Zimowy ślub
Wesele zimą?! Cóż to za pomysł! A jednak! Wesele zimą może być naprawdę piękne i choć nastręcza pewne trudności, posiada też atuty, których nie sposób przecenić. Zastanawiacie się nad weselem zimą? Może pomożemy Wam podjąć decyzję.
Puszysty, skrzący śnieg, oszronione gałęzie drzew, koronkowe wzory namalowane na szybach - krajobraz jak z baśni “Królowa śniegu” czy “Opowieści z Narnii”, po prostu prawdziwa zima. Piękna, choć nieprzewidywalna pora roku, bo równie dobrze można trafić na pluchę typową raczej dla późnej jesieni niż dla zimy. Czy zima jest dobra na ślub i wesele? Na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć sami zainteresowani, czyli przyszli państwo młodzi, ale warto podkreślić, że ta pora roku staje się coraz popularniejsza i wiele par decyduje się na zimowy ślub. Zwłaszcza święta Bożego Narodzenia są okresem, który wybierają zakochani, aby powiedzieć sobie sakramentalne “tak”, ale nie tylko. Przecież zima to także karnawał, a więc okres szalonych zabaw, więc zimowy ślub, a zwłaszcza wesele znakomicie wpisują się w tę atmosferę. Do niedawna ślub zimą wybierały pary, które z jakiegoś powodu musiały szybko decydować się na ten krok, obecnie narzeczeni celowo wybierają ten magiczny, zimowy czas, słusznie dostrzegając jego ogromny potencjał. Jednak jak każda pora roku, tak i zima ma swoje plusy i minusy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę organizując zimowe wesele? Zobaczmy.
Spis treści:
Ślub zimą ma mnóstwo zalet!
Jak się ubrać na wesele zimą? Garnitury i sukienki zimą na wesele
Wesele w stylu zimowym - dekoracje
Ślub i wesele zimą - inspiracje
Zimowe wesele - jakie pułapki czekają na zakochanych?
Magia magią, ale nie możemy zapominać, że zima to nie tylko malownicze białe krajobrazy i cudowny świąteczny czas, ale również, a może przede wszystkim zimno, mróz, czasem zawieja albo gołoledź. Niską temperaturę muszą wziąć pod uwagę zwłaszcza panny młode (sukienki zimą na wesele powinny pochodzić z zimowych kolekcji ), choć i panowie także powinni zadbać o odpowiedni strój, aby nie zmarznąć w drodze do kościoła, podczas ceremonii ( na szczęście w większości kościołów jest ogrzewanie, choć warto sprawdzić wcześniej, czy proboszcz za bardzo nie oszczędza energii) i w drodze do sali weselnej. Warto również sprawdzić, jak ogrzewana jest sala weselna, czy jest przygotowana na wypadek silnych mrozów. Kolejnym problemem, jaki może się pojawić, gdy organizujemy zimowe wesele, jest gołoledź lub zamieć śnieżna. Planując ślub i wesele zimą, koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę i zaplanować więcej czasu na kolejne etapy uroczystości, aby się nie okazało, że z powodu trudnych warunków pan młody nie może dojechać do ukochanej lub też oboje nie mogą na czas dotrzeć do kościoła. Trzeba również zadbać o gości weselnych i tym, którzy mieszkają daleko, zaproponować nocleg w hotelu, ponieważ może się okazać, że z powodu złej pogody wcale nie dotrą na wesele. To z kolei generuje dodatkowe koszty wesela w postaci opłaty za nocleg. Niektóre pary wybierają ślub zimą, aby zaoszczędzić na wynajmie sali, warto jednak pamiętać, że o ile lokal rzeczywiście może być tańszy, o tyle kwiaty do dekoracji, owoce, swieże warzywa będa znacznie droższe, dlatego trzeba będzie zrezygnować z niektórych ulubionych potraw lub zapłacić więcej niż w sezonie letnim. Wesele zimą ma jeszcze ten minus, że goście weselni nie mogą wychodzić na dwór, aby się przewietrzyć, odetchnąć czy zapalić papierosa, dlatego trzeba zadbać o takie dodatkowe miejsce do wypoczynku i ewentualnie o palarnię, bo choć palenie papierosów jest démodé, trudno zmuszać palących do ukrywania się z papierosem w toalecie. Jak wiadomo, wszystkie pary młode krótko po weselu umawiają się na ślubną sesję. I tu może być problem, jeśli pogoda diametralnie zmieni się na niekorzyść i zamiast pałacu królowej śniegu będziemy mieć szarugę i pluchę. No i oczywiście ślub w plenerze zimą i wesele pod namiotem są niemożliwe z oczywistych powodów. O tych wszystkich minusach należy pamiętać, decydując się zimowy ślub, ale nie ma sensu zakładać, że na drodze do ślubnego kobierca napotkamy same przeszkody, ponieważ zalet zimowego wesela jest mnóstwo, o czym poniżej.
Ślub zimą ma mnóstwo zalet!
Ślub zimą ma swój urok i niezwykły klimat, i wbrew pozorom ma mnóstwo zalet. Sezon zimowy kojarzy się w głównej mierze ze świętami Bożego Narodzenia, a jeśli wierzyć ślubnym przesądom, jest to termin, który zwiastuje nowożeńcom szczęście i pomyślność. Już ta przepowiednia może być dobrym powodem, aby wziąć ślub kościelny lub ślub cywilny zimą. A zatem jakie są zalety zimowego ślubu? Oto one.
> Niższe koszty organizacji ślubu i wesela. W okresie zimowym jest znacznie mniej ślubów i wesel, dlatego właściciele sal weselnych są skłonni udzielić znacznego rabatu, aby tylko zyskać klienta. Czasem oferują dodatkowe atrakcje w cenie, np. stoły tematyczne lub pokazy barmańskie. Niższy koszt oferują także zespoły grające na weselach, fotografowie i wszelkie branże, które związane są z organizacją wesel.
> Dostępność terminów. Ponieważ zimowe wesele nie jest jeszcze zbyt popularne, znacznie łatwiej wybrać dogodny dla siebie zimowy termin w urzędzie stanu cywilnego, w kościele, łatwiej też zarezerwować salę, fotografa czy zespół, choć w przypadku zespołu trzeba wziąć pod uwagę, że w karnawale najlepsze zespoły mogą być zajęte.
> Dekoracja kościoła na ślub zimą. Przepiękne świąteczne dekoracje ślubne wprowadzą jedyny w swoim rodzaju klimat, jaki możliwy jest tylko wtedy, gdy organizujemy wesele zimą. Dekoracje w postaci choinek, szopki, oświetleń instalowane są w każdym kościele jeszcze przed świętami, będziecie mogli zatem z nich skorzystać i tym samych obniżyć koszty wesela. Oczywiście zawsze możecie uzupełnić przystrojenie świątyni o dodatkowe elementy.
> Niezwykła oprawa ślubu i wesela. Zima jest jedyną porą roku, kiedy możecie zaplanować dojazd do kościoła saniami, choć oczywiście trzeba mieć plan awaryjny, w razie gdyby pogoda się zmieniła i nie było śniegu. Gdyby jednak taki pomysł mógł być zrealizowany, Wasza uroczystość będzie niezwykła i na długo zostanie w pamięci wszystkich obecnych.
> Sesja ślubna w zimowej, śnieżnej scenerii będzie jedyna w swoim rodzaju. Ośnieżone drzewa stworzą taką scenerię, jaką znamy z dziecięcych baśni, dzięki czemu będziecie mieć zdjęcia, jakich nie ma nikt inny.
Jak się ubrać na wesele zimą? Garnitury i sukienki zimą na wesele
Jak widać, zimowy ślub ma zalety i wady. Pewne ograniczenia dotyczą także stroju ślubnego państwa młodych. W przypadku panny młodej nie ma mowy o zwiewnych, delikatnych sukienkach w stylu boho. A zatem jaka sukienka na wesele zimą? Sukienki zimą na wesele raczej nie powinny mieć odkrytych pleców czy ramion, chyba że panna młoda zamierza przez całe wesele mieć na sobie dopasowane do sukni bolerko. Sukienki zimą na wesele powinny być uszyte z grubszych materiałów, tak aby panna młoda nie marzła w kościele czy w sali weselnej. Najczęściej mają długi rękaw. Nie trzeba się jednak obawiać, bo zimowe kolekcje ślubne są naprawdę piękne. Niezbędne będzie również wierzchnie okrycie do kościoła, najlepiej sprawdzi się w tym wypadku sztuczne futerko lub gruba, dopasowana do sukni peleryna albo szal. Kolejna kwestia to jakie buty na wesele w zimie?Jeśli organizujemy ślub zimą, buty ślubne powinny być pełne, sandałki z cienkich paseczków raczej się nie nadają. Konieczne są dwie pary, jedna - grubsza do kościoła i delikatne pantofle, która panna młoda zmieni na sali weselnej. W przypadku butów do kościoła najlepiej postawić na botki i to na słupku, ponieważ będą wygodniejsze. Trzeba zadbać, aby widoczna spod sukni część butów była dopasowana kolorystycznie. W przypadku pana młodego wystarczy elegancki płaszcz, który ubierze do kościoła. Jeśli w kościele będzie wystarczająco ciepło, pan młody może wystąpić w samym garniturze i raczej nie musi zmieniać butów.
Wesele w stylu zimowym - dekoracje
Ślub i wesele zimą często przypadają na okres świąt Bożego Narodzenia, czyli czas, w którym przyozdabiamy nasze domy, ogrody, miejsca publiczne najpiękniejszymi dekoracjami. Z tych ozdób z powodzeniem można skorzystać, organizując zimowe wesele. Dekoracje z kolorowych światełek, gałązek jodły czy świerku, przepięknych choinkowych ozdób to oczywiście klasyka, ale jakże piękna. Biorąc pod uwagę, że każdy kościół jest udekorowany na święta, potrzebne będą tylko drobne poprawki i zyskacie piękną dekorację. Kościelne ławki możecie przyozdobić gałązkami jodły lub świerku, które wspaniale będą się komponowały z czerwonymi koralami jarzębiny, nawet sztucznymi. Wystarczy jeszcze ustawić na posadzce kilka drewnianych latarni i dekoracja kościoła gotowa. W letnich aranżacjach ślubnych w kościele pojawia się biały dywan, zimą lepiej będzie się komponował dywan czerwony. A jak udekorować salę na wesele zimą? Inspiracje można znaleźć na portalu udanewesele.pl, ale i my podsuniemy kilka pomysłów. Przede wszystkim do dekoracji sali weselnej można wykorzystać naturalne choinki różnej wielkości. Po świętach będzie je można kupić znacznie taniej, a jeśli będą w doniczkach, możecie je potem posadzić w ogrodzie. Choinki mogą być także samodzielnie przez Was zrobione z różnych naturalnych, ogólnodostępnych materiałów, np drewna. Dekoracja tego typu będzie idealna, jeśli zdecydujecie się na skandynawski lub rustykalny motyw przewodni wesela. Zimą znakomitym elementem dekoracyjnym są wszelkiego rodzaju światełka, diody o różnych kształtach, co dodatkowo ozdobi wnętrze. Do dekoracji stołów weselnych zamiast kwiatów świetnie nadają się szyszki różnej wielkości, można je dodatkowo posrebrzyć lub ozłocić farbą w spreju w zależności od tego, na jaką kolorystykę się zdecydujecie. Kolor złoty dobrze komponuje się z różnymi odcieniami czerwieni, natomiast srebrny świetnie wygląda w towarzystwie fioletów i różnych odcieni niebieskiego. W przypadku rustykalnego wesela świetnie sprawdzą się na stołach obrusy w czerwoną kratkę lub czerwone podtalerze. Ciekawym pomysłem będzie zastosowanie do dekoracji nietypowych tkanin: weluru, aksamitu lub kraciastych pledów. Jeżeli jednak zdecydujecie się na kwiaty na stole, postawcie na biel, w bukietach mogą się znaleźć zielone gałązki i malutkie szyszki. Jeśli Wasze wesele ma mieć styl glamour, na stołach powinny się znaleźć kryształowe kandelabry i jak najwięcej ozdób kojarzących się z zimowymi soplami lodu.
Ślub i wesele zimą - inspiracje
Ślub i wesele zimą jest wyzwaniem, ale tylko nieznacznie większym niż organizacja wesela w tak zwanym sezonie. Zima ma jednak swoje zalety także w kwestiach dekoracji, proponujemy kilka pomysłów na zimowe bukiety, zimowy stól i inne dodatki.
> Zimowe bukiety mogą być równie piękne jak te letnie, bo choć niektórych kwiatów o tej porze nie ma, ciągle w sprzedaży jest wiele gatunków pięknych roślin, zatem o kwiaty na ślub w zimie nie trzeba się martwić. Przez cały rok dostępne są królowe kwiatów - róże, a ponadto frezje, amarylis, kalie, gerbery i tak lubiana gipsówka. Bukiety można także ozdobić szyszkami, owocami róży czy głogu. Z zimową aurą świetnie będą się komponowały bukiety w odcieniach bieli, srebra, aby uzyskać taki efekt, wystarczy użyć kilka gałązek starca srebrzystego. W zimowym bukiecie sprawdzą się również zielone gałązki. Sprawdź nasz katalog florystów i kwiaciarni.
> Zaproszenia ślubne na ślub w stylu zimowym różnią się od tych letnich przede wszystkim paletą barw, najlepiej pasują te w odcieniach błękitnych, granatowych, ale także szarych i białych. Uzupełnieniem tej niebiesko-szarej kolorystyki są srebrne i złote dodatki. Zaproszenia ślubne mogą mieć także motyw zielonych gałązek lub całych wianków, a jeśli ktoś woli intensywniejsze barwy, może zdecydować się na zaproszenie z wizerunkiem gwiazdy betlejemskiej.
> Zimowy stół stwarza wiele ciekawych możliwości. Oprócz rozgrzewających dań mogą się na nim pojawić tak charakterystyczne dla tego okresu orzechy, cytrusy, grzane wino, a także gorąca czekolada i kakao. Nie powinno także zabraknąć pachnących przyprawą korzenną i cynamonem pierniczków.