Brama weselna - kicz czy tradycja?
Bramy weselne | oryginalne pomysły na bramę weselną.
Współczesne śluby i wesela różnią się zasadniczo od tych organizowanych przed laty. Pary młode i doradcy ślubni prześcigają się w pomysłach organizacji jedynego i niepowtarzalnego wesela, takiego, o którym długo się mówi, a jednak pewne tradycje wciąż są kultywowane, a nawet można zaryzykować stwierdzenie, że wiele z nich przeżywa prawdziwy renesans. Jedną z takich tradycji jest zwyczaj organizowania bramy weselnej. Czym jest brama weselna? Skąd się wziął obyczaj stawiania bram ślubnych? Kto i kiedy je organizuje? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
Brama weselna
Brama weselna - skąd taka tradycja?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy pojawił się zwyczaj stawiania bram weselnych. Z pewnością jest to bardzo stary zwyczaj i wiąże się z obyczajemy wykupywania panny młodej przez pana młodego. Po drodze do domu narzeczonej pan młody napotykał na szlabany , ślogi, zastawy, czy po prostu bramy weselne - nazwa zależy od regionu kraju, w którym odbywała się wesele. Brama weselna należała do kluczowych obyczajów weselnych i symbolizowała tzw. przejście. Pan młody musiał pokonać wiele przeszkód, aby w końcu zdobyć ukochaną. W wielu regionach bramy ślubne miały podtekst seksualny, w kulturze ludowej odnosiły się także do symboliki nocy poślubnej, w myśl której pana młody miał być tym mężczyzną, który jako jedyny przekroczy bramę ciała kobiety. W dawnych czasach bramy weselne organizowali mieszkańcy wsi, w której odbywało się wesele, często przebierali się w różne stroje, ustawiali na drodze, którą miał jechać pan młody, rozmaite przeszkody, czasem wozy drabiniaste, później ciągniki z przyczepą, zdarzało się również, że śpiewali ludowe przyśpiewki albo odgrywali przed panem młodym ułożone wcześniej scenki. Często były to śmieszne bramy weselne. W takiej sytuacji nie zawsze wystarczyła butelka wódki, pan młody musiał się trochę bardziej wysilić i spełnić żądania sąsiadów. Wszystko oczywiście odbywało się w atmosferze żartów, śmiechu. Brama ślubna była organizowana przez bliskich sąsiadów, raczej nie przez przypadkowych obcych ludzi. Bramy weselne na wsi były czymś oczywistym, pan młody i jego rodzina oczekiwali na te atrakcje, brak bramy weselnej na trasie do domu panny młodej świadczył o tym, że młody lub/i jego rodzina nie są we wsi lubiani i poważani. Choć obyczaj bram powoli zanika, są regiony, w których pan młody w drodze do narzeczonej musi się zatrzymać kilkanaście razy.
Bramy weselne dzisiaj
Tradycja ślubno-weselna bramy weselnej jest kultywowana do dzisiaj z różnym natężeniem, ale najczęściej na wsiach i w małych miejscowościach. Bramy weselne w mieście raczej nie są praktykowane, ale głównie ze względu na anonimowość nowożeńców, trudno sobie zresztą wyobrazić taką bramę na ruchliwej kilkupasmowej drodze. W mniejszych miejscowościach nadal zdarza się, że w drodze do panny młodej pan młody musi zatrzymać się przed bramą weselną. Kiedyś obyczaj nakazywał budowanie takiej bramy tylko w drodze narzeczonego do domu ukochanej. A dziś - kiedy się robi bramę weselną? Obecnie, jeśli w ogóle gdzieś kultywuje się ten zwyczaj, zdarza się brama weselna przed domem młodej, ale często także młodzi napotykają bramę w drodze do kościoła, a nawet po ślubie. Najlepiej jednak zrobić bramę dla pana młodego, ponieważ jadąc do kościoła, młodzi najczęściej się spieszą i sytuacja może stać się nerwowa, zwlaszcza jeśli bram jest kilka. Brama weselna dla pana młodego budowana jest zanim dotrze on do ukochanej, ale chyba mało kto zna jej dawną symbolikę. Dotyczy to zwłaszcza przypadkowych osób, które robią zastawę tylko po to, aby zdobyć darmowy alkohol. Jeśli jednak bramę robią znajomi lub przyjaciele, warto potraktować ją jak element dobrej zabawy, tym bardziej że często w zabawie biorą udział dzieci, które spodziewają się jakiegoś słodkiego bonusa. Co dać na bramę weselną? Oprócz alkoholu można przygotować słodycze i paczki z ciastem. Jeśli brama ślubna zorganizowana została z humorem lub w pomysłowy sposób, dostarczy niezapomnianych przeżyć.
Pomysł na bramę weselną
Mimo że brama weselna powoli odchodzi do lamusa, wciąż można znaleźć jej gorących zwolenników i wciąż pojawiają się nowe pomysły na organizację takiej zastawy. Jeśli organizatorzy chcą być potraktowani poważnie, powinni wymyślić coś więcej niż tylko kawałek wstążki przeciągniętej przez drogę. Jak zrobić bramę weselną, żeby zachwycić lub rozbawić młodego i jego gości? Zwolennicy budowania bram prześcigają się w pomysłach, oto kilka z nich.
Śmieszne i oryginalne pomysły na bramę weselną
Organizując bramę weselną, należy pamiętać, aby cała zabawa była kulturalna i… bezpieczna. Z pewnością nie powinna zajmować za dużo czasu i narażać młodych na zniszczenie ślubnego stroju lub nawet na wypadek, jaki może się zdarzyć na przykład w przypadku zadania polegającego na rąbaniu drewna czy zbieraniu rozsypanych na drodze ziemniaków. Nie znaczy to jednak, że bramy weselne nie mogą być śmieszne. A jak zrobić śmieszną bramę weselną? Na drodze można np. ustawić łóżeczko, w którym “niemowlakiem” będzie jakiś dorosły kolega i nie przestanie płakać tak długo, aż pan młody uspokoi go odpowiednią ilością trunku. Można również zorganizować “roboty drogowe” albo ustawić ponton z wodą i rybaka łowiącego ryby. Można ustawić miskę z tarą i kazać prać bieliznę, no chyba, że młody wykupi się od pracy w odpowiedni sposób. W karnawale bramę mogą stworzyć goście przebrani w karnawałowe stroje. Od waszej inwencji zależy, jaka będzie brama ślubna, pomysły - jeśli nasze Wam nie wystarczą - możecie także zaczerpnąć od znajomych i oczywiście z internetu.
Co się mówi na bramie weselnej – teksty i wierszyki
Podczas zabawy przy bramie weselnej wygłaszane są rozmaite wierszyki i życzenia. To, co się mówi na bramie weselnej, zależy od koncepcji, którą wymyślimy. Często powstaje tylko ogólny zarys dialogu, a reszta to czysta improwizacja, bo trudno przewidzieć reakcję młodych czy starosty weselnego. Warto jednak czuwać nad rozmową, aby zabawa nie wymknęła się spod kontroli, zwłaszcza jeśli biorą w niej udział dzieci. Są jednak rozmaite gotowe teksty, z których możemy skorzystać. Oto życzenia i śmieszne teksty na bramę weselną.
Brama weselna: teksty
Szlocha mama, szlocha tata,Łezki widać w oczach brata.
Siostra też ze szczęścia płacze,
A Pan młody? W górę skacze
I ogromnie się raduje!
Panna młoda mu wtóruje.
Bo nim trzy kwadranse miną,
Jedną staną się rodziną.
A kiedy z wiosną miły bocianie przylecisz do nas niespodziewanie,
nie omijaj domu Państwa Młodego,
ale im przynieś synka małego.
A może chętnie przyjęliby córeczkę?
Przynieś więc raczej zaraz pareczkę!
Dla niej
Szanuj mężą swego i nawyki jego.
Nie mów, że jest w błędzie, niech mu lepiej będzie.
Nie zakłócaj wizji, gdy mecz w telewizji.
Jeśli mąż się słania, bądź mu niczym niania. Dla niego
Żonę noś na rękach, nawet jeśli w mękach.
Kiedy ma humory, także bywaj chory.
Dźwigaj torby żony, będziesz umięśniony.
Kwiatów nie kupujesz? wkrótce pożałujesz!
1. Bądźcie wierni swoim ciałom, niczym wzniosłym ideałom;
2. Nie budujcie muru z cegły, w tym jedynie murarz biegły;
3. W namiętności co dzień trwajcie, gdy przygasa, rozpalajcie;
4. U sąsiadki wrót nie stójcie, tajemnice swe szanujcie;
5. A gdy siwe obie głowy - damy Wam poradnik nowy.
Brama weselna może być dobrą zabawą, ale jeśli orszak ślubny trafi na nieznajomych z byle jakim sznurkiem zamiast bramy, pan młody nie musi wcale wysiadać, a sprawę jedną butelką może załatwić weselny drużba.