Pomysły i inspiracje na wiosenny ślub
“Wiosna, cieplejszy wieje wiatr (... ) wszystko kwitnie wkoło i ja i ty…” ten cytat ze znanej piosenki Skaldów niech będzie mottem do wiosennego ślubu.
Wiosną wszystko budzi się do życia. I wszystko jedno, czy uważamy, że to za sprawą mitologicznej Demetry, do której z Hadesu powraca jej córka - Kora, czy też łączymy to ze spaleniem kukły symbolizującej zimę, czy po prostu podchodzimy do problemu czysto naukowo, w zasadzie wszyscy cieszymy się z nadejścia wiosny. Jest coś magicznego w samym słowie WIOSNA. Może to pozostałość z czasów dziecięcych wyobrażeń o pięknej, smukłej kobiecie w powłóczystej szacie, a może po prostu zwyczajna tęsknota za słońcem, kolorami, ciepłym wiatrem, letnim deszczem, śpiewem ptaków. Niezależnie od tego, co nami kieruje, czujemy, że po prostu chce nam się żyć. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, w tym także na wiosenny ślub. Taka ceremonia to bardzo dobry pomysł, bo w zasadzie wszystko sprzyja temu, aby zorganizować ślub wiosną. Zobaczmy zatem, jakie są zalety wiosennego ślubu i wesela, i jak go zorganizować.
Spis treści:
1. Dlaczego warto zorganizować ślub wiosną?
2. Czy wiosenne śluby mają wady?
3. O czym pamiętać, biorąc ślub w maju lub kwietniu
4. Ślub wiosną - inspiracje
5. Ślub w maju lub w kwietniu? Dlaczego nie!
Dlaczego warto zorganizować ślub wiosną?
Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Z początkiem wiosny, nierozerwalnie wiązało się święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny obchodzone 25 marca. W polskich wierzeniach religijnych Matka Boska czczona była jako patronka budzącego się na wiosnę życia. Jednak w marcu pogoda bywa różna, a poza tym bardzo często w kościele katolickim panuje Wielki Post, dlatego niewiele par organizuje ślub, a zwłaszcza wesele w tym miesiącu. Oczywiście pary, które nie biorą ślubu kościelnego w obrządku rzymskokatolickim, mogą wziąć ślub cywilny lub ślub w innym obrządku, jest to jednak ryzyko, ponieważ mogą się spotkać z niechęcią potencjalnych gości, którzy nie będą się chcieli bawić na weselu w tym okresie. No ale przecież jest jeszcze kwiecień i maj. Ślub w kwietniu i ślub w maju mają jednak jedną zasadniczą przeszkodę: otóż żaden z tych miesięcy nie posiada w swojej nazwie literki r, która podobno ma nowożeńcom przynieść szczęście. Odrzućmy jednak te wszystkie przesądy i skupmy się na zaletach ślubu wiosną.
1. Świat jest znowu piękny - w kwietniu i maju otoczenie jest na tyle piękne i kolorowe, że ślub można wziąć w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli zdecydujecie się na ślub plenerowy, nie będziecie musieli przesadnie inwestować w dekoracje, ponieważ sama przyroda Was w tym wyręczy.
2. Duży wybór zespołów, sal weselnych i podwykonawców - ponieważ śluby w maju lub w kwietniu nie są jeszcze bardzo popularne, łatwiej będzie znaleźć zespół muzyczny lub DJ-a, o którym marzymy. Podobnie rzecz się ma z obleganymi w sezonie salami weselnymi i innymi podwykonawcami. W tym okresie będziecie mogli przebierać w podwykonawcach jak w przysłowiowych ulęgałkach.
3. Spore oszczędności - ponieważ wiosna to nie jest sezon wysoki w branży ślubnej, możecie liczyć na nieco niższe ceny za tzw. talerzyk, jak również za zespół muzyczny, kwiaty czy fotografa.
4. Piękne dekoracje - Kwiaty są piękne o każdej porze roku, ale nie zawsze możemy dostać te sezonowe. Kwiaty w maju na wesele są wyjątkowe, możemy skorzystać z różnych odmian bzu lub konwalii, których nie dostaniemy w innym czasie, ślubny bukiet z bzu będzie jedyny i niepowtarzalny, a i dekoracje z takich kwiatów będą zachwycające.
5. Pogoda - wprawdzie istnieje powiedzenie: kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata i rzeczywiście można trafić na niezbyt ładna pogodę, ale podobnie jest latem. Za to ślub w kwietniu czy maju pozwoli uniknąć lipcowych lub sierpniowych upałów.
6. Sesja ślubna w plenerze nigdy nie będzie tak piękna jak w maju, kiedy zieleń jest najbardziej bujna, kwitną kasztany i jest mnóstwo wiosennych kwiatów, w tym tulipany - kwiaty miłości i żonkile oznaczające dobrobyt i powodzenie.
Czy wiosenne śluby mają wady?
Ślub wiosną ma wiele zalet, o których napisaliśmy wyżej. Czy ma wady? Jedną z podstawowych jest pogoda, która wiosną bywa bardzo niestabilna. Jednak na deszczową pogodę można trafić także w lecie, wszak lipiec uważany jest za jeden z najbardziej deszczowych miesięcy. Innym problemem może być ślub w kwietniu organizowany w czasie Wielkanocy, zdarza się bowiem, że nasi potencjalni goście zechcą wyjechać na święta na urlop. Ale jest rozwiązanie. Wystarczy odpowiednio wcześnie zastosować zasadę save the date, czyli poinformować gości pisemnie lub osobiście o mającym się odbyć w święta weselu. Podobnie rzecz się ma z długim majowym weekendem, podczas którego masowo wyjeżdżamy na urlopy. Jeśli zamierzacie wziąć ślub w kwietniu, raczej trzeba zapomnieć o ślubie plenerowym, a zwłaszcza o weselu na świeżym powietrzu, ponieważ nawet jeśli w ciągu dnia będzie ciepło, to jednak wieczory i noce są zdecydowanie za chłodne na całonocną zabawę pod gołym niebem.
O czym pamiętać, biorąc ślub w maju lub kwietniu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie da się przewidzieć dokładnie, jaka będzie pogoda w dniu ślubu. Trzeba się przygotować na każdą ewentualność, dlatego panna młoda powinna pomyśleć o jakiejś narzutce na suknię ślubną. Może to być gustowny sweterek, pelerynka, szal lub bolerko, które ochroni suknię i zapewni ciepło. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie parasoli dla gości. Taki zabieg generuje pewne dodatkowe koszty, ale parasole mogą też być dodatkową ślubno-weselną ozdobą. Jeżeli planujecie ślub w maju pod gołym niebem, warto zdecydować się na przygotowanie zadaszenia w postaci namiotu, pod którym będą się mogli schronić i młodzi, i goście. Warto również dobrze przemyśleć weselne menu i koniecznie wprowadzić do niego świeże warzywa, w tym tzw. nowalijki. Zawsze, nie tylko wiosną, warto zabrać ze sobą pończochy na zmianę oraz buty - zarówno dla panny młodej jak i pana młodego.
Ślub wiosną - inspiracje
Powiedzieć, że wiosna jest piękna, to jak nic nie powiedzieć. Po jesiennej i zimowej szarzyźnie każda zielona gałązka i kolorowy kwiatek jest powodem do radości. Jest to zatem doskonała okazja, aby do tej wiosennej radości dołączyć jeszcze jedną - radość związaną z jednym z najpiękniejszych dni, dniem ślubu i wesela. Wiosenna przyroda jest wspaniałym sprzymierzeńcem w szukaniu ślubnych inspiracji, począwszy od zaproszeń, poprzez strój, a skończywszy na weselnym wiosennym menu.
Zobaczmy zatem, jakie są pomysły na ślub w maju, inspiracje można, a nawet trzeba czerpać z przyrody!
● Papeteria ślubna to niezbędny element każdego ślubu i wesela, bo przecież trzeba przygotować zaproszenia, plan stołów, winietki, rozmaite tablice informacyjne. Oczywiście powinna być ona dopasowana do stylu i motywu przewodniego uroczystości, no ale skoro mówimy o wiosennym ślubie, to na takim motywie się skupmy. Z pewnością nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, że na ślubnej papeterii powinny się znaleźć wiosenne kwiaty. W kwietniu na ślub pasują m. in przebiśniegi, krokusy, tulipany, żonkile, i to ich wizerunki mogą się pojawić na zaproszeniach czy winietkach. Jeśli wesele ma być bardziej eleganckie, można dodać ręcznie robione złote napisy. Na wesele w stylu boho lub rustykalnym do motywów roślinnych wystarczy dołączyć elementy koronkowe lub jutowe. Za pomocą dekoracyjnej kwiatowej wklejki ozdobić można również koperty, w których wysyłamy zaproszenia. Ślubna papeteria powinna być pastelowa, kolorowa, radosna.
● Wiosenne bukiety ślubne powinny być … wiosenne! Wesołe, świeże, kolorowe, takie, żeby budziły zachwyt, uśmiech, dodawały energii i optymizmu. Zatem z jakich kwiatów zrobić bukiet ślubny? Kwiecień oferuje całą gamę najróżniejszych kwiatów. Dominującym kolorem w kwietniu często jest żółty - także w związku z Wielkanocą, który pięknie prezentuje się w bukietach ślubnych, a także w kompozycjach kwiatowych przeznaczonych do dekoracji. W tym okresie królują tulipany i frezje, mogą być w jednym kolorze dopasowanym np. do motywu przewodniego ślubu lub wielokolorowe. Dodatkowym atutem frezji jest ich piękny zapach, który wypełni bukiety ślubne. Kwiecień to jednak nie tylko frezje i tulipany, dużą popularnością w kwietniowych, ślubnych kompozycjach kwiatowych cieszą się także żółte odmiany orchidei, gerbery oraz peonie o dużych, puszystych kielichach, pięknie będzie się także prezentował groszek, którego różowe płatki uzupełnią każdy bukiet ślubny. Maj nie pozostaje gorszy, pojawiają się wówczas róże, lwie paszcze, eustoma, lilie, hiacynty i… polne kwiaty, z których można skomponować naprawdę oryginalny bukiet ślubny. Wiosenne bukiety ślubne zawsze wyglądają delikatnie i świeżo.
● Wystrój sali weselnej i kościoła powinien być spójny z całą koncepcją uroczystości. Nie ma sensu głowić się nad jakimiś szczególnie wymyślnymi dekoracjami, skoro mamy do dyspozycji niezliczoną gatunkowo i kolorystycznie ilość kwiatów i mnóstwo zieleni w postaci rozmaitych pnączy i świeżych gałązek. Kwiatami możecie ozdobić dosłownie wszystko: stoły, krzesła, bramy, żyrandole. Nie ma nic piękniejszego niż wiosenne kwiaty. Na wesele do dekoracji - oprócz wspomnianych wcześniej kwiatów - można wykorzystać wszelkie odmiany i kolory bzu. Wyobrażacie sobie wnętrze dosłownie tonące w kisciach bzu, czy może być coś piękniejszego? Dekoracje kwiatowe możecie uzupełnić pastelowymi balonami lub tiulowymi wstążkami.
● Suknia ślubna na wiosenne wesele w kwietniu powinna mieć rękawek - długi czy krótszy to już zależy od preferencji panny młodej, idealny będzie rękaw koronkowy, bo nie będzie dawał zbyt dużo ciepła, ale lekko osłoni ręce. Do tego delikatny zwiewny dół, tiulowy lub muślinowy. Jeśli zdecydujecie się na suknię z gorsetem, koniecznie pamiętajcie o jakiejś narzutce. Kolory: klasyczny biały lub ecru, ale możecie pomyśleć o delikatnym różu lub błękicie. Do tego nieskomplikowana fryzura i koniecznie wianek. Wianki mogą także założyć druhny.
Ślub w maju lub w kwietniu? Dlaczego nie!
W zasadzie nie ma racjonalnych przesłanek do tego, aby nie brać ślubu w maju czy kwietniu. No chyba, że chodzi o tę literkę, której żaden z tych miesięcy nie ma w swojej nazwie. Zobaczmy zatem, jakie jeszcze są przesady związane z wiosennymi ślubami.
● Ślub w kwietniu - przesądy:
- Jeśli weźmie się ślub 1 kwietnia, nikt nie będzie go traktował poważnie, bo wiadomo Prima Aprilis.
- Nie należy organizować uroczystości w czasie Wielkiego Postu głównie ze względu na pokutny charakter tego okresu w roku kościelnym.
● Ślub w maju - przesądy mówią, że nie należy brać ślubu w maju, bo to przynosi pecha. A dlaczego w maju nie bierze się ślubu? Ma to związek nie tylko z brakiem r, ale również z dawnymi wierzeniami. Podobno małżeństwo majowe jest nietrwałe bo Celtowie na początku maja zawierali „próbne małżeństwa”, można je było rozwiązać bez żadnych konsekwencji.
● Ślub w maju - przysłowie:
- Majowy ślub to miłości grób” , “Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”- przysłowia te związane są ze starożytnym wierzeniem, iż w maju z zaświatów schodzą duchy przodków i nastaje okres pokuty.
Czy zatem brać ślub wiosną? Oczywiście, brać!