Ślub w plenerze – wszystko o organizacji ślubu pod chmurką
A może ślub w plenerze? To pytanie coraz częściej pojawia się wśród par, które planują ślub. Dlaczego ślub w plenerze stał się tak popularny? Czy warto podjąć ryzyko organizowania takiej ceremonii? Sprawdźcie.
Jeszcze kilkanaście lat wstecz ślub w plenerze najczęściej widywaliśmy w amerykańskich filmach z życia wyższych sfer. Ich akcja rozgrywała się gdzieś w południowych stanach Ameryki, gdzie przez okrągły rok jest ciepło i podczas plenerowego ślubu lub wesela nie zdarzają się przykre niespodzianki w postaci deszczu. Obecnie i u nas, w Polsce śluby w plenerze cieszą się coraz większą popularnością. Odważniejsi organizują je w letnich miesiącach, licząc na łaskawość aury, mniej odważni ślub pod gołym niebem planują zorganizować w tzw. ciepłych krajach. Skąd taka popularność ślubów w plenerze? Cóż, przysięga złożona ukochanej osobie w przepięknych okolicznościach przyrody jest niepowtarzalna, magiczna, jedyna w swoim rodzaju. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, rzeczywiście pozostawia niezapomniane wrażenia i u państwa młodych, i u gości weselnych. Jak zatem przygotować idealny ślub w plenerze? Gdzie go zorganizować i od czego zacząć? Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Spis treści:
1.Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?
-Ślub cywilny w plenerze - formalności.
-Ślub cywilny w plenerze - miejsca.
-Ślub cywilny w plenerze - cena.
-Ślub cywilny w plenerze - organizacja.
2.Ślub kościelny w plenerze - czy to możliwe?
3.Ślub kościelny w plenerze - formalności?
4.Ślub w plenerze - dekoracje
5.Ślub w plenerze nad morzem
6.Ślub w plenerze boho
7.Jak się ubrać na ślub w plenerze?
Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?
Jak powszechnie wiadomo, w naszym kraju można wziąć ślub cywilny, konkordatowy, kościelny i humanistyczny, ale tylko dwa pierwsze mają skutki prawne. Ślub humanistyczny można zorganizować w dowolnym, wybranym przez młodych miejscu. Śluby cywilne do niedawna organizowane były w urzędach stanu cywilnego, obecnie ( od 2015 roku) można organizować je w plenerze, ale po spełnieniu odpowiednich warunków. Ślub cywilny - w plenerze czy też w urzędzie mogą wziąć osoby pełnoletnie stanu wolnego, niespokrewnione i niespowinowacone w linii prostej. Osoby upośledzone i chore psychicznie mogą zawrzeć związek małżeński za zgodą sądu, natomiast ślubu nie mogą wziąć osoby całkowicie ubezwłasnowolnione.
● Ślub cywilny w plenerze - formalności: Na początku należy udać się do USC w swoim miejscu zamieszkania lub w miejscowości, w której zamierzacie się pobrać, trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości: dowód lub paszport ( czasem wymagany jest odpis aktu urodzenia). Na pierwszym spotkaniu ustala się datę ślubu, należy również dokonać opłaty skarbowej i przedstawić jej dowód urzędnikowi. W przypadku ślubu cywilnego w plenerze należy omówić tę kwestię z urzędnikiem, być może potrzebny będzie specjalny wniosek o ślub w plenerze. Jeśli podanie o ślub cywilny w plenerze zostanie pozytywnie rozpatrzone, ceremonia może się odbyć miesiąc po złożeniu zapewnienia o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa ( Uwaga! Takie zapewnienie jest ważne tylko 6 miesięcy! ).
● Ślub cywilny w plenerze - miejsca: Poza urzędem ślub może odbyć się wyłącznie w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań. Co wówczas zrobić? Możliwości są dwie: zmienić urzędnika lub zmienić miejsce. Wybierając miejsce na ślub w plenerze, warto jednak pamiętać, że trzeba będzie je odpowiednio przygotować, czyli zapewnić miejsce dla gości, urzędnika i dla państwa młodych. Jeśli ślub na powietrzu ma się odbyć w Polsce, dobrze jest, aby wybrane miejsce nie było zbytnio oddalone od cywilizacji, ponieważ w razie deszczu można się będzie szybko schronić pod dachem. Jeśli jednak marzy Wam się ślub w plenerze z dala od zabudowań, warto rozważyć przygotowanie namiotu lub innego zadaszenia. A gdzie może się odbyć ślub cywilny w plenerze? Oto kilka propozycji:
- ślub w plenerze nad morzem,
- ślub w plenerze w górach,
- ślub w plenerze w lesie,
- ślub i wesele w ogrodzie,
- ślub w plenerze nad jeziorem itd.
Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od upodobań państwa młodych i oczywiście od pory roku, w której zamierzają sobie ślubować. Choć może się to wydawać niemożliwe, ślub w zimowej scenerii także może być bajeczny.
● Ślub cywilny w plenerze - cena: Cena ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego jest oczywiście wyższa niż tego w urzędzie, ale pewne koszty są stałe. Należy do nich taka sama w całym kraju opłata skarbowa, która wynosi 84 złote oraz dodatkowo 1000 złotych za ślub na świeżym powietrzu. To jednak oczywiście nie wszystko. Koszt ślubu cywilnego w plenerze zależy od tego, czy wszystko organizujecie samodzielnie, czy wynajmiecie profesjonalną firmę, co oczywiście jest droższe. W cenę należy wliczyć dekorację, wypożyczenie krzeseł dla gości, zorganizowanie nagłośnienia, transport itp. Jeśli będziecie chcieli zorganizować ceremonię w jakimś publicznym miejscu, być może trzeba będzie zapłacić za pozwolenie. Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze, tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujecie. Nawet przy niewielkich funduszach możecie systemem gospodarczym zorganizować niezapomniany ślub cywilny w plenerze.
● Ślub cywilny w plenerze - organizacja: Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu zgody z USC na ślub w plenerze można przystąpić do organizacji uroczystości. Zakładając, że miejsce macie od dawna wybrane, musicie podjąć decyzję, czy wszystko przygotowujecie sami, czy też wynajmujecie profesjonalną firmę. W tym drugim przypadku do Waszych obowiązków będzie należało jedynie ustalenie wszystkich szczegółów dotyczących dekoracji, nagłośnienia, oprawy muzycznej z profesjonalistami. Oni podpowiedzą Wam różne ciekawe rozwiązania i doradzą, jak zorganizować ślub cywilny w plenerze. Przed wyborem odpowiedniej firmy, możecie obejrzeć różne wcześniejsze realizacje w internecie. Jeżeli Wasz ślub ma się odbyć w ogrodzie restauracji, w której następnie będziecie się bawić na weselu, dobrze jest wybrać taki lokal, który w swojej ofercie ma organizację ślubów w plenerze. Samodzielna organizacja ślubu w plenerze systemem gospodarczym będzie wymagał sporo pracy, musicie wziąć pod uwagę następujące elementy:
-przygotowanie stolika dla urzędnika i zawieszenie lub ustawienie w widocznym miejscu godła państwowego,
-przygotowanie krzeseł dla gości i dla siebie,
-zorganizowanie nagłośnienia,
-udekorowanie otoczenia, choć w pięknych okolicznościach przyrody nie zawsze jest to konieczne ( ozdoby na ślub w plenerze można wypożyczyć),
-przygotowanie namiotu lub innego zadaszenia na wypadek deszczu lub przynajmniej parasoli dla gości,
-mogą się przydać drogowskazy wskazujące gościom drogę do miejsca ceremonii,
-można przygotować oświetlenie, zwłaszcza jeśli ślub ma się odbyć w lesie,
-konieczny będzie transport, jeżeli nie wszyscy goście będą mobilni, a wesele odbywać się będzie w oddalonym miejscu.
Ślub kościelny w plenerze - czy to możliwe?
Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze? O ile ze zorganizowaniem ślubu cywilnego na świeżym powietrzu nie powinno być większych problemów, ślub kościelny w plenerze to prawdziwe wyzwanie. Uzyskanie zgody na taką uroczystość jest prawie niemożliwe z prostej przyczyny - ślub kościelny w myśl prawa kanonicznego musi się odbywać w uświęconym miejscu, którym jest kościół lub kaplica. Możecie się pokusić o napisanie do biskupa prośby o zgodę na ślub konkordatowy w plenerze lub tylko ślub kościelny, ale po pierwsze trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie (na odpowiedź możecie czekać nawet rok), a po drugie jest mało prawdopodobne, że taką zgodę uzyskacie. Prosząc o zgodę na ślub kościelny w plenerze, musicie podać odpowiedni, ważny powód, dlaczego Wasz ślub ma się odbyć poza kościołem. Co zrobić, jeśli spotkacie się z odmową na ślub kościelny w plenerze? Gdzie go zorganizować, jeżeli Wasz kościół parafialny Wam nie odpowiada? Jedynym wyjściem jest znalezienie małej kapliczki lub urokliwego kościółka usytuowanego w pięknych okolicznościach przyrody, gdzieś w górach albo przy lesie. Tam będziecie mieć choć namiastkę ślubu plenerowego. Jeśli jakimś cudem uda się Wam jednak zorganizować ślub kościelny w plenerze, jego cena będzie taka sama jak w kościele. Księża albo podają konkretną kwotę za mszę ślubną, albo biorą "co łaska". Pozostałe koszt są podobne jak w przypadku ślubu cywilnego w plenerze. Podobna jest także organizacja takiego ślubu, jedynie dekoracja zmienia się z "cywilnej" na "kościelną", czyli trzeba zorganizować ołtarz, przy którym ksiądz odprawi mszę i gdzie będzie się znajdował najświętszy sakrament.
Ślub kościelny w plenerze - formalności
Niezależnie od tego, gdzie chcemy wziąć ślub kościelny, musimy dopełnić pewnych formalności. Są one takie same jak w przypadku ślubu kościelnego czy konkordatowego w kościele. W kancelarii parafialnej należy zgłosić chęć zawarcia związku małżeńskiego, dostarczyć odpowiednie dokumenty: dowód osobisty, metrykę chrztu, zaświadczenie o bierzmowaniu, dowód odbycia nauk przedmałżeńskich, zaświadczenie o spowiedzi. Różnica polega tylko na tym, że trzeba złożyć u biskupa odpowiednie podanie o zgodę na ślub kościelny w plenerze, o której wspomnieliśmy już wcześniej. Szczegółowo o organizacji ślubu konkordatowego można przeczytać na portalu udane wesele.pl.
Ślub w plenerze - dekoracje
Nie ma jakiegoś jednego przepisu na dekoracje na ślub w plenerze. Jeśli wybrane przez Was otoczenie jest wyjątkowo piękne, można ograniczyć się do kilku elementów, które nie zakłócą naturalnego piękna przyrody. Wystarczy tylko biurko dla urzędnika, godło i bukiet kwiatów i można organizować ślub w plenerze. Dekoracje powinny być dopasowane do miejsca, które wybraliście oraz do motywu przewodniego wesela. Na początek zadbajcie o dekorację alejki, którą będziecie podążali do miejsca ceremonii. Drogę tę można wyłożyć dywanem ( to opcja bardziej elegancka), wysypać płatkami kwiatów, ozdobić gałązkami lub np. roślinami w donicach, które później będzie można zasadzić w ogrodzie. Można również udekorować przejście wysokimi świecznikami ozdobnymi dodatkowo kwiatami. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są krzesła dla gości. Jeżeli mają wyszukany design i są piękne same w sobie, można je pozostawić bez dodatkowych ozdób. Jeśli natomiast mają bardzo prostą formę, można je upiększyć kwiatami, szyfonowymi wstążkami, malutkimi zielonymi wianuszkami lub dużą kokardą. I w tym wypadku należy się kierować stylem całego wesela i spójnością z pozostałymi elementami dekoracyjnymi. No i wreszcie przyszedł czas na dekorację najważniejszego punktu - serca uroczystości, czyli miejsca, w którym powiecie sobie tak. Już wcześniej wspomnieliśmy o rekwizytach, które absolutnie muszą się tutaj znaleźć. A jakie powinny być dekoracje? Ślub w plenerze rządzi się swoimi prawami. Teoretycznie małżeńską przysięgę składa się w tym wypadku pod gołym niebem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać namiot na ślub w plenerze. Oczywiście nie mamy tu na myśli namiotów rodem z harcerskich biwaków, tylko specjalną konstrukcję z tkaniny, drewna lub np. metalu, która odpowiednio udekorowana będzie stanowić niezwykle romantyczne miejsce. W dekoracji namiotu powinny się powtórzyć niektóre elementy wykorzystane przy krzesłach i w przejściu pomiędzy nimi. Innym rozwiązaniem jest gotowa ogrodowa altana. Ślub w plenerze może się przecież odbyć w ogrodzie, a wówczas można z powodzeniem wykorzystać altankę, która już tam jest, wystarczy tylko nadać jej uroczystego charakteru. Zobacz nasze inspiracje na łuk ślubny. Najpopularniejsze obecnie motywy przewodnie to styl rustykalny i boho, i oczywiście nigdy nieprzemijający glamour. Przyjrzyjmy się zatem bliżej odpowiednim dekoracjom.
● Dekoracje boho - w tym wypadku znakomicie sprawdzi się pergola ozdobiona zielonymi liśćmi lub girlandą z kwiatów, koronek i piór. Krzesła i altana mogą być dodatkowo ozdobione białymi, zwiewnymi tkaninami. Jeśli w pobliżu jest drzewo, na jego gałęziach można zawiesić łapacze snów, dzwonki, zwiewne wstążki. Boho to mieszanina materiałów, dlatego możecie w dekoracjach łączyć eleganckie szkło ze starymi dywanami, kwiaty z piórami czy koronkami.
● Dekoracje rustykalne mogą nawiązywać do regionu kraju, w którym odbywa się ślub w plenerze. Polska może się pochwalić wieloma regionalnymi ślubnymi tradycjami, do których warto sięgnąć przy okazji ślubu w stylu rustykalnym. Na miejsce ceremonii można wykorzystać drewniany mostek albo udekorowaną koronkowymi serwetkami drewnianą ścianę starej stodoły. Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy wesele ma się odbyć w jej wnętrzu. Do dekoracji można wykorzystać drewniane palety, snopy słomy, skrzynki i oczywiście kwiaty - najlepiej te kojarzące się z wiejskimi ogródkami, np, słoneczniki.
● Dekoracje glamour - styl ten kojarzy się z elegancją i przepychem, dlatego do dekoracji warto wykorzystać wiele gustownych kompozycji kwiatowych z róż, storczyków i innych pięknych kwiatów, przydają się szklane świeczniki, biały dywan, wytworne fotele dla młodych, piękne, przezroczyste krzesła dla gości, dużo złotych i srebrnych dodatków. Ma być po prostu na bogato!
Ślub w plenerze nad morzem
Wcześniej wspomnieliśmy o miejscach, w których może się odbyć ślub plenerowy. Jest ich naprawdę bardzo wiele, jednak mnóstwo par marzy o ślubie nad morzem, a konkretnie na plaży. Decydując się na takie rozwiązanie, para młoda musi się udać do odpowiedniego dla danej lokalizacji urzędu z prośbą o dzierżawę wybranego teren, a następnie przygotować niewielka mapkę sytuacyjną z zaznaczonym wybranym miejscem. Umowa dzierżawy zawiera następujące dane:
● cel dzierżawy,
● wyposażenie, które planujecie postawić w danym miejscu,
● miejsce opisane i zaznaczone na mapie,
● obszar, jaki zajmiecie,
● ilość osób,
● datę ślubu,
● godzinę ceremonii,
● dane osób ubiegających się o zgodę.
Po podpisaniu umowy przez obie strony należy uiścić odpowiednią opłatę. Uwaga! W przypadku miast nadmorskich potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Morskiego na organizację ceremonii ślubnej na plaży. Pary, które nie mieszkają nad morzem, mogą załatwić te formalności przez e-urząd i profil zaufany w formie elektronicznej. Warto załatwić te sprawy wcześniej, ponieważ urzędy zastrzegają sobie 30 do 40 dni na wydanie postanowienia. Pozytywną odpowiedź należy mieć ze sobą podczas uroczystości na wypadek kontroli. Trzeba oczywiście - tak jak w przypadku każdego ślubu w plenerze - otrzymać zgodę odpowiedniego USC.
Na ceremonię dobrze jest wybrać takie miejsce, które nie tylko będzie piękne, ale nie będzie wymagało długiego maszerowania po piasku i nie będą tamtędy zbyt często przechodzić turyści. Jeśli zamierzacie zorganizować ślub w plenerze nad morzem samodzielnie, koniecznie musicie zadbać o czystość wybranego miejsca, a po ceremonii pozostawić je w nienagannym stanie. Dobrze jest jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko pięknie udekoruje teren, ale zabezpieczy go także przed turystami, których przecież nad morzem nie brak. Będzie to oczywiście droższa opcja, ale uwolni Was od wielu zadań i problemów. Jeżeli jednak chcecie samodzielnie zorganizować ślub plenerowy, dekoracje możecie po prostu wypożyczyć. Muzyka na ślub cywilny w plenerze w tym wypadku nie będzie konieczna, wystarczy cudowny szum fal. Warto się również zastanowić nad datą ślubu nad morzem, ponieważ w pełni sezonu trudno będzie znaleźć miejsce bez parasoli i parawanów. Lepiej wybrać godziny popołudniowe, ponieważ wówczas na plaży jest już mniej plażowiczów.
Ślub w plenerze boho
Boho to jeden z najbardziej popularnych ostatnio trendów nie tylko w modzie, wystroju wnętrz, ale również jako motyw przewodni wesela. Samo słowo wywodzi się z francuskiego "boheme", czyli "cyganeria", dlatego boho związane jest z artystycznymi klimatami, nonszalancją i swobodą, klimatami etnicznymi, hipisowskimi, folkowymi czy etnicznymi. Na miejsce, w którym ma się odbyć ślub w plenerze boho, najlepiej wybrać ogród, altanę, polanę w lesie. Dominować powinna zieleń, biel, pudrowy róż i beż. Do dekoracji można wykorzystać koronki, powiewające na wietrze wstążki i koniecznie łapacze snów. Mile widziane są również girlandy z kwiatów, lampiony. Suknia ślubna na ślub plenerowy boho powinna być lekka, zwiewna, także ozdobiona koronkami, bardzo kobieca, do tego bukiet z prostych kwiatów i gałązek eukaliptusa.
Jak się ubrać na ślub w plenerze?
Bardzo istotnym elementem każdego ślubu jest oczywiście strój państwa młodych. Wybierając ubiór, trzeba go dopasować do pory roku oraz motywu przewodniego wesela. Inaczej ubierzemy się na ślub w plenerze latem, a inaczej jesienią. Ubiór zależy także od tego, czy jest to kameralny ślub w plenerze, czy też wielka, spektakularna uroczystość. W pierwszym przypadku suknia może być skromniejsza, w drugim - bardziej elegancka. Ogólne zasady podpowiadają jednak, aby suknie były eleganckie, ale proste, pozbawione sztywnych gorsetów, wielu warstw halek, które utrudniają ruchy. Pięknie prezentować się będą zwiewne, naturalne materiały. Niewskazane są również buty na bardzo wysokich, cienkich obcasach, ponieważ będą się zapadały w trawę lub piasek. Zaproszenia na ślub cywilny w plenerze powinny zawierać informację, gdzie konkretnie odbędzie się uroczystość, aby goście również dopasowali swoje stroje, a przede wszystkim obuwie. Piękne zaproszenia ślubne na ślub plenerowy możesz zamówić u naszych rekomendowanych dostwaców.
Więcej na temat organziacji ślubu w plenerze przeczytasz m.in. w następujących źródłach:
https://www.kozinski-foto.pl/slub-w-plenerze-warszawa-mazowieckie/
https://hotelborowina.pl/slub-w-plenerze-warszawa-mazowieckie/
https://folwarkruchenka.pl/slub-w-plenerze/