Ślub humanistyczny w Polsce od A do Z
Chcecie wziąć ślub, ale marzy Wam się ceremonia inna niż wszystkie, w magicznym miejscu, skrojona na miarę waszych marzeń i ze słowami przysięgi płynącymi prosto z serca? Marzycie zatem o ślubie humanistycznym.
Ślub dla każdej pary młodej jest wydarzeniem wyjątkowym i choćby nie wiem jak się zarzekali, że to tylko formalność, że to nic nie zmienia w ich życiu, tak naprawdę każdej parze zależy na tym, aby było to wydarzenie wyjątkowe. Takie, o którym będzie potem można opowiadać dzieciom i wnukom, i wspominać je z łezką w oku. W Polsce dostępne są cztery formy zawarcia małżeństwa: ślub konkordatowy, ślub cywilny, ślub kościelny i właśnie humanistyczny. Ten ostatni zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród par, którym nie zależy na tzw. papierku i nie identyfikują się z żadną religią oraz wśród par jednopłciowych. Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Polsce w 2007 roku. Ślubu udzielili młodym celebransi ze stowarzyszeń humnaistycznych. Od tego czasu popularność ślubów humanistycznych ciągle rośnie. Wciąż jest jeszcze wiele par, które nie do końca wiedzą, na czym polega ślub humanistyczny. Co to jest ślub humanistyczny? Jak go przygotować i jakie są konsekwencje takiej uroczystości? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i podpowiedzieć, jak zorganizować taką uroczystość.
Ślub humanistyczny - co to jest?
Mistrz ceremonii, czyli kto udziela ślubu humanistycznego?
Ślub humanistyczny - przysięga
Miejsce, czyli gdzie można zrobić ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny a prawo
Ślub humanistyczny - scenariusz uroczystości
Ile kosztuje ślub humanistyczny w Polsce?
Ślub humanistyczny - rozwiązanie dla par jednopłciowych
Ślub humanistyczny - co to jest?
Nie jest łatwo wytłumaczyć, co to jest ślub humanistyczny, ponieważ każda uroczystość tego typu wygląda inaczej. Znacznie prościej objaśnić, skąd się wziął taki rodzaj ślubu i na czym polega ślub humanistyczny. Sama koncepcja związana jest ze słowem human, co oznacza oczywiście: człowiek. Tak jak to było w czasach renesansu, podczas ślubu humanistycznego główny nacisk jest kładziony na wartości humanistyczne: przyjaźń, wolność jednostki, afirmację tolerancji i różnorodności, równość kobiety i mężczyzny, empatię. Na ślubie humanistycznym najważniejszy jest człowiek i jego uczucia, to on sam ma prawo i obowiązek samodzielnie kształtować swoje życie i nadawać mu sens. Czym zatem jest ślub humanistyczny? Jest to całkowicie świecka uroczystość organizowana przez młodych lub w porozumieniu z profesjonalną firmą, podczas której narzeczeni wyznają sobie miłość i przyrzekają się wspierać, szanować…, a tak naprawdę mogą sobie przyrzec wszystko, na co tylko mają ochotę. Ślub humanistyczny może się odbyć w dowolnym miejscu, nie obowiązują w tym wypadku żadne sztywne zasady, dlatego każda uroczystość ma indywidualny charakter. Nie ma sztywnego dress codu, natomiast ceremonię może prowadzić każda osoba. Ślub humanistyczny to ślub symboliczny, jest alternatywą dla rozwodników, osób homoseksualnych, ateistów i wszystkich, dla których prawo cywilne lub kościelne stanowi przeszkodę do zawarcia związku. Natomiast nie mogą wziąć takiego ślubu osoby niepełnoletnie, spokrewnione w linii prostej, ubezwłasnowolnione, niepełnosprawne umysłowo, zamężne i żonate - jest to związane z przepisami prawa cywilnego zawartymi w art. 10-15 Kodeksu Rodzinnego.
Mistrz ceremonii, czyli kto udziela ślubu humanistycznego?
Na ślubie humanistycznym nie ma urzędnika z USC ani księdza, jest za to celebrant lub inaczej mistrz ceremonii. Celebrant to osoba, która poprowadzi Waszą uroczystość. Rolą mistrza ceremonii jest kierowanie całą uroczystością od początku do końca, tak aby młodzi nie musieli się stresować i niczym martwić. Profesjonalny celebrant posiada spore doświadczenie w prowadzeniu tego typu imprez, ich organizacji, zna zasady wygłaszania przemówień oraz umie odpowiednio operować głosem. Potrafi również opanować nieprzewidziane, kłopotliwe sytuacje. Większość celebransów zna co najmniej jeden język obcy, dzięki czemu w przypadku małżeństwa z obcokrajowcem możliwe jest poprowadzenie ceremonii w dwóch językach. Kultura osobista, dobra prezencja, umiejętność reagowania na nieprzewidziane sytuacje to kolejne ważne cechy, jakie posiada mistrz ceremonii. Ślub humanistyczny może także poprowadzić dowolna osoba wybrana przez młodych. Może to być przyjaciel lub przyjaciółka, któreś z rodziców lub dziadków, siostra albo brat. Należy jednak wybrać kogoś, kto ma dobrą dykcję, potrafi mówić głośno, modulować głos, a ponadto jest osobą przebojową i odważną, bo przecież trzeba będzie przemawiać do pewnej grupy gości. Mile widziana byłaby również kreatywność, która pomoże na bieżąco reagować w kłopotliwych lub sytuacjach.
Ślub humanistyczny - przysięga
Zarówno w kościele jak i w urzędzie stanu cywilnego przysięga małżeńska jest centralnym punktem uroczystości ślubnej. Podobnie jest w czasie ślubu humanistycznego, z tym że w tym wypadku młodzi nie muszą powtarzać takiej samej regułki jak wszystkie inne pary, ale mogą wymyślić swoją własną przysięgę. W USC i w kościele także można wypowiedzieć słowa przysięgi wymyślone przez narzeczonych, ale może to nastąpić dopiero po wygłoszeniu oficjalnie przyjętych regułek. Podczas ślubu humanistycznego macie w zasadzie trzy opcje:
- możecie wygłosić przysięgę jak najbardziej zbliżona do tej kościelnej,
- może to być przysięga ułożona na wzór cywilnej,
- możecie sami ułożyć swoją przysięgę od początku do końca.
W kościele i w urzędzie młodzi z reguły powtarzają słowa przysięgi po urzędniku lub księdzu. W przypadku ślubu humanistycznego możecie także powtarzać słowa po celebransie lub wygłosić je samodzielnie. Jeśli krepują Was publiczne wystąpienia, na pytanie celebransa, czy chcecie zawrzeć związek małżeński, możecie odpowiedzieć klasyczne tak, a to mistrz ceremonii wygłosi za Was przemówienie. Co to znaczy własna przysięga i jak ją ułożyć? Od czego zacząć układanie? Nie ma na to reguły. Musicie się zastanowić, co chcielibyście powiedzieć ukochanej osobie, co zamierzacie jej przyrzec. Aby ułożyć dobrą przysięgę, trzeba wziąć pod uwagę następujące elementy:
> powiedz, co chcesz przyrzec ukochanemu/ukochanej, możesz podejść do tej kwestii całkowicie na poważnie lub nieco żartobliwie;
> zastanów się, co cenisz w partnerze najbardziej i powiedz o tym podczas składania przysięgi;
> dodaj coś własnego, coś, co dotyczy tylko Was - jakieś wspomnienie, przeżycie, doświadczenie;
> stosuj piękne, ale nie infantylne apostrofy do partnera/partnerki.
Zdarza się i tak, że mimo wysiłków pomysłów wciąż brakuje, dlatego poniżej zamieszczamy kilka podpowiedzi.
Drogi/ droga ………………, przysięgam Ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach moich porażek i sukcesów. Obiecuję Tobie, że będziesz mógł słuchać moich wrażeń dnia codziennego, robić mi poranne kawy, piec ciasta i nosić moje ciężkie torby, obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić. Przyrzekam Ci, że będziesz mógł mnie przytulać, całować, witać i żegnać każdy wspólny dzień.
Będę zawsze Twoim przyjacielem… cokolwiek się stanie możesz na mnie liczyć…Bóg postawił Ciebie na mojej drodze i to zmieniło moje życie, dziękuję Bogu i Tobie…Długo czekałem na osobę, która podzieli moje pasje i nie będzie mnie ograniczać…Obiecuję Ci co niedzielę robić najlepszą jajecznicę z pomidorami, którą tak lubisz…Chodziłem ciemną doliną, a Ty zapaliłaś tam pochodnię…Każdy dzień z Tobą to przygoda, nikt nie będzie tak ważny w moim życiu… Dziękuję za cud stworzenia, jakim są nasze dzieci, będę dla nich najlepszym ojcem, jakim tylko potrafię, a dla Ciebie wsparciem…
Możesz na mnie liczyć w chwilach pięknych i trudniejszych, w morzu i w powietrzu…Kocham Cię i wierzę, że Ty mnie również. Nie pozwolę, żeby cokolwiek stanęło między nami, będę pielęgnować ten rajski ogród, do którego zaprowadził nas los, nawet gdy będę stara i pomarszczona…
Ona: Ślubuję Ci nauczyć cię kochać życie, cierpliwie pielęgnować to piękne, choć trudne uczucie, jakim jest miłość, mówić, gdy słowa są potrzebne i milczeć, gdy nie są, zgadzać się na niezgodę, na tort czekoladowy i grzać się ciepłem twojego serca, które zawsze będzie mi domem.
On: Ślubuję kochać Cię namiętnie pod każdą postacią teraz i na zawsze, ślubuję nigdy nie zapomnieć, że jest to miłość mojego życia i zawsze czuć w najgłębszych zakamarkach mojej duszy, że niezależnie od wyzwań losu, które mogą nas rozdzielić, będziemy zawsze potrafili do niej wrócić.
Obiecuję Ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy i śpiewać, i tańczyć, i śmiać się, i płakać, i podjadać mi moje batony, i przysięgam, że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim: myślami, materiałem genetycznym, zasobami....czym tylko zapragniesz...”
Miejsce, czyli gdzie można zrobić ślub humanistyczny?
Ślub kościelny lub konkordatowy musi się odbyć w kościele, a ślub cywilny raczej w urzędzie stanu cywilnego, choć obecnie zdarza się, że śluby cywilne organizuje się w plenerze. Natomiast ślub humanistyczny możecie zorganizować, gdzie tylko się Wam zamarzy. Miejsca, jakie wybierają młodzi są najczęściej związane z ich wspomnieniami, marzeniami, zainteresowaniami itp. Śluby humanistyczne najczęściej organizowane są na łonie natury. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest nadmorska plaża, uroda polskich plaż sprawia, że dodatkowe dekoracje są w zasadzie niepotrzebne. Góry to kolejny kierunek i nie chodzi tu raczej o górski szczyt ( choć i takie śluby się zdarzają), ale o inne przepiękne lokalizacje, może nad Morskim Okiem? Ślub możecie wziąć na leśnej polanie, w przepięknym pałacowym parku albo przydomowym ogrodzie. Wiele par decyduje się na ślub humanistyczny w ogrodzie należącym do restauracji bądź domu weselnego, w którym później odbywa się wesele lub przyjęcie. Stolica Polski to także doskonałe miejsce na ślub humanistyczny, Warszawa była przecież pierwszym miejscem w Polsce, w którym takiego ślubu udzielono. Łazienki Królewskie, Wilanów - czyż można sobie wymarzyć piękniejszego miejsca? Ślub humanistyczny możecie oczywiście wziąć za granicą w jakimś egzotycznym miejscu.
Ślub humanistyczny a prawo
Ślub humanistyczny, choć piękny, tylko w niewielu miejscach ma znaczenie prawne.
Małżeństwa humanistyczne cieszą się uznaniem prawnym w Szkocji, Irlandii Północnej, Jersey i Guernsey, ale nie w Anglii i Walii. Pary, które mają humanistyczny ślub w Anglii lub Walii, muszą zgłosić się do urzędu stanu cywilnego, aby małżeństwo zostało uznane za prawnie. Podobnie w Polsce ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, dlatego wiele par młodych decyduje się wziąć ślub humanistyczny jako dodatkowy po ślubie cywilnym. Dotyczy to par, którym zależy na prawnym sformalizowaniu związku, a jednocześnie chcą przeżyć ceremonię w wymarzonej formie, taką możliwość daje ślub humanistyczny. Znaczenie prawne ślubu jest ważne, ale równie ważne są marzenia o wyjątkowej ceremonii.
Ślub humanistyczny - scenariusz uroczystości
Scenariusz ślubu humanistycznego możecie ułożyć sobie sami lub skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jeżeli wybierzecie tę druga opcję, opiekun ślubny spotka się z Wami, aby Was lepiej poznać, zorientować się, jakie są Wasze wyobrażenia na temat tego dnia i na tej podstawie stworzy scenariusz, który tak długo będzie modyfikowany, aż będziecie całkowicie zadowoleni. Jeśli zdecydujecie się na samodzielność musicie zaplanować, co się będzie działo krok po kroku. Zakładając, że miejsce macie wybrane ustalacie:
- godzinę rozpoczęcia uroczystości,
- scenografię ( bramę weselną, krzesła dla gości i dla Was itp.),
- druhny ( czy będą, a jeśli tak, to kiedy wejdą, gdzie będą stały i jak będa ubrane),
- kiedy pojawicie się Wy ( czy wejdziecie razem, czy osobno, czy pannę młodą przyprowadzi ojciec),
- jak się przywitacie ze sobą i ewentualnie z gośćmi,
- jak przywita Was celebrans i czy coś o Was powie ( jeśli nie będzie to profesjonalista),
- czy będzie oprawa muzyczna,
- słowa waszej przysięgi,
- czy będą świadkowie,
- czy wymienicie się obrączkami,
- czy podpiszecie jakiś dokument.
Przebieg ceremonii naprawdę zależy od Was i powinien być taki, abyście czuli się swobodnie, ale wyjątkowo. Zazwyczaj po przybyciu gości i zajęciu przez nich miejsc pojawia się celebrans, a następnie pan młody, który zajmuje odpowiednio przygotowane miejsce. Po nim w towarzystwie druhen i/lub ojca pojawia się panna młoda, która wkracza przy dźwiękach pięknej muzyki. Następnie celebrans wita państwa młodych i gości, wygłasza mowę na temat państwa młodych i wysłuchuje ich przysięgi. Po złożeniu przysięgi małżonkowie mogą wymienić się obrączkami, ewentualnie podpisać pamiątkowy dokument, który nie ma mocy prawnej. Podczas ceremonii przemowy mogą także wygłosić świadkowie albo przyjaciele lub ktoś z gości. Jeszcze raz należy podkreślić, że ślub humanistyczny ma indywidualny charakter i to, jak będzie wyglądał, zależy od inwencji i kreatywności Młodej Pary. Uroczystość można zorganizować w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Powyższy scenariusz nie jest normą, to młodzi zdecydują jak będzie wyglądał ich ślub.
Ile kosztuje ślub humanistyczny w Polsce?
Jak każda uroczystość także ślub humanistyczny generuje koszty. Trudno jednak jednoznacznie określić kwotę, którą trzeba przeznaczyć na organizację tego typu uroczystości. Ślub humanistyczny w Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak w zachodniej Europie, ale już funkcjonują firmy, które zajmują się jego organizacją od A do Z. Para, która się zdecyduje na taką usługę, ma przydzielonego swojego opiekuna, który nie tylko będzie celebransem, ale także kimś, kto będzie Wam doradzać aż do dnia ślubu. I właśnie podstawowy koszt to wypłata dla celebransa za opiekę, przygotowanie scenariusza i przeprowadzenie uroczystości, wynosi ona od 400 do około 1000 złotych. Do tego dochodzą dodatkowe koszty za dekoracje, nagłośnienie, ewentualny wynajem krzeseł, transport itp. Firmy specjalizujące się w obsłudze ślubów humanistycznych bardzo często mają swoich sprawdzonych kooperantów i mogą pośredniczyć w wyborze miejsca, dekoracji czy np. oprawy muzycznej na ślub humanistyczny. Cena tak zorganizowanego ślubu jest ustalana indywidualnie z klientami. Za każdą dodatkową atrakcję trzeba będzie zapłacić. Można również zdecydować się na samodzielną realizację takiego przedsięwzięcia i wówczas koszt będzie niższy. Jeśli waszym celebransem będzie ktoś z przyjaciół lub rodziny, wybierzecie plener, za który nie będziecie musieli zapłacić, samodzielnie wykonacie dekoracje, a na ślub goście przyjadą własnymi samochodami, koszty znacznie się zmniejszą.
Ślub humanistyczny - rozwiązanie dla par jednopłciowych
Jak powszechnie wiadomo, pary jednopłciowe nie mogą w Polsce zalegalizować swojego związku. Co zatem ma zrobić dwoje ludzi, którzy chcą sobie ślubować i ogłosić światu swoją miłość. Rozwiązaniem jest właśnie ślub humanistyczny LGBT, piękna uroczystość dla siebie i dla rodziny. Nie będzie on miał wprawdzie mocy prawnej, ale pozwoli nadać związkowi nowego wymiaru. Aby jednak nadać wydarzeniu prawna rangę, w czasie uroczystości lub krótko po niej można podpisać umowę partnerską w obecności prawnika, która pozwoli parze odzyskać choć część praw zarezerwowanych dla małżonków.