Przysięga małżeńska, wszystko co chcesz wiedzieć o treści ślubowania.
Co zrobić, żeby nie pomylić słów przysięgi małżeńskiej? Aby do tego nie dopuścić, wystarczy wcześniej zapoznać się z jej treścią. Oczywiście inaczej brzmi przysięga składana w kościele, a inaczej ta wypowiadana w Urzędzie Stanu Cywilnego. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat ślubowania!
Wypowiedzenie przysięgi ślubnej w trakcie ślubu kościelnego, cywilnego czy humanistycznego to kluczowy i bardzo wyjątkowy moment. Zarówno panna młoda, jak i pan młody starają się, aby słowa przysięgi małżeńskiej wybrzmiały donośnie i pewnie. W końcu tych kilka zdań ma połączyć zakochanych na wieki i stanowić słowne potwierdzenie tego, że na świecie nie ma nikogo innego poza ukochaną czy ukochanym. Przysięga małżeńska zmienia się w zależności od tego, na jaki ślub zdecydowała się para. Przysięga na ślubie cywilnym składana jest wobec urzędnika państwowego, formułka ślubna kościelna odnosi się również do sfery duchowej. Jak dokładnie brzmi współczesna przysięga małżeńska? Poznajcie treść przysięgi kościelnej, wypowiadanej w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także ich angielskie wersje. Zobaczcie również, jak może wyglądać romantyczna przysięga małżeńska na ślubie humanistycznym.
Przysięga małżeńska kościelna
Pierwsze kroki stawiane przez parę młodą podczas mszy ślubnej zbliżają ich do tego jednego, wyjątkowego momentu. Już po kilku minutach z ust panny młodej i pana młodego płynąć będzie tekst przysięgi małżeńskiej, która jest jedną z najważniejszych w życiu. Nie można się zatem dziwić, że tak często narzeczeni boją się, że pomylą słowa, szczególnie jeśli nie chcą, aby treść przysięgi małżeńskiej była najpierw wypowiadana przez księdza. Na szczęście do tej chwili można przygotować się znacznie wcześniej. Warto również poznać poprzedzające elementy, z jakich składa się msza ślubna. Zanim para młoda będzie mogła sobie ślubować i wypowie słowa przysięgi małżeńskiej, musi potwierdzić, że pragnie dobrowolnie zawrzeć sakrament małżeństwa. Ksiądz zadając trzy pytania, oczekuje jednej odpowiedzi chcemy:
Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?
Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?
Po usłyszeniu odpowiedzi na trzy powyższe pytania ksiądz czyta modlitwę do Ducha Świętego. Po niej następuje czas, w którym wypowiedziana zostanie przysięga kościelna. Ksiądz zwraca się do zakochanych w następujących słowach:
Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.
Para młoda spogląda na siebie, podając sobie prawe dłonie. Ksiądz łączy je stułą i to jest znak, że goście za moment usłyszą tekst przysięgi małżeńskiej. Rozpoczyna pan młody, następnie te same słowa wypowiada panna młoda.
Pan młody: Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranki) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.
Panna młoda: Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranka) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.
Wypowiedziana przysięga małżeńska musi zostać jeszcze potwierdzona przez księdza odprawiającego uroczystość:
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
To jeszcze nie koniec! Choć już w tym momencie narzeczeni stają się niemalże małżeństwem, brakuje jeszcze jednego elementu. Przysięga kościelna nie będzie pełna, jeśli nie dojdzie do nałożenia sobie nawzajem przez zakochanych obrączek, które są namacalnym świadectwem zawarcia związku małżeńskiego. Moment ten poprzedzają słowa księdza i następnie poświęcenie obrączek:
Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności. Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki.
W tej chwili para młoda przechodzi do ostatniego elementu przysięgi małżeńskiej. Warto zauważyć, że można wypowiedzieć ją na dwa sposoby. Zwracając się do ukochanego lub ukochanej po imieniu lub mówiąc po raz pierwszy mężu/żono:
Anno/Żono/Michale/Mężu przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Tak właśnie kończy się przysięga w kościele, dzięki której narzeczeni stają się mężem i żoną i zostają ze sobą związani na wieku w obliczu Boga i bliskich im osób.
Przysięga na ślubie cywilnym
Ślub kościelny zazwyczaj jest również ślubem konkordatowym, czyli łączy w sobie elementy duchowe, a także te urzędowe. Narzeczeni stają się bowiem małżeństwem nie tylko w oczach Boga, ale także państwa. Czasem jednak para młoda decyduje się jedynie na ślub cywilny. Przysięga wypowiadana w Urzędzie Stanu Cywilnego zdecydowanie różni się od tej kościelnej. Przede wszystkim nie ma w niej żadnych nawiązań do religii. Jest to w pełni świecka uroczystość wybierana między innymi przez osoby niewierzące. Treść przysięgi małżeńskiej nawiązuje do praw i obowiązków, a także zapewnienia sobie nawzajem przez ukochanych szczęścia i bezpieczeństwa.
Przysięga na ślubie cywilnym powtarzana jest po urzędniku Urzędu Stanu Cywilnego. Rozpoczyna mężczyzna, po nim tekst przysięgi wypowiada kobieta:
Pan młody: Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranki np. Anną) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Panna młoda: Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranka np. Krzysztofem) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Słowa przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego wypowiedziane przez zakochanych muszą zostać potwierdzone przez urzędnika. To on informuje o tym, że związek małżeński został zawarty:
Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani np. Anny i Pana np. Krzysztofa został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.
Nałożenie obrączek przez narzeczonych kończy ślub cywilny. Przysięga, jak zatem widać, nie jest długa, ani trudna do zapamiętania.
Przysięga małżeńska po angielsku
Ślub kościelny, cywilny, humanistyczny… Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Słowa płynące z ust pary młodej mają szczególne znaczenie bez względu na to, w jakim języku są wypowiadane. Jak zatem brzmi przysięga małżeńska po angielsku? Oto przykładowa treść przysięgi małżeńskiej oraz słowa wypowiadane w tym języku przez księdza:
Ksiądz: Do you take (name) as your lawful wife/husband, to have and to hold, from this day forward, for better or for worse, for richer or for poorer, in sickness and in health, to love and cherish until death do you part?
Po tym zapytaniu panna młoda i pan młody odpowiadają I do, następnie przechodzą do części mówiącej o obrączce ślubnej:
Para młoda: I take this ring as a sign of my love and faithfulness in the name of the father, the son and the holy spirit.
W przypadku ślubu cywilnego przysięga małżeńska po angielsku brzmi następująco:
Para młoda: Being aware of the rights and obligations resulting from entering into a marriage, I solemnly declare that I enter into a marriage with (name) and vow to do everything I can to keep our marriage harmonious, happy and lasting.
Stara przysięga małżeńska - co się zmieniło?
Tekst przysięgi, czy jak niektórzy mówią formułka ślubna, na przestrzeni lat uległ zmianie. Stało się tak dlatego, że po I wojnie światowej kobiety przestały zajmować się jedynie ogniskiem domowym i zaczęły być coraz bardziej aktywne w sferze publicznej i politycznej. Wiele z nich uzyskało niezależność finansową, a od 1918 roku kobiety mogły również brać udział w głosowaniach. Stara przysięga małżeńska, w której to kobieta przysięgała partnerowi uległość, stała się przestarzała i niedostosowana do zmian społeczno-politycznych. 24 września 1928 roku Kościół katolicki w Polsce zmienił słowa wypowiadane przez narzeczone. Jak zatem brzmiała stara przysięga małżeńska? Oto jej treść:
Ślubuję miłować Cię i szanować, dzielić z Tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, być wierną i uległą, i nie opuszczać Cię aż do śmierci, a Boga Wszechmogącego proszę o pomoc i błogosławieństwo.
Romantyczna przysięga małżeńska
Choć w trakcie ślubu kościelnego czy cywilnego należy wypowiadać z góry ustalone słowa przysięgi małżeńskiej, podczas ślubu humanistycznego można pozwolić sobie na większą dowolność. I tutaj w grę wchodzi niezwykle poetycka i romantyczna przysięga małżeńska. Choć oczywiście nie oznacza to, że przysięga małżeńska “w zdrowiu i chorobie” czy tekst przysięgi małżeńskiej w USC nie są równie nastrojowe.
Jeśli jednak jesteście zwolennikami większej dowolności, z pewnością spodoba się wam możliwość podejścia do tematu w nieco bardziej nietypowy sposób. Jak zatem może wyglądać liryczna przysięga małżeńska? Wiersze znanych poetów mogą pomóc wyrazić uczucia, o których czasem trudno mówić.
Rozmowa liryczna
Kocham cię w słońcu. I przy blasku świec.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.
W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.
I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.
I gdy jajko roztłukujesz ładnie —
nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie.
W taksówce. I w samochodzie. Bez wyjątku.
I na końcu ulicy. I na początku.
I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz.
W niebezpieczeństwie. I na karuzeli.
W morzu. W górach. W kaloszach. I boso.
Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą.
I wiosną, kiedy jaskółka przylata.
Konstanty Ildefons Gałczyński
***
Oczy me pełne
Oczy me pełne ciebie, jak polne krynice,
Gdzie niebiosa swe jasne odbijają lice.
Uszy me pełne ciebie, jak muszla echowa,
Co szumy oceanu w swojej głębi chowa.
Nozdrza me pełne ciebie, jak duszne ogrody
Zapachu róż szkarłatnej, królewskiej urody.
Wargi me pełne ciebie, jak pszczela pasieka
Pełna miodnego wina, kwiatowego mleka.
Dłonie me pełne ciebie, jak plecione kosze,
Gdzie jesień składa źrałych owoców rozkosze.
Serce me pełne ciebie, jak korona drzewa
Gniazd ptactwa, co upojną miłości pieśń śpiewa.
Dusza ma pełna ciebie, jako wirów morze,
Co nigdy uśpić swego szaleństwa nie może!
Leopold Staff
Przysięga małżeńska na wesoło
Przysięga małżeńska w urzędzie czy kościele jest magiczna, ale również pełna powagi. Czy istnieje zatem odpowiednia chwila, aby jej przekaz i słowa były nieco bardziej zabawne? Przysięga małżeńska na wesoło często wykorzystywana jest podczas różnych zabaw weselnych. Może być wypowiadana nie tylko przez parę młodą, ale także przez parę wybraną podczas zabaw oczepinowych. To, jak będzie brzmiała przysięga małżeńska na wesoło, zależne jest od pary młodej. W sieci można znaleźć wiele przykładów, które swoją treścią nawiązują do życia małżeńskiego. Jeśli zatem wątki erotyczne nie są przez was mile widziane, warto o tym wspomnieć wodzirejowi, który może również posiadać gotową przysięgę.
Oto przykładowe przysięgi małżeńskie na wesoło odpowiednie dla panny młodej i pana młodego:
Panna młoda:
Kochany mężu.
Uroczyście przysięgam Tobie,
że nie zawiodę Cię nigdy, wstydu Ci nie narobię.
I nawet gdybyś był pijany,
nigdy nie odwrócę się do ściany.
Nie będę się z Tobą bić.
Nie zapuszczę żurawia do portfela Twego,
nie sięgnę po zaskórniaki, aż do 1-szego.
Troskliwą opieką czule cię otoczę
i skacowaną główkę gąbką lekko zmoczę.
Po balandze z kumplami, nie będziesz się spowiadać
i smaczne śniadanka ja do łóżka będę podawać.
A gdybym Cię zawiodła,
zmarnowała życia choć kawałek,
niech mnie ukaże sprawiedliwa teściowa i w jej ręku wałek.
***
Pan młody
Kochana żono,
Uroczyście przysięgam, na świadków biorąc gości,
że kochać Cię będę mocno i dochowam wierności.
Nigdy złego słowa nie powiem o teściowej.
Całą wypłatę oddawać będę Tobie.
Przyrzekam uroczyście, że na wędrówki po barach z kumplami nie ruszę.
Chętnie będę z Tobą śniadanie jadł w łóżku
i w wielkiej podzięce całował po brzuszku.
Wszystkie inne kobietki odstawię na stronę,
do końca życia będę kochał tylko żonę.
A gdybym słowa nie dotrzymał,
sprowokował łzy niewieście,
niech mnie ukarzą sprawiedliwi teście.
Własna przysięga małżeńska
Olbrzymie znaczenie przysięgi małżeńskiej to coś, z czego zdaje sobie sprawę każda narzeczona i narzeczony. Słowa wypływające z ust w momencie ślubowania mają związać dwoje zakochanych ludzi do końca życia. Dla wielu par młodych decydujących się na ślub humanistyczny niezwykle ważne jest, aby samemu przygotować treść przyrzeczenia. W kościele czy urzędzie można jedynie dodać coś do istniejącej już przysięgi, jednak należy dostać na to zgodę księdza bądź urzędnika.
Nie jest jednak prosto zabrać się do stworzenia tak ważnego zobowiązania względem drugiej osoby. Co więcej, mówienie o własnych uczuciach nie wszystkim przychodzi z łatwością. Jaka zatem powinna być własna przysięga małżeńska? Przykłady mnożą się na potęgę, ale to od pary młodej, a konkretnie od osoby wypowiadającej słowa przysięgi zależy, co w niej będzie. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, aby przyrzeczenie stało się wyjątkowe.
- Podczas układania słów przysięgi należy myśleć o osobie, do której będziemy ją kierować. Co w niej kochamy, dlaczego chcemy spędzić z nią resztę życia, jak się przy niej czujemy, co dała nam ta znajomość.
- W przysiędze powinno pojawić się wyznanie miłości. Może być bardziej romantyczne bądź zabawne. Ważne, aby było dopasowane do atmosfery, jaka panuje w związku.
- Warto, aby przyrzeczenie mówiło nie tylko o uczuciach, ale także powinnościach. W końcu miłość to również masa obowiązków.
- Aby jeszcze bardziej wyróżnić przysięgę małżeńską, można wpleść w nią anegdotę dotycząca historii waszego związku.
- W przysiędze można wykorzystać cytaty z piosenki, wiersza czy filmu, szczególnie jeśli mają dla was szczególne znaczenie.
Najważniejsze jest jednak, aby słowa znajdujące się w przysiędze małżeńskiej wypływały wprost z serca. Nie muszą być ani patetyczne, ani bardzo podniosłe. Czasem im prościej wypowiedziane, tym więcej magii w sobie mają.