Candy bar, czyli słodki stół na wesele
Jeśli marzy ci się słodki stół na wesele, szukasz inspiracji i zastanawiasz się, czy zamówić gotowy zestaw, czy wykonać go samodzielnie, zajrzyj tutaj. Pomysły na słodki stół mogą być różne, tak jak różne są wesela, postaramy się podpowiedzieć, jaka może być dekoracja słodkiego stołu, jak zrobić desery na słodki stół i jaki jest jego koszt.
2.Marzenia Dyzia, czyli słodki stół dla dzieci
3.Słodki stół w stylu rustykalnym
4.Słodki stół DIY, czyli zrób to sam
5.Ile kosztuje słodki stół na wesele?
6.Słodkie stoły na wesele-przepisy
Wesele to ogromne wyzwanie logistyczne, emocjonalne i ambicjonalne dla wszystkich zainteresowanych, czyli przede wszystkim dla młodych a także ich rodziców. Odpowiednia sala weselna, świetny zespół, znakomite jedzenie, elegancki strój młodych i rodziców już nie wystarczają, dlatego zainteresowani prześcigają się w pomysłach na niezapomniane atrakcje weselne. Propozycji takich atrakcji jest bez liku. Niektóre z nich znajdują się już w ofercie domu weselnego, a inne proponują wyrastające jak grzyby po deszczu firmy zewnętrzne. Dużą popularnością wśród organizatorów wesela a także gości weselnych cieszą się stoły tematyczne: wiejski, rybny, śródziemnomorski, no i oczywiście… słodki stół, często znany także jako candy bar-słodki stół na wesele. Co to takiego? Skąd pojawiła się moda na słodkie stoły, choć przecież od lat podawano gościom tort weselny i serwowano rozmaite słodkości? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
Słodki stół-pochodzenie i definicja
Choć słowo definicja brzmi bardzo poważnie i większości z nas kojarzy się z okresem szkolnym, w tym przypadku odnosi się po prostu do elegancko udekorowanego stołu ze słodkościami. Słodkie stoły na tzw. Zachodzie znane były już od dawna. W naszej tradycji ciasta i słodycze podawane były na stołach, przy których biesiadowali goście. Niektórym może się wydawać, że taki sposób był lepszy, ponieważ nie zmuszał nikogo do wędrówek po sali weselnej, ale jedno nie wyklucza drugiego. Na stół weselny można przecież podać tradycyjne ciasta, a inne wymyślne słodkości usytuować na specjalnie przygotowanym stole. Poza tym ze słodkości częściej korzystają dzieci i panie, które w tym dniu na chwilę mogą zapomnieć o diecie i dbaniu o figurę, panom na tym specjalnie nie zależy. Odpowiednio zaaranżowany stół słodkości będzie atrakcyjną ozdobą każdego wesela. Co rozumiemy pod pojęciem “odpowiednio zaaranżowany”? Po prostu dekoracje na słodki stół powinny być spójne z motywem przewodnim i wiodącą kolorystyką wesela. Pięknie zaaranżowany słodki stół jest atrakcją, z której goście, zwłaszcza ci najmłodsi, korzystają coraz chętniej. Dzięki niemu mamy możliwość sięgnąć po ulubiony smakołyk kilka razy bez skrępowania, że podjadamy coś innym gościom siedzącym przy naszym stole. Słodki stół na wesele dostarcza nie tylko atrakcji związanych z degustacją, lecz również cieszy oko swą urodą.
Marzenia Dyzia, czyli słodki stół dla dzieci
Nie ma chyba większych fanów słodkości niż dzieci, choć na co dzień rodzice starają się jak mogą ograniczyć pociechom konsumpcję tych rarytasów. No ale wesele rządzi się swoimi prawami i jest okazja zaszaleć. Można oczywiście przygotować jeden słodki stół przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, ale trzeba wówczas dopilnować, aby maluchy nie sięgały po przysmaki przygotowane na bazie alkoholu. Poza tym, nie oszukujmy się, dzieciaki mają nieco inne priorytety w dziedzinie słodkości. Rozwiązaniem będzie więc osobny słodki stół dla dzieci. Candy bary dla najmłodszych składają się przede wszystkim z rozmaitych maleńkich deserków. Deserki na słodki stół to między innymi muffinki, minigalaretki, rurki waflowe, makaroniki i tym podobne przysmaki. Nie powinno także zabraknąć ulubionych przez dzieciaki cukierków, pianek czy popcornu, no i oczywiście muszą się pojawić różne kolorowe lizaki. Na słodki stół mogą, a nawet powinny trafić owocowe przysmaki, które będą zdrowszą alternatywą dla słodyczy. Należy również zadbać o zdrowe owocowe napoje czy naturalną lemoniadę na bazie cytryny. Naczynia na słodki stół przeznaczony dla dzieci to z reguły jednorazowe kubeczki i pojemniczki, najlepiej, aby były papierowe, co wyklucza skaleczenie się dziecka w razie drobnego wypadku. Smakołyki to jedno, a dekoracje-drugie. Dekoracje na słodki stół dla dzieci będą nieco inne niż dla dorosłych, ale także powinny współgrać z kolorem przewodnim wesela. Mogą to być baloniki, wiatraczki, postacie z bajek czy serduszka.
Słodki stół w stylu rustykalnym
Styl, w jakim będzie zorganizowane wesele, zależy od upodobań państwa młodych. Wciąż bardzo popularne są wesela w stylu rustykalnym. Jeśli zdecydujemy się na taki właśnie styl, to wszystko, także candy bar-słodki stół na wesele musi być w takim właśnie stylu. Co powinno się na nim znaleźć i jak powinien wyglądać? Oto kilka podpowiedzi. Zacznijmy od dekoracji, do której należy wykorzystać naturalne materiały. Ozdoby na słodki stół w stylu rustykalnym powinny być wykonane z drewna, juty, papieru. Jako naczynia można wykorzystać szklane pojemniki, a także malutkie szklane słoiczki. Jako tace i podstawki bardzo ładnie prezentują się plastry drewna najlepiej z fragmentami kory. Słodki stół na wesele rustykalne można dodatkowo ozdobić polnymi kwiatami i gipsówką. Całości dekoracji mogą dopełnić drewniane napisy. Na słodki stół w stylu rustykalnym najlepiej pasują rozmaite babeczki, rogaliki, pączuszki, ale powinno się na nim także znaleźć mnóstwo owoców kojarzonych ze wsią: jagody, maliny, truskawki. Napoje mogą być doprawione i ozdobione aromatyczną miętą. Współcześni cukiernicy potrafią dokonywać cudów, dlatego możemy zamówić desery w kolorach ziemi: brązach, beżach, zieleni. Słodkości na słodki stół mogą być dodatkowo udekorowane ekokarteczkami z odręcznie napisanymi nazwami, dobrze sprawdzą się także dekoracje z rafii, którą można przewiązać słoiczki, albo z wikliny. Słodki stół rustykalny nie tylko smakuje, ale i wygląda.
Słodki stół DIY, czyli zrób to sam
Słodkie stoły są tak atrakcyjne dla podniebienia i innych zmysłów, że trudno zrezygnować z pomysłu ich posiadania, chociaż słodki stół na wesele może kosztować nawet 3000 złotych i więcej. Co w takim razie zrobić, aby pogodzić marzenia z rzeczywistością, czyli zaoszczędzić, ale mieć słodki stół? Zrób to sam. Takie zadanie, choć wymaga trochę wysiłku, naprawdę jest w zasięgu możliwości każdego, zwłaszcza jeśli mamy w rodzinie utalentowane kucharki i dekoratorki; a także internet, który podpowie, jak powinna wyglądać dekoracja słodkiego stołu i co na słodki stół przygotować do degustacji. Oto jak przygotować słodki stół DIY:
Określ motyw przewodni wesela i zgromadź naczynia, i ozdoby w takim samym stylu, aby na stole nie znalazło się nic przypadkowego. Patery na słodki stół i inne naczynia mogą mieć ciekawe kształty, mogą być różnorodne, ale zgrane, aby nie było wrażenia chaosu.
Wyznacz miejsce ( czasem wskazuje je dom weselny), w którym stanie twój stół.
Jeśli sala nie dysponuje odpowiednim meblem ( co raczej się nie zdarza), przygotuj swój stół. Kształt stołu jest dowolny, ale dobrze by było, gdyby na nim ustawić jakieś podwyższenie, ponieważ można wtedy ładniej wyeksponować slodkości.
Zadbaj o piękne nakrycie stołu. Materiał i kolor powinien harmonizować z całym wystrojem sali weselnej. Na weselu marynistycznym może to być np. piękny błękitny jedwab, który łatwo daje się udrapować, a na weselu rustykalnym- lniany, haftowany obrus babci. Każde nakrycie musi być oczywiście czyściutkie i pięknie odprasowane.
Zrób listę słodkości, jakie chcesz umieścić na stole. Część z nich możesz kupić ( np. żelki, pianki), a część upiec samodzielnie lub poprosić o pomoc babcie, ciocie, kuzynki- każdy z nas ma w rodzinie jakiś kulinarny talent.
Gotowe słodkości poukładaj pięknie na naczyniach, im więcej naczyń, tym lepiej. Raczej nie ustawiamy wielkich tac ze smakołykami, mniejsze talerze, patery, bomboniery także tworzą swego rodzaju ozdoby na słodki stół. Akcesoria możesz wypożyczyć lub pożyczyć od bliskich.
Nie należy wykładać całej blachy ciasta na stół, nie ma też potrzeby, aby poszczególnych smakołyków było tyle, ile gości, ponieważ goście mogą wybierać spośród wielu słodkości. Koniecznie należy pamiętać o położeniu na stole łopatek i szczypców do nakładania ciasteczek oraz o umieszczeniu w pobliżu stolika z talerzykami i widelczykami dla gości. Ozdoby stołu dopasowujemy kolorystycznie do całej dekoracji weselnej, możemy tutaj wykorzystać bibułowe rozety, balony napełnione helem, kokardy, a przede wszystkim kwiaty.
Świetnym pomysłem są napisy na słodki stół, jeden duży napis można powiesić nad stołem, natomiast smakołyki “podpisać” za pomocą winietek. Dzięki temu zabiegowi goście będą wiedzieli, czego się spodziewać, wybierając upatrzone ciasteczko. Pomysły na słodki stół są bardzo różne, a inspiracji na wymarzony słodki stół DIY można poszukać na stronach internetowych.
Ile kosztuje słodki stół na wesele?
To zasadnicze pytanie, bo każdy chciałby mieć na weselu słodki stół, cena jednak może być przeszkodą. Ile zatem kosztuje słodki stół? Cennik jest uzależniony od dwóch czynników. Po pierwsze od ilości gości weselnych, po drugie od produktów, które wybierzemy. Niektóre cukiernie proponują gotowe zestawy na 50 ,100 i 150 osób, zestawy te mają konkretnie ustalone ceny. Cena zestawu na inną ilość gości obliczana jest indywidualnie. Oto orientacyjne ceny niektórych zestawów.
Cena może oczywiście ulec zmianie, jeżeli wybierzemy więcej smakołyków na 100 czy 150 osób lub jeśli zmienimy coś w oferowanym zestawie. Nie ma ustalonej liczby słodkości na 100 czy 150 gości, można ich zamówić tyle, ile tylko chcemy, ale przewiduje się mniej więcej dwie sztuki na jednego gościa, czyli co najmniej 200 sztuk na 100 gości weselnych. Stół słodkości przygotowany samodzielnie będzie kosztował tyle, ile produkty potrzebne na przygotowanie smakołyków oraz elementy dekoracji.
Słodkie stoły na wesele-przepisy
A oto kilka prostych przepisów na słodki stół DIY
Galaretki z owocami
Przygotowujemy galaretkę według opisu na opakowaniu, umyte owoce- truskawki, maliny, jagody umieszczamy w małych słoiczkach i zalewamy przestudzoną galaretką. Po zastygnięciu galaretki słoiczki ozdabiamy np. gałązka mięty.
Panna cotta
składniki:
500ml słodkiej śmietany kremówki,
50g cukru,
laska wanilii,
2 łyżeczki żelatyny,
30-40 dkg malin lub truskawek
sposób wykonania:
Śmietanę wlej do garnka, dodaj cukier i wanilię. Gotuj na małym ogniu ok 10 min., ciągle mieszając przez 10 minut. Gorącą śmietanę wymieszaj z rozpuszczoną żelatyną. Rozlej gotową śmietanę do małych foremek do ¾ wysokości i poczekaj, aż ostygnie, a następnie wstaw do lodówki na noc. Owoce zmiksuj z odrobiną cukru i zalej deser malinowym puree. Na koniec udekoruj kawałkami owoców.
Koktajl
składniki: jogurt naturalny, cukier, świeże owoce: truskawki, jagody, maliny, cukier
sposób wykonania: Jogurt i owoce zblendować, dodając cukier ( w zależności o tego, jaki słodki ma być koktajl, można dodać słodkiej śmietany kremówki pół na pół z jogurtem. gotowy koktajl rozlać do niedużych pucharków lub małych buteleczek. Pucharki ozdobić świeżym owocem. Proporcje jogurtu i owoców są dowolne.
Kokosanki
składniki:
200 gramów wiórków kokosowych
2 kurze jaja (same białka)
50 gramów masła
120 gramów cukru
sposób wykonania:
Roztopić masło w rondelku. Do roztopionego masła wsypać wiórki kokosowe i dokładnie wymieszać. Pozostawić do wystygnięcia. Następnie ubić białka na sztywną pianę. Podczas ubijania dosypywać stopniowo cukier. Ubite białka przerzucić do wystudzonej masy kokosowej. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Wykładać masę łyżeczką lub szprycą małymi porcjami. Blachę włożyć do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec przez 15-20 minut.
Słodki stół to atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, dlatego warto o nim pomyśleć, planując wesele.