Oczepiny – tradycyjne i nowoczesne.
Weselne szaleństwa nie mogą się obyć bez jednego z najważniejszych momentów. Oczepiny odbywające się o północy to tradycyjna forma zabawy, w której udział bierze para młoda i weselni goście. Jak wyglądają te zwyczajowe oczepiny, a jak bardziej nowoczesne? Skąd wzięła się tradycja ich organizacji i czy można z niej zrezygnować? Dowiedz się więcej!
Wiele osób uważa, że na weselu nie może zabraknąć kilku tradycyjnych momentów, takich jak pierwszy taniec, podziękowania dla rodziców czy oczepiny. Te ostatnie kojarzą się przede wszystkim z radością i dobrą zabawą. Znajdzie się również grupa osób, która zechce wyjść poza schemat i zrezygnować z tego punktu programu. Aby podjąć ostateczną decyzję, warto dowiedzieć się, czym kiedyś były oczepiny i jakie znaczenie mają obecnie. Które zabawy weselne będą idealne na oczepiny. Czy jest to test zgodności dla par, czy może jednak zabawa kareta? Z pewnością całość można przeprowadzić na wiele sposobów, wystarczy charakter tej tradycji dobrać do własnych upodobań. Gościom z pewnością spodobają się zarówno śmieszne oczepiny, jak i te bardziej nowoczesne.
Oczepiny? Co to jest?
Tradycja weselnych oczepin sięga wielu lat wstecz i pojawiała się u większości ludów słowiańskich. Był to symboliczny moment świadczący o tym, że kobieta przestaje być panienką i staje się żoną. Nieodłącznym elementem oczepin był czepiec zakładany pannie młodej na głowę. Obrzęd odbywał się o północy, a podczas jego trwania obecne kobiety odśpiewywały wiele pieśni, między innymi Oj chmielu, chmielu. Podczas oczepin panna młoda przechodziła prawdziwą przemianę. Nie tylko ściągano jej panieński wianek, ale także znacznie skracano włosy. Biały, haftowany, płócienny czepiec nakładano na sam koniec i to właśnie on stawał się wyróżnikiem stanu małżeńskiego. Oczywiście całość służyła również rozrywce, dlatego w trakcie oczepin dochodziło także do wielu zabawnych momentów, kiedy to przyszła panna młoda uciekała przed mężatkami, aby jej nie oczepiły. W tym bardzo często jeszcze panience pomagali żonaci mężczyźni.
Co to są oczepiny na weselu w XXI wieku? Jak można się domyślić obecnie obrzęd ten wygląda zdecydowanie inaczej. Bierze w nim udział zarówno panna młoda, jak i pan młody. Najczęściej w trakcie wesela parze zabierane są części garderoby, które w trakcie oczepin są wykupowane. Zadania wykonują goście posiadający buty, muszkę czy podwiązkę. Dochodzi do tego również wyznaczanie kolejnej pary, która stanie na ślubnym kobiercu. Panna młoda rzuca welonem lub bukietem ślubnym w stronę obecnych na weselu panienek, a pan młody swoją muszką w stronę kawalerów. To, jak obecnie wyglądają oczepiny, w dużej mierze zależne jest od pary młodej. Coraz częściej można spotkać nowoczesne oczepiny, podczas których na przykład zupełnie rezygnuje się z przyśpiewek lub rzucania welonem.
Oczepiny - odpowiedzi na najważniejsze pytania
Choć weselne oczepiny to stały punkt programu, przyszłe pary młode mają wiele wątpliwości dotyczących ich przebiegu. Czy istnieją konkretne zabawy oczepinowe, o której godzinie powinny się odbyć i jak długo mogą trwać. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, postaramy się nieco rozwiać pojawiające się wątpliwości.
> Oczepiny: o której przeprowadzić zabawę?
Wiele par młodych zastanawia się nad optymalną godziną na przeprowadzenie oczepin. Przyjęło się, że zazwyczaj odbywają się one o północy, co ma związek z tradycją. Jeśli jednak chcecie, aby trwały nieco dłużej, warto zastanowić się nad przesunięciem ich o pół godziny wcześniej. Wystarczy rozpocząć oczepiny od zabaw związanych z fantami, a o północy przejść do bardziej tradycyjnych elementów, takich jak rzut welonem i muszką.
> Ile zabaw na oczepiny?
Wbrew pozorom na oczepiny czeka wielu gości, którzy z chęcią przyglądają się zmaganiom zaproszonej na wesele “młodzieży”. Warto jednak zastanowić się nad tym, ile zabaw na oczepiny wybrać, aby nie przesadzić. Zbyt długo trwające oczepiny mogą w pewnym momencie znudzić gości. Całość obrzędu nie powinna przekroczyć godziny, najlepiej jednak aby nie trwała więcej niż 45 minut. W tym czasie można spokojnie przeprowadzić zabawę, w której biorą udział panienki i kawalerowie, taką, która przeznaczona jest dla pary młodej i tę najbardziej tradycyjną z bukietem i muchą.
> Jakie zabawy na oczepiny?
Na to pytanie po trochu odpowiedzieliśmy już powyżej. Podczas oczepin warto zróżnicować zabawy oczepinowe pod kątem tego, do kogo są skierowane. Jakie zabawy na oczepiny sprawdzą się najlepiej? Jedna może być przeznaczona jedynie dla gości (zadania za oddanie części garderoby pary młodej lub za weselny alkohol), druga dla pary młodej i weselnych gości (wybieranie nowej pary młodej) i trzecia dla świeżo upieczonych małżonków, na przykład test zgodności dla par.
> Jaka piosenka na oczepiny?
Tradycyjne weselne oczepiny nie mogą się obyć bez wyznaczenia nowej pary młodej. Podczas wyboru zazwyczaj puszczana jest muzyka, w rytm której poruszają się osoby uczestniczące w zabawie. Jaka piosenka na oczepiny będzie odpowiednia? Często decyduje o tym zespół lub DJ, jednak można również zasugerować coś samemu. W tym wypadku odpowiedni będzie każdy skoczny i wesoły rytm. Można wybrać coś ze swojego ulubionego repertuaru i gatunku muzycznego lub postawić na melodię bez słów. Oto kilka propozycji, które sprawdzą się podczas łapania bukietu/welonu i muszki:
I Cindi Lauper - Girls Just Wanna Have Fun
II Moulin Rouge - Lady Marmalade
III Shania Twain - Man, I feel like a woman
IV Roy Orbison - Pretty Woman
V Shakira - Hips Don’t Lie
VI Leonard Cohen - I’m Your Man
VII K.A.S.A - Maczo
VIII Czarno Czarni - Nogi
VIII T.Love - Chłopaki nie płaczą
> Co zamiast welonu na oczepiny?
To pytanie zadaje sobie wiele panien młodych? Co zamiast welonu na oczepiny wybrać do zabawy? Zazwyczaj dylemat ten mają panny młode, które przewidziały jedynie długi welon do kościoła lub boją się o to, w jakim stanie będzie ich krótki welon po zbawie. Istnieje kilka możliwych rozwiązań. Można kupić specjalny welon zabawkowy lub postawić na zabawy z bukietem ślubnym. Do rzutu nadają się również fascynator czy toczek.
Przyśpiewki na oczepiny
Weselne oczepiny to czas radości, śmiechu i zabawy. Z tego też względu wiele osób nie wyobraża sobie, aby w trakcie nie pojawiły się specjalne przyśpiewki oczepinowe. Zazwyczaj słowa krótkiej piosenki skierowane są bezpośrednio do pary młodej, rodziców lub wszystkich zebranych gości. Przyśpiewki na oczepiny to skoczne utwory odnoszące się do bardziej tradycyjnej formy obrzędu, jednak nie wszystkie młode pary decydują się na ich odśpiewanie. Takie kwestie należy uzgodnić z zespołem, wodzirejem lub DJ-em prowadzącym zabawę.
Jeśli jednak lubicie przyśpiewki weselne, oczepiny nie mogą się obejść bez tych utworów:
Dzisiaj jest wesele, jutro poprawiny.
Teraz pani młoda czas na oczepiny.
***
Moi mili goście,
dziś są oczepiny.
Za dziewięć miesięcy
przyjedziem na chrzciny.
***
“Oj chmielu, chmielu”
Oj chmielu, chmielu, ty bujne ziele,
Nie będzie przez cię żadne wesele.
Moi mili państwo, proszę się nie gniewać,
Bo teraz będziemy na czepeczek zbierać.
Dajcie że, dajcie i wy gospodynie,
Boście poprzedały na jarmarku świnie.
Dajcie że, dajcie i wy gospodorze,
Boście poprzedali na jarmarku zboże.
Trzeba jej dać, nie żałować,
Żeby miała swoje liczko czym okrywać.
Spojrzyj, dziewczyno, w górę, jak się gwiazdy smucą,
Dzisiaj, dzisiaj ci wieczorem twój wianeczek zrzucą.
Zrzucą ci wianeczek z ziela zielonego,
A założą czepek z tiulu bielutkiego.
Nie będę ja w tym czepku chodziła,
Bo ja bym się swojej mamy wstydziła.
A nie wstydź się ty mamy, córuś,
Powieś wianek na kołysce, czepek włóż.
Dziękujemy wszystkim, coście wy tu dali,
Żebyście się do nieba dostali.
***
Panie Młody nie bądź Felek wykup Młodej pantofelek,
pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki.
***
“I dalej chłopaki”
I dalej, chłopaki! Przyśpiewki na młodych, a co! Dalej!
Młody, Młody, gdzie masz buty?! Dalej, dalej!
Wypij ze mną, Młody, kieliszeczek wódki, żeby twój interes
nie był dziś za krotki. Oj, żeby nie był za krotki! Dalej!
Na samym początku śpiewania mojego życzę Państwu
Młodym wszystkiego dobrego. Wszystkiego dobrego!
Ach ty, Pani Młoda, coś ty narobiła, żeś ty w moim domu
dziecię zostawiła? Oj, Pani Młoda, nie podobasz mi sie!
Teraz tutaj mówisz, że nie twoja córa. Przypatrzcie sie,
goście, czy nie jej fryzura? No jak? Czyja fryzura?
Weź ty, Pani Młoda, to maleńkie dziecię, niech sie to biedactwo nie tuła po świecie.
Oj, Młoda, no weź swoje dziecię! A jak!
Nie będziesz ty, Młody, po wieczorach chodził i nie będziesz
innych panienek uwodził. No, no, Młody! Ja ci dam!
Młody, ach ty Młody, coś se upodobał? Kury nie dojadły,
kogut nie dodziobał. Oj, Młody, no coś ty wziął za żonę?
Młoda, ach ty Młoda, coś se spodobała? Ja bym ci lepszego
z drzewa wystrugała. Och, ty Pani Młoda! No coś ty wzięła?
Świeci się oj, świeci na kościele gałka, Jasiu i Małgosia,
to jest ładna parka. No, zobaczta, ludziska!
Pomysł na oczepiny - zabawy i konkursy
Oczepiny to przede wszystkim różnego rodzaju konkursy i zabawy stanowiące urozmaicenie wieczoru. Jak już wspominaliśmy, w części z nich mogą wziąć udział wszyscy goście, a część przeznaczona jest jedynie dla świeżo upieczonych małżonków. To, jak ostatecznie będzie przebiegać całość, w dużej mierze zależne jest od pary młodej, która decyduje, czy mają to być przede wszystkim zabawy oczepinowe z klasą, czy bardziej śmieszne zabawy weselne. Oczepiny przeprowadzone przez zespół/DJ muszą być dostosowane do wyobrażeń pary młodej, warto jednak czasem posłuchać pewnych wskazówek. Istnieją bowiem konkursy oczepinowe, które bawią i przy okazji żaden z gości nie poczuje się urażony czy skonsternowany. Wśród najczęściej wybieranych na oczepiny w ostatnich latach znaleźć można:
> rzut bukietem/muszą i wybór nowej młodej pary (tutaj może przydać się śmieszna przysięga małżeńska na oczepiny, której treść możecie stworzyć sami lub skorzystać z propozycji zespołu);
> test zgodności dla par;
> chłopiec czy dziewczynka;
> zbieranie na wózek (pary młode zastanawiają się nad tym, w co zbierać pieniądze na oczepinach i czy w ogóle wypada przeprowadzać tego typu zabawę. Należy jednak wspomnieć, że w wielu regionach naszego kraju jest to doskonale znana tradycja, która nikogo nie dziwi i nie bulwersuje. Aby nawiązać tematycznie do momentu wesela, warto pieniądze na “wózek” zbierać do czepca);
> zbieranie fantów od pary młodej;
>poznaj ukochanego.
Można również zorganizować bardziej rozbudowane i nieco dłuższe oczepiny, podczas których przeprowadzone zostaną konkursy na oczepiny takie jak:
> familiada i pytania dotyczące rodzin pary młodej;
> zabawa w karetę;
> wróżby weselne.
Dokładny opis wszystkich zabaw weselnych można znaleźć w naszym artykule przybliżającym ten temat: zabawy weselne z klasą
Nowoczesne oczepiny z klasą
Tradycyjne zabawy podczas oczepin nie trafiają w gust wszystkich par młodych. Obecnie coraz więcej zakochanych chce zorganizować oczepiny z klasą, które nawiążą do tradycji, jednak będą również nowoczesne. Z tego też względu rezygnuje się na przykład z zwyczajowego rzutu welonem czy bukietem. Alternatywne oczepiny pozwalają wprowadzić element zaskoczenia, który z pewnością będzie wspominany przez gości przez lata. Jak zatem wygląda innowacyjny pomysł na oczepiny? Odcinanie wstążek od bukietu panny młodej to zabawa zyskująca w ostatnim czasie na popularności. Zdecydowanie wprowadzi powiew świeżości i wyróżni wasze oczepiny. Bukiet ze wstążkami można wykonać w bardzo prosty sposób, a tasiemki dodatkowo można kolorystycznie dobrać do motywu przewodniego wesela. Wstążki wystarczy przywiązać do gałązek służących na uchwyt w bukiecie. Na czym polega cała zabawa? Tasiemek jest tyle, ile niezamężnych kobiet na weselu. Każda chwyta za jedną, a panna młoda stojąca w środku trzyma bukiet. Panienki tańczą wokół świeżo upieczonej mężatki, trzymając w ręce tasiemki. Panna młoda po kolei odcina po jednej wstążce, aż zostaje ostatnia tasiemka przywiązana do bukietu.
Jaki pomysł na oczepiny weselne sprawdzi się w przypadku mężczyzn? Czym zastąpić rzut muszką? W tym wypadku warto postawić na oczepinową skrzynię. Muszkę zamyka się w skrzyni na kłódkę. Każdy z kawalerów dostaje jeden kluczyk. Nowym panem młodym zostaje ten, który otworzy skrzynię.
Oczepiny inaczej, a może wcale?
Po co zastanawiać się nad tym, jak zorganizować oryginalne oczepiny, jeśli można z nich zupełnie zrezygnować? To, czy odbędzie się tego typu zabawa, zależne jest jedynie od pary młodej. Wesele bez oczepin może być równie niezapomniane, jak wesele w bardziej tradycyjnym wydaniu. Odejście od pewnych obyczajów nikogo już nie dziwi. Jeśli zatem jesteście jedną z tych par młodych, które nie chcą oddawać welonu i muchy, i nie przepadacie za zabawami weselnymi, nie zastanawiajcie się nad tym, czy możecie wesele dopasować do swojego gustu.
Decydując się na ten krok, można spróbować zaakcentować oczepiny inaczej. Jak dokładnie? Panna młoda o północy może zmienić swoją suknię ślubną na inną niepowtarzalną kreację. Ten sam krok wykonać może pan młody. Tym samym świeżo upieczeni małżonkowie podkreślą przejście ze stanu wolnego do stanu małżeńskiego, pomijając zwyczajowe oczepiny.