Poprawiny wesela – co to, jak się ubrać, organizacja
Robić poprawiny czy nie robić? Takie pytanie co roku zadaje sobie mnóstwo par, które mają stanąć na ślubnym kobiercu. Poprawiny mają swoje wady i zalety, ale mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jak je zorganizować, aby tak było? O tym przeczytacie tutaj.
Poprawiny weselne – wszystko o organizacji tych tradycyjnych i tych nowoczesnych
Obyczaje weselne są związane z wielowiekową tradycją. Tak jak wiele innych, ulegają ewolucji, ale liczne z nich są nadal aktualne i wciąż chętnie kultywowane. Nawet ci, którzy postanawiają urządzić bardzo nowoczesny ślub i wesele, bardziej lub mniej świadomie przemycają niektóre zwyczaje do swojej uroczystości. Zaręczyny, wieczór panieński i kawalerski, w końcu ślub i wesele, a potem...poprawiny. Co to są poprawiny i jak jest ich historia? Czy warto organizować poprawiny wesela, a jeśli tak, to jak powinny wyglądać i gdzie je zorganizować? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć przyszli nowożeńcy i ich rodzice. Nie są to błahe pytania, tym bardziej że inne fundusze trzeba zgromadzić na wesele bez poprawin, inne na wesele i poprawiny.
Poprawiny? Po co je organizować?
Decyzja podjęta, organizujemy poprawiny!
Zaproszenia na poprawiny?
W czym na poprawiny? Stylizacja na poprawiny dla młodych
Dylemat gościa weselnego: Jak się ubrać na poprawiny?
Zespół czy DJ na poprawiny?
Co to są poprawiny, czyli kilka słów o historii i tradycji
Przygotowania do ślubu i wesela trwają zwykle wiele miesięcy, podczas których młodzi i ich rodzice chcą zaplanować wszystko tak, aby było dopięte na ostatni guzik. Dzień ślubu, choć bardzo emocjonujący, mija bardzo szybko i często pozostawia uczucie niedosytu zarówno u nowych małżonków, jak również u gości weselnych. Tak jest obecnie i tak było kiedyś. I tutaj jest właśnie miejsce na poprawiny. Ten staropolski zwyczaj nawiązuje do czasów, kiedy zabawa weselna trwała nawet kilka dni. Zatem poprawiny to po prostu była dalsza zabawa urządzona następnego dnia ( lub przez kolejne dni) po pierwszym dniu wesela. Dawniej poprawiny miały świadczyć o gościnności młodych i ich rodziców, a także o ich zamożności. Czasem organizowano je w myśl zasady “zastaw się, a postaw się”. Były one kolejnym dniem zabawy do białego rana w miejscu, w którym odbywało się wesele. Często kolejny dzień poprawin celebrowany był w domu pana młodego, do którego przenoszono, czyli przeprowadzano młodą żonę tuż po pierwszym dniu wesela. Obecnie rzadko zdarzają się kilkudniowe poprawiny po weselu, choć oczywiście, jeśli ktoś ma taką potrzebę, nie ma ograniczeń. Ile trwają poprawiny współcześnie? Najczęściej odbywają się następnego dnia po weselu, rozpoczynają się obiadem około czternastej i kończą między 20.00 i 22.00, choć zdarza się znacznie dłuższa zabawa. Współcześnie poprawiny wesela, oprócz tradycyjnej, mają także rozmaite nowoczesne formy. Często pojawia się pytanie, czy na poprawiny daje się prezent. Nie ma takiego zwyczaju. Oczywiście jeśli ktoś chce podarować coś młodym, to może. Prezenty przynoszą natomiast ci, którzy nie uczestniczyli w weselu. Są to zwykle drobne upominki.
Poprawiny? Po co je organizować?
Przygotowując się do ślubu i wesela, państwo młodzi muszą sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań związanych z weselną zabawą. Jednym z nich jest kwestia zorganizowania poprawin. Czy trzeba i czy warto je organizować? Nie można udzielić jednej odpowiedzi na takie pytania, ponieważ poprawiny mają swoje plusy i minusy. Największym minusem są oczywiście koszty. Jeśli decydujemy się urządzić poprawiny w tym samym lokalu co wesele, koszty wesela znacznie wzrosną. Tańsze będą poprawiny przy grillu lub party w prywatnym ogrodzie należącym do rodziców młodych. Jeszcze mniej pieniędzy wydamy, jeżeli zaprosimy tylko najbliższą rodzinę. I na tym można właściwie zakończyć wyliczanie minusów. Plusów jest znacznie więcej, oto niektóre z nich:
- Gości, którzy przyjechali z daleka i tak trzeba poczęstować chociaż śniadaniem, nie można bowiem pozwolić, aby wracali długie godziny bez posiłku. Poza tym mamy możliwość cieszyć się dawno niewidzianymi krewnymi.
-Poprawiny są mniej oficjalne, nie obowiązuje już ścisłe usadzenie gości, a w związku z tym mogą oni się swobodnie przemieszczać, co sprzyja integracji obu rodzin.
- Podczas poprawin czujemy się swobodniej także z powodu mniej formalnego stroju.
-Sukienka na poprawiny może być mniej elegancka, a garnitur mogą zastąpić dżinsy i koszula. Propozycje sukienek na poporawiny znajdziesz w naszym katalogu: sukienki wieczorowe
- Można spokojnie porozmawiać z dawno niewidzianymi krewnymi, przedstawić najmłodszych członków rodziny, którzy nie uczestniczyli w weselu.
- Państwo młodzi mają znacznie mniej obowiązków i wreszcie mogą poczuć się swobodniej i porozmawiać z wszystkim gośćmi.
Sukienka na poprawiny dla młodej to dodatkowa atrakcja dla niej i dla gości.
- Poprawiny weselne to także okazja do przeprowadzenia rozmaitych zabaw i konkursów, można także przygotować piosenki na poprawiny.
Decyzja podjęta, organizujemy poprawiny!
Kiedy już rozważymy wszystkie za i przeciw, i zdecydujemy się na poprawiny weselne, pojawia się nowy problem. Jak zorganizować poprawiny po weselu? Wszystko zależy od tego, na jakie poprawiny się zdecydujemy i gdzie mają się one odbyć.
Poprawiny w domu weselnym - Najmniej problemów będzie ze zorganizowaniem poprawin w domu weselnym, w którym odbywa się przyjęcie weselne, ponieważ organizacją zajmuje się właściciel lokalu, z którymi wystarczy tylko uzgodnić szczegóły. Będzie to opcja najdroższa, ale okazuje się, że różnica w cenie między weselem jedno- i dwudniowym wcale nie jest taka duża. Na poprawiny w lokalu ustala się osobne menu, natomiast zaoszczędzić można na muzyce. Jeśli w pierwszym dniu goście bawią się przy muzyce zespołu muzycznego, muzyka na poprawiny może popłynąć ze sprzętu obsługiwanego przez kogoś z rodziny lub specjalnie zamówionego DJ-a.
Poprawiny przy grillu w domu weselnym- Podobnie jak w pierwszym przypadku organizacja takich poprawin spada na barki managera domu weselnego, a ponieważ nie trzeba wynajmować sali na drugi dzień, poprawiny będą tańsze.
Poprawiny w ogrodzie- Jeżeli rodzice państwa młodych dysponują własnym ogrodem, poprawiny można zorganizować w takim właśnie miejscu. Garden party będzie z pewnością tańsze, tym bardziej że w ogrodzie goście raczej nie tańczą i muzyka do słuchania może popłynąć z domowego sprzętu. Wadą jest to, że trzeba pomyśleć o miejscu do siedzenia, serwowania posiłków i przewidzieć działania w razie niepogody. Tu z pomocą może przyjść namiot na poprawiny, w którym goście będą się mogli schronić w razie deszczu. Namiot na poprawiny można oczywiście wynająć, podobnie jak naczynia czy krzesła. Aby uniknąć sytuacji, w której rodzice pracują jako kelnerzy, można zamówić catering z obsługą. Tańszą wersją będzie wykorzystanie części potraw z wesela (odpowiednio przechowywane nadal będą smaczne), zorganizowanie szwedzkiego stołu, a o serwowanie posiłków poprosić np. koleżanki.
Poprawiny w formie grilla- Grill to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań, choć oczywiście także wymaga przygotowań. Trzeba przygotować miejsca do siedzenia, naczynia, zaplanować menu i koniecznie uprzedzić gości, jaki charakter będą miały poprawiny. Poprawiny w plenerze najlepiej sprawdzają się w miesiącach wakacyjnych, ponieważ wtedy można liczyć na ładną pogodę.
Poprawiny w formie obiadu- Jeśli na poprawiny zostanie zaproszona tylko najbliższa rodzina, mogą one mieć formę obiadu w domu rodziców. Niewygodne jest to, że obsługą gości najczęściej zajmują się domownicy.
To, ile wódki przygotować na wesele i poprawiny, zależy od liczby gości, należy jednak wziąć pod uwagę, że poprawiny zwykle odbywają się w niedzielę, a w poniedziałek wszyscy wracają do pracy i dlatego spożycie alkoholu jest znacznie mniejsze. Bardziej sprawdzają się lekkie drinki, nalewki lub piwo. Licząc 0,5l alkoholu na jednego gościa na jeden dzień wesela, w przypadku organizowania poprawin należy zakupić o około 25% alkoholu więcej niż na jednodniowe wesele. Hitem ostatnich sezonów weselnych jest piwo. Ile piwa na poprawiny kupić? około 0,33 l na dwie osoby. Nie ma wyznaczonej konkretnej godziny, do której trwają poprawiny, zwykle kończą się między 21.00 i 22.00, ale mogą trwać znacznie dłużej.
Zaproszenia na poprawiny?
Niezależnie od tego, jakie poprawiny chcemy zorganizować, trzeba o nich poinformować gości weselnych. Jak to zrobić? Możliwości jest kilka. Po pierwsze możemy dodać osobne wkładki do zaproszeń ślubnych, na których pojawi się informacja o poprawinach: godzina rozpoczęcia oraz miejsce imprezy poprawinowej. Po drugie można gościom wręczyć osobne zaproszenia na poprawiny, jednak praktyczniejsze i bardziej ekonomiczne są oczywiście wkładki do zaproszeń ślubnych, poprawiny nie wymagają aż takiej celebry. Bardzo popularny sposób to bezpośrednie ustne zaproszenie na poprawiny, tekst zaproszenia mogą wygłosić państwo młodzi lub któryś z rodziców podczas przyjęcia weselnego. Jeśli komuś zależy na oryginalności, może przygotować zabawne wierszowane zaproszenie, zawsze jednak należy poinformować gości, o której godzinie rozpocznie się zabawa i przede wszystkim, jaki będzie miała charakter. Jeśli poprawiny mają się odbyć w plenerze, warto o tym poinformować wcześniej zwłaszcza tych gości, którzy nocują w hotelu, aby mogli się odpowiednio przygotować. Balowa suknie i szpilki to nie jest dobry pomysł na grilla.
W czym na poprawiny? Stylizacja na poprawiny dla młodych
Młodzi, którzy planują dwudniowe wesele, muszą przygotować sobie odpowiedni strój na poprawiny. Niezależnie od koncepcji poprawin stylizacja na poprawiny państwa młodych powinna być taka, aby wyróżniali się spośród gości. Sukienka na poprawiny dla młodej powinna być elegancka, jeżeli poprawiny odbywają się w lokalu, natomiast na poprawiny w plenerze panna młoda może ubrać mniej oficjalny strój, może to być np. sukienka boho. Poprawiny przy grillu pozwalają na jeszcze swobodniejszy, a przede wszystkim wygodniejszy strój, np. kombinezon. Na poprawiny w sali panna młoda ubierze eleganckie pantofle, do ogrodu lub na grilla oboje młodzi mogą włożyć jednakowe tenisówki. Męska stylizacja na poprawiny podlega takim samym prawom jak damska. Do sali weselnej pan młody powinien włożyć garnitur, na poprawiny w ogrodzie dobre będą eleganckie spodnie i koszula, na poprawiny przy grillu pan młody może założyć dżinsy, zwłaszcza jeśli taki strój przewidziano również dla gości. Jeśli idzie o buty na poprawiny, to przede wszystkim powinny być dopasowane do stroju i wygodne. Ważnym elementem stylizacji młodych jest także fryzura, na poprawiny nie musi być ona wymyślna, powinna być dopasowana do stroju i swobodniejsza niż w pierwszym dniu, ale najważniejsze, aby była twarzowa.
Dylemat gościa weselnego: Jak się ubrać na poprawiny?
Podobnie jak w przypadku państwa młodych strój na poprawiny powinien być dopasowany do konwencji zabawy. Młodzi mogą w zaproszeniach zaznaczyć, jak należy się ubrać. Sukienka na poprawiny to najczęstszy wybór starszych i młodszych kobiet, różni się ona jednak od stroju weselnego, jest mniej formalna i mniej strojna. Sukienka na poprawiny to z pewnością dobry wybór, jeśli odbywają się one w tej samej sali co wesele lub w lokalu. A jak się ubrać na poprawiny w plenerze? Z powodzeniem można założyć eleganckie spodnie i strojną bluzkę lub kombinezon. Panowie mogą pozwolić sobie na koszule z krótkimi rękawami, spodnie nie muszą być koniecznie od garnituru.
Zespół czy DJ na poprawiny?
Planując poprawiny, nie można zapomnieć o muzyce. Co wybrać? Jeżeli przewidujemy dalsze tańce, można zdecydować się na zespół, ale w drugim dniu może nas znakomicie bawić Dj, który urozmaici weselny repertuar. Te dwie opcje dotyczą poprawin w lokalu. W ogrodzie lub przy grillu wystarczy muzyka z domowego sprzętu grającego, możemy też poprosić kuzyna z gitarą, a nawet wujka z harmonią, który będzie akompaniował do biesiadnych piosenek.