Odnowienie przysięgi małżeńskiej
Moda na odnowienie przysięgi małżeńskiej staje się coraz bardziej popularna. Jeśli rozważacie taką uroczystość, warto przeczytać poniższy artykuł, w którym z pewnością znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, a przede wszystkim rozstrzygnąć podstawowy dylemat: organizować czy nie.
Podczas obrzędu zaślubin, nieważne, czy odbywa się on w kościele, w urzędzie stanu cywilnego, czy w plenerze wypowiadane są słowa przysięgi małżeńskiej, które na zawsze zmieniają nasze życie. Przysięgi małżeńskie w kościele i w urzędzie stanu cywilnego mają ściśle określony tekst, ale wielu małżonków układa własny tekst przysięgi, w którym wyraża całą swoją miłość i przywiązanie. Można się spierać, która z przysiąg jest piękniejsza, niewątpliwie jednak każda z nich wywołuje wzruszenie i poczucie, że dzieje się coś ważnego, w którym oficjalnie narzeczeni stają się mężem i żoną. Składając przysięgę, świadomie wstępujemy w związek małżeński, obiecujemy wierność, uczciwość, akceptujemy prawa i obowiązki wynikające z tej obietnicy, wierzymy, że tej przysięgi dotrzymamy. Po latach w wielu związkach pojawia się potrzeba odnowienia przysięgi małżeńskiej. Wynika ona z różnych powodów, najczęściej pragniemy po raz kolejny udowodnić ukochanej/ukochanemu swoją miłość, jeszcze raz przeżyć tę podniosłą chwilę, czasem jednak odnowienie przysięgi małżeńskiej jest konsekwencją rozmaitych zawirowań życiowych, takich jak chociażby zdrada małżeńska. Czy warto odnawiać małżeńską przysięgę? A jeśli tak, to kiedy i jak to zrobić? Odpowiedzi na te i inne pytania postaramy się udzielić w tym artykule.
Po co i kiedy, czyli czy warto organizować odnowienie ślubu?
Odnowienie ślubu ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że jest to kolejny zwyczaj przemycony z zagranicy, zupełnie niepotrzebny, inne źródła twierdzą, że choć słabo jeszcze rozpowszechniony, ma także korzenie w polskich tradycjach. Jaka by nie była prawda, kwestia, czy warto jest sprawą indywidualną i decyzję należy pozostawić poszczególnym parom. Przyczyn organizowania uroczystości odnowienia ślubu jest naprawdę wiele. Najczęściej odnowienie ślubów małżeńskich organizowane jest z okazji rocznicy ślubu. Inne przyczyny to zakończenie kryzysu małżeńskiego, ponowne obudzenie uczuć, pragnienie, aby w tej uroczystości wzięły udział dzieci, które wcześniej z przyczyn oczywistych nie miały okazji brać udziału w uroczystości ślubnej. Dobrym powodem jest także chęć wyprawienia wesela, na co wcześniej być może nie było pieniędzy. Nie ma reguły, po ilu latach należy to zrobić, odnowienie przysięgi małżeńskiej po 20 latach czy po 5 - każda okazja jest dobra, jeśli tylko małżonkowie tego pragną. Decyzja o zorganizowaniu tej uroczystości jest najczęściej spontaniczna, ale odnowienie przysięgi małżeńskiej po 50 latach na pewno będzie miało inny charakter niż odnowienie przysięgi małżeńskiej po 10 latach, choćby z racji wieku małżonków, w końcu przeżyć razem 50 lat to w dzisiejszych czasach niemały wyczyn. Często organizowane jest także odnowienie przysięgi małżeńskiej po 25 latach na tzw. srebrne wesele
Odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele
To, jaki charakter będzie miała odnowa przysięgi małżeńskiej, zależy oczywiście od małżonków. Młodsze pary często organizują takie uroczystości w plenerze, mają one mniej oficjalny charakter. Nie jest to jednak regułą i wiele par, niezależnie od wieku, decyduje się na odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele katolickim lub innym, w zależności od obrządku, w jakim brali ślub małżonkowie. Jak wygląda taka uroczystość? Szczegóły zależą oczywiście od ogólnych ustaleń parafii, w której zamierzamy zorganizować uroczystość. W kościele można wziąć udział w popularnych grupowych mszach organizowanych dla kilku par pragnących odnowić ślubne przyrzeczenia albo zamówić dla siebie specjalną mszę z dobraną dla małżonków liturgią słowa i modlitwami, które są wygłaszane w intencji zarówno jubilatów, jak i samego jubileuszu. Obrzęd odnowienia sakramentu małżeństwa w kościele jest bardzo uroczysty i wzruszający, bardzo często msze grupowe organizowane są w niedzielę poświęconą Świętej Rodzinie. Wybierając indywidualną mszę, należy się liczyć z nieco większymi kosztami niż w przypadku mszy grupowej.
Odnowienie ślubu cywilnego w urzędzie i bez obecności urzędnika
Swoich zwolenników ma oczywiście odnowienie przysięgi małżeńskiej o charakterze świeckim. Może się ono odbyć w urzędzie stanu cywilnego lub w dowolnym miejscu wybranym przez małżonków. Nie wszystkie urzędy decydują się na organizację tego typu uroczystości, najczęściej organizowane są tzw. złote wesela, czyli odnowienie przysięgi małżeńskiej po 50 latach i wówczas są one bezpłatne. Sam przebieg uroczystości jest podobny jak pierwszy ślub, choć urzędnicy godzą się często na inny tekst przysięgi małżeńskiej ułożony przez samych zainteresowanych. Jeżeli małżonkowie zdecydują się na odnowienie ślubu cywilnego bez udziału urzędnika, miejsce imprezy jest całkowicie dowolne, można zorganizować ja nad morzem, w górach, na plaży - jednym słowem: gdzie tylko wam się zamarzy. Zarówno odnowienie ślubu kościelnego jak również odnowienie ślubu cywilnego nie wymaga dostarczenia do kościoła czy urzędu dodatkowych dokumentów, chyba że odnawiamy ślub w innym kościele czy urzędzie niż go zawieraliśmy. Wówczas może być potrzebny dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa.
Odnowienie przysięgi małżeńskiej po kryzysie
Wspaniale jest, jeśli odnowienie przysięgi małżeńskiej jest dowodem wzajemnej miłości małżonków, dowodem ich wierności i przyjaźni. Bywa jednak i tak, że małżonkowie decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej po jakimś poważnym kryzysie w związku, a nawet po zdradzie. Odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie nie jest tylko okazją do dobrej zabawy, ma sprawić, aby małżonkowie ponownie sobie zaufali. Wówczas sytuacja jest znacznie trudniejsza i bardziej złożona. Należy dokładnie przemyśleć ten krok, aby nie stał się on powodem do nowych nieporozumień. Szczególnie słowa przysięgi małżeńskiej powinny być odpowiednio skomponowane. Czy w takiej sytuacji organizowanie uroczystości jest słuszna decyzją? To już sprawa indywidualna. Jeżeli ktoś dzięki temu poczuje się pewniej lub chce potraktować ten dzień jako swego rodzaju cezurę oddzielającą to co było od przyszłości, to czemu nie.
Odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło
Organizowanie uroczystości odnowienia przysięgi małżeńskiej czy ślubu nie muszą koniecznie mieć oficjalnego charakteru, ponieważ najważniejsze jest to, co chcą sobie powiedzieć małżonkowie. Odnowienie przysięgi na wesoło nie ma wprawdzie żadnej mocy prawnej, ale może dostarczyć wszystkim wielu niezapomnianych emocji, ugruntować a czasem na nowo rozpalić małżeńska miłość. Uroczystość może się odbyć w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, może to być świetna okazja do spotkania całej rodziny, konwencja spotkania może być także bardzo różna (romantyczna, baśniowa), w dowolnym stylu, ważne, aby była taka, o jakiej marzyli jubilaci. I tu warto przygotować scenariusz takiej uroczystości, aby nie było niepożądanych niespodzianek. Ciekawym pomysłem jest także wynajęcie mistrza ceremonii. Tekst odnowienia przysięgi małżeńskiej może być poważny lub wesoły, można skorzystać z gotowych wzorów lub ułożyć coś samodzielnie, co będzie niespodzianką dla współmałżonka.
Jak się ubrać?
Strój jest dla kobiety niezwykle istotny. Także w tym dniu oboje małżonkowie chcieliby wyglądać stylowo, pięknie. Jeśli idzie o strój na uroczystość odnowienia przysięgi małżeńskiej, to nie ma jakichś konkretnych wytycznych. Należy jednak dopasować go do okoliczności i wieku małżonków. Jeżeli przewidujemy uroczystość w kościele lub w urzędzie, strój powinien być elegancki. Sukienka na odnowienie przysięgi małżeńskiej może mieć dowolny kolor, taki, jaki lubi “panna młoda”, która nareszcie nie musi występować w bieli. Zabawa na wesoło daje możliwość, aby małżonkowie "zaszaleli" ze strojem. Na zaproszeniach dla gości warto zamieścić informacje na temat stroju gości weselnych, jeśli mają się oni odnaleźć w wymyślonej przez małżonków konwencji.
Organizacja uroczystości odnowień krok po kroku
Jak każda uroczystość także ta powinna być przemyślana i odpowiednio przygotowana. Oto konieczne działania krok po kroku.
1. Ustalenie daty uroczystości w kościele lub w urzędzie.
2. Zamówienie niezbędnych usług, w zależności od tego, czy decydujemy się na przyjęcie, ewentualnie fotografa, kamerzystę itp.
3. Ustalenie listy gości i zaproszenie ich odpowiednio wcześniej.
4. Ustalenie i zamówienie menu.
5. Ustalenie konwencji, w jakiej odbędzie się przyjęcie, zorganizowanie dekoracji itp.
6. Przygotowanie strojów na uroczystość.
7. Przygotowanie planu B na wypadek niepogody, jeśli uroczystość ma się odbyć w plenerze.
8. Przemyślcie ewentualny wyjazd w podróż poślubną.
Przykładowe teksty przysięgi
Tekst przysięgi małżeńskiej w czasie odnowienia ślubu zależy od miejsca, w którym ta uroczystość się odbyła. W kościele jest to raczej tekst standardowy, który czasem, za zgodą księdza można zmodyfikować. Podobnie sprawa wygląda, kiedy odnawiamy przysięgę małżeńską w urzędzie. Natomiast jeśli odnowienie przysięgi małżeńskiej nie ma formalnego charakteru, to, co powiedzą sobie małżonkowie, zależy od nich samych. Mogą oni sami ułożyć słowa przysięgi, wykorzystać w tym celu fragmenty poezji lub skorzystać z podpowiedzi z internetu. Przysięga małżeńska może być bardzo poważna, romantyczna albo na wesoło. Oto kilka propozycji.
Przysięga w kościele
W kościele ksiądz zadaje jubilatom następujące pytania:
Czy chcecie coraz doskonalej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie?
Małżonkowie: Chcemy.
Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w doskonałej wierności małżeńskiej?
Małżonkowie: Chcemy.
Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca waszego życia?
Małżonkowie: Chcemy.
Kapłan mówi: Bóg wszechmogący, od którego pochodzą nasze dobre pragnienia, niech umocni waszą wolę i wspiera was łaską, abyście wiernie wypełniali święte ślubowania, dzisiaj ponowione, i zasłużyli na życie wieczne.
Wiersze jako przysięga małżeńska
A Ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź,
wiatrem łagodnym włosy
jak kwiaty rozwiej, zacałuj,
Ty mnie ukołysz i uśpij,
snem muzykalnym zasyp,
otumań,
we śnie na wyspach szczęśliwych
nie przebudź ze snu.
Pokaż mi wody ogromne i wody ciche,
rozmowy gwiazd na gałęziach
pozwól mi słyszeć zielonych,
dużo motyli mi pokaż,
serca motyli przybliż i przytul,
myśli spokojne
ponad wodami pochyl miłością. ( K.I. Gałczyński)
Odnowienie przysięgi małżeńskiej po ilu latach by nie było może dostarczyć małżonkom niezapomnianych wrażeń, jeśli macie taką potrzebę, nie wahajcie się złożyć ponownie przysięgi małżeńskiej.