Nauki przedmałżeńskie.
Nauki przedmałżeńskie to rodzaj kursu, który muszą odbyć wszystkie przyszłe pary młode, jeśli chcą ślubować przed Bogiem i księdzem. Jak wyglądają i ile kosztują kursy przedmałżeńskie? Na jakie pytania warto się przygotować?
Ślub konkordatowy łączący w sobie ślub cywilny z kościelnym wiąże zakochanych nie tylko w sferze urzędowej, ale także religijnej. Narzeczeni przed powiedzeniem sobie sakramentalnego “TAK” muszą dopełnić formalności w urzędzie i kościele. Spisanie protokołu przedślubnego to nie wszystko. Zanim dojdzie do ceremonii, należy udać się na nauki przedmałżeńskie. To właśnie tam przyszła panna młoda i pan młody będą uczyć się o tym, jak powinna żyć wierząca rodzina i jacy powinni być dla siebie małżonkowie. Kursy przedmałżeńskie można odbyć na kilka sposobów. Istnieją nauki przedmałżeńskie online, ale także weekendowe, na których należy stawić się osobiście. Jak wyglądają i ile dokładnie trwają nauki przedmałżeńskie? O co pytają w trakcie ich trwania? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
Nauki przedmałżeńskie obrosły wieloma mitami. Narzeczeni tuż przed udaniem się na pierwsze spotkanie zazwyczaj rozmyślają nad tym, czy będą musieli dużo o sobie opowiadać i czy prowadzący będą zadawali pytania nawiązujące do sfery prywatnej i intymnej. Pojawia się również myśl dotycząca zaliczenia kursu. Jeśli jesteście jedną z par, która wciąż się nad tym zastanawia, uspokajamy! Nauki przedmałżeńskie od ręki zaliczy każdy, ponieważ jest to forma wykładów. Nie ma żadnych kartkówek czy odpytywania, mogą natomiast pojawić się zabawy czy psychotesty wykonywane we dwoje. Oczywiście, aby dostać wszystkie potrzebne dokumenty, na zajęciach należy pojawić się osobiście, jeśli są to nauki przedmałżeńskie weekendowe lub zajęcia prowadzone są w tygodniu.
Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie? Dlaczego tak ważne dla Kościoła są nauki przedmałżeńskie? Tematy tam poruszane mają uświadomić parze młodej, że ślub i małżeństwo to nie zabawa, a duża odpowiedzialność. Dodatkowo omawiane są również różne kwestie budzące kontrowersje, na przykład dotyczące aborcji czy antykoncepcji. Wszystkie spotkania służą temu, aby przygotować młodą parę do wspólnego życia w szczęściu, miłości i zgodzie z naukami Kościoła. Zazwyczaj zajęcia są podzielone według zagadnień, a prowadzący się zmieniają. Często jest to małżeństwo z długoletnim stażem, osoba pracująca w poradni rodzinnej czy ksiądz. Oto tematy, które pojawiają się najczęściej:
> przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego;
> jak wygląda liturgia sakramentu małżeństwa;
> przyczyny rozpadu związku małżeńskiego;
> obowiązki małżeńskie;
> prawa małżeńskie;
> sposoby radzenia sobie z konfliktami i stresem;
> dopuszczalne środki antykoncepcyjne;
> aborcja.
Nie tylko spotkania grupowe składają się na nauki przedmałżeńskie. Jak wyglądają pozostałe części kursu? Bardzo często para młoda musi udać się również do poradni małżeńskiej, gdzie zadawane są różne pytania. Przedmałżeńskie życie dwojga zakochanych zostaje omówione, a zakochani dowiadują się między innymi, jak prowadzić kalendarzyk i zabezpieczać się przed ciążą zgodnie z wymogami religii. Jak kończą się nauki przedmałżeńskie. Zaświadczenie, które otrzymuje się od prowadzących, jest dokumentem potwierdzającym odbycie kursu. Dokument należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub. Na nauki przedślubne weekendowe, online czy stacjonarne należy zapisać się wcześniej, ponieważ organizowane są one jedynie kilka razy w roku. Ilość miejsc jest zazwyczaj ograniczona, dlatego nie należy zgłoszenia się na kurs odkładać na ostatnią chwilę. Co więcej, kwestię wybranego kursu warto przedyskutować z proboszczem, ponieważ w niektórych diecezjach akceptowane są zaświadczenia pochodzące z kursów prowadzonych jedynie na ich terenach. Wiele par młodych zastanawia się nad tym, czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe? Pojawiają się również myśli na temat tego, gdzie kupić nauki przedmałżeńskie, aby uniknąć konieczności uczestnictwa w zajęciach. Takiej opcji jednak nie ma, a księża doskonale rozpoznają podrobione zaświadczenia. Odbycie kursu jest zatem obowiązkowe.
Weekendowe nauki przedmałżeńskie
Organizacja ślubu i wesela jest niezwykle czasochłonna. Zdarza się również tak, że para młoda przed ślubem mieszka daleko od siebie i zaplanowanie wspólnego czasu w tygodniu jest niezwykle trudne. W takich sytuacjach warto udać się na weekendowe nauki przedmałżeńskie. Co to dokładnie oznacza i czy wystarczy jedynie sobota i niedziela, aby otrzymać zaświadczenie o naukach przedmałżeńskich? W tym wypadku wiele zależy od jednostki organizującej nauki przedmałżeńskie. Ile trwają zajęcia i spotkania najlepiej sprawdzić w miejscu docelowym. Mogą być to dwa dni, czyli sobota i niedziela. Może się jednak okazać, że należy poświęcić aż trzy weekendy, aby zakończyć nauki przedmałżeńskie. Zaświadczenie w wielu wypadkach otrzymuje się po dodatkowym spotkaniu z doradcą z poradni małżeńskiej. Ile trwają nauki przedmałżeńskie, jeśli chodzi o ilość godzin? W tym wypadku uzależnione jest to od ilości weekendów. Jeśli kurs trwa tylko dwa dni, zazwyczaj zajęcia rozpoczynają się rano i kończą się wieczorem. Nauki rozłożone na dwa lub trzy weekendy trwają po kilka godzin dziennie.
Wielu przyszłym parom młodym marzą się szybkie nauki przedmałżeńskie, które trwałyby jeden dzień. Niestety ze względu na ilość omawianego materiału diecezje nie widzą możliwości, aby kurs trwał tak krótko. Jednodniowe nauki przedmałżeńskie to zdecydowanie rzadkość.
Nauki przedmałżeńskie online
Czas to towar deficytowy podczas przygotowań do ślubu i wesela, dlatego właśnie nauki przedmałżeńskie online cieszą się dużą popularnością. Bardzo często korzystają z nich osoby mieszkające poza granicami Polski, które nie mogą wziąć udziału w zajęciach stacjonarnych. Zanim jednak zdecydujecie się na ten rodzaj kursu, porozmawiajcie z proboszczem parafii, w której odbędzie się ceremonia zaślubin. Nie wszyscy księża akceptują tego typu zaświadczenie. Nauki przedmałżeńskie online niejednokrotnie kończą się czymś w rodzaju egzaminu, który ma stać się potwierdzeniem przyswojenia przekazywanej wiedzy. Ile trwają nauki przedmałżeńskie przez internet? Uzależnione jest to od jednostki organizującej katechezę. Jak można przeczytać na stronie Archidiecezji Krakowskiej, na kurs składają się 4 spotkania po 1,5 godziny z księdzem i doradcą życia rodzinnego, a do tego 3 spotkania w formie poradni z doradcą życia rodzinnego. Ile kosztują nauki przedmałżeńskie w formie niestacjonarnej? Opłata za zajęcia wynosi około 100 złotych.
Nauki przedmałżeńskie a koronawirus
Pandemia, z którą zmaga się cały świat, zmieniła rzeczywistość i wpłynęła na każdą sferę życia. Z tego też względu poszczególne diecezje postanowiły wyjść naprzeciw parom młodym, organizując kursy online, o których pisaliśmy powyżej. A co jeśli zakochani nie mają czasu na odbycie zajęć przez Internet, ponieważ termin ślubu zbliża się wielkimi krokami? Czy można w takim wypadku liczyć na nauki przedmałżeńskie od ręki? Głos w tej sprawie zabrał ksiądz Paweł Gałuszka będący dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
W naglących wypadkach, gdy ze względu na termin ślubu nie ma możliwości odbycia katechezy przedmałżeńskiej, prosimy duszpasterza odbywającego rozmowy kanoniczno-duszpasterskie o indywidualne wprowadzenie narzeczonych w treści z katechez.
Pary młode muszą jednak sprawdzić, czy na ich terenie prowadzone są zajęcia online, ponieważ może się okazać, że diecezja nie zdecydowała się na wprowadzenie takiego rozwiązania. W takiej sytuacji należy odbyć nauki przedmałżeńskie stacjonarnie (bardzo często miejsca w grupach są mocno ograniczone).
Nauki przedmałżeńskie a poradnia rodzinna
Po zajęciach w grupach i wysłuchaniu wykładów przychodzi czas na spotkania w poradni rodzinnej z doradcą życia rodzinnego. W tym wypadku uczestniczą w nich jedynie 3 osoby, czyli przyszła para młoda i prowadzący. Ta część kursu jest zdecydowanie bardziej intymna i najczęściej kończy nauki przedmałżeńskie. O co pytają doradcy? Rozmowy dotyczą historii związku zakochanych, a także tego, jak zabezpieczać się przed ciążą, prowadząc obserwacje i kalendarzyk. Doradca może zadać wiele osobistych pytań, jednak warto pamiętać o tym, że nie powinny one wprowadzać uczestników w zakłopotanie. Jak zatem widać, nauki przedmałżeńskie i poradnia rodzinna to dwa obowiązkowe punkty, które musi “zaliczyć” każda para młoda.
Nauki przedmałżeńskie - ile trwają?
Ile trwają nauki przedmałżeńskie? Dokładną odpowiedź na to pytanie chce poznać niemalże każda para młoda. W końcu czas to pieniądz! Wcześniej wspomnieliśmy o tym już kilka razy, jednak warto tę informację podkreślić raz jeszcze. Czas trwania nauk przedmałżeńskich uzależniony jest od diecezji, który je organizuje. Nieco inaczej będą wyglądały zajęcia stacjonarne weekendowe i prowadzone w tygodniu, a nieco inaczej nauki przedmałżeńskie internetowe. Aby uzyskać dokładną informację, najlepiej skontaktować się z wybranym ośrodkiem duszpasterstwa rodzin. Nie pozostawimy was jednak zupełnie bez odpowiedzi. Przykładowy czas trwania nauk to:
> stacjonarne w tygodniu (3 wykłady po 3 godziny + 3 spotkania z doradcą życia rodzinnego);
> stacjonarne weekendowe (1 weekend i zajęcia trwające po kilkanaście godzin lub 2 weekendy i spotkania trwające po kilka godzin);
> online (4 spotkania po 1,5 godziny + 3 spotkania z doradcą życia rodzinnego).
Nauki przedmałżeńskie - cena kursu
Ile kosztują nauki przedmałżeńskie? Cena kursów ponownie uzależniona jest od miejsca, w którym będą się one odbywały. Diecezje same decydują, jaką kwotę należy zapłacić za możliwość udziału w zajęciach. Może być to 50 czy 100 złotych od pary, ale opłata sięgać może nawet 300 złotych. Warto zauważyć, że weekendowe nauki przedmałżeńskie zazwyczaj są droższe niż te prowadzone w tygodniu. W Częstochowie za weekendowy kurs trwający dwie niedziele od godziny 9 do godziny 15 należy zapłacić 400 złotych.
Ile są ważne nauki przedmałżeńskie?
Szczególnie teraz w dobie koronawirusa, kiedy śluby i wesela są tak często odwoływane, w myślach pojawia się pytanie, ile są ważne nauki przedmałżeńskie. Na szczęście zaświadczenie o odbyciu kursu wydawane jest bezterminowo, zatem ważność nauk przedmałżeńskich nigdy nie mija.
Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich
Nie wszystkie pary młode muszą chodzić na nauki przedmałżeńskie. Zwolnienie z kursu jest możliwe, jednak tylko w jednym wypadku. Dodatkowo wyjątek ten musi zostać zaakceptowany przez proboszcza udzielającego ślubu. Warunkiem udzielenia zwolnienia jest przedstawienie zaświadczenia/świadectwa, na którym udokumentowane jest uczestnictwo w zajęciach religii w ostatniej klasie szkoły średniej, na których przybliżono katechezę dotyczącą małżeństwa. W takim wypadku ksiądz może zwolnić parę młodą ze spotkań wykładowych i wizyt w poradni rodzinnej lub tylko z części teoretycznej.