Kolory przewodnie i motywy weselne, które zawsze się sprawdzają
Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu, trudno się zatem dziwić, że chcemy, aby było możliwie najpiękniejsze. W pogoni z tym pięknem warto poszukać motywu lub koloru przewodniego wesela. Jak to zrobić? Czym się kierować przy wyborze takiego motywu? Jakie są weselne trendy i jak je wykorzystać? O tym mowa w naszym artykule.
Kolory przewodnie i motywy weselne, które zawsze się sprawdzają
Spis treści:
1. Czym się kierować, wybierając motyw przewodni wesela?
2.Najpopularniejsze weselne motywy, czyli jak osiągnąć efekt wow
3. Ślubne motywy inspirowane porą roku
4. Styl wesela a motyw przewodni
5. Ślub w kolorze złota, czyli kolor jako motyw przewodni wesela
6. Gdzie i jak przemycić kolor przewodni wesela?
7. Najmodniejsze motywy i kolory przewodnie wesel w 2021 i 2022 roku
Decyzja zapadła: organizujemy wesele! Ale od czego zacząć? Jednym z pierwszych kroków jest oczywiście rezerwacja sali weselnej, a z tym nierozerwalnie związany jest motyw przewodni wesela. A co to takiego motyw przewodni? Według słownika jest to temat przewijający się przez cały utwór, a w tym wypadku temat wesela. I wcale nie chodzi o wymyśloną przez młodych przebierankę (choć i takie pomysły się zdarzają), ale o ustalenie charakteru wesela i kolorów, w jakich mają być kwiaty, ozdoby, dekoracje, aby wszystko było ze sobą spójne. Czy kolory i motywy przewodnie wesela są rzeczywiście takie istotne, czy nie można po prostu pójść na żywioł? Oczywiście można, ale jest to niezwykle ryzykowne, ponieważ grozi totalnym chaosem. Czy wyobrażamy sobie kryształowe kandelabry na weselu w stodole albo snopki słomy w barokowej sali balowej? Raczej nie, byłoby to jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Skoro już decydujemy się na wydanie sporej kwoty na wesele, chcemy, aby wszystko, w tym także dekoracje i stroje młodych, było dopięte na ostatni guzik i tworzyło jedną spójną całość. Jak to zrobić? Jak wybrać motyw przewodni wesela? Jaki kolor przewodni na wesele bedzie najlepszy? Jeżeli wciąż macie takie dylematy, ten artykuł pomoże wam je rozwiązać.
Czym się kierować, wybierając motyw przewodni wesela?
Planując oprawę wesela, przede wszystkim warto sobie uświadomić, że motyw przewodni wesela i kolor przewodni wesela to nie to samo. Jeśli idzie o weselne motywy, to jest ich naprawdę wiele, możemy mieć motyw boho, glamour, rustykalny, morski, rockowy i wiele, wiele innych. Kolorów nie ma sensu wymieniać, choć w każdym sezonie weselnym modne są inne. Czy to znaczy, że weselne motywy i kolory przewodnie na weselu nie mają ze sobą nic wspólnego? Oczywiście, że nie, ale są motywy, które nierozłącznie wiążą się z jakimś kolorem. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na motyw marynistyczny, to logiczne jest, że na weselu powinny dominować odcienie niebieskiego i biel. Jeśli natomiast nie mamy pomysłu na żaden konkretny motyw i wybierzemy tylko kolor przewodni wesela, to powinien on pojawić się na winietkach, tablicach weselnych, dekoracjach i w kwiatach. A teraz zasady, którymi można się kierować, wybierając motyw ślubny.
Zainteresowania narzeczonych - często zdarza się, że przyszli małżonkowie mają wspólne zainteresowania, np. nurkowanie. Warto wykorzystać te pasje i uczynić morze motywem przewodnim wesela.
Sala weselna - decydując się na konkretny motyw ślubny, koniecznie należy go dopasować do sali weselnej, którą wybraliśmy. Trudno sobie wyobrazić wesele glamour w sali o rustykalnym wystroju. Równie dziwacznie wyglądałoby rustykalne wesele w pałacowych wnętrzach. Istnieją oczywiście takie sale weselne, w których sprawdzą się różne motywy przewodnie wesela.
Data ślubu - miesiąc, w którym zamierzacie wziąć ślub, również może wpłynąć na motyw przewodni wesela. W sierpniu przy trzydziestostopniowym upale dziwnie wyglądałoby wesele, którego motywem przewodnim byłaby lodowa kraina. Jeśli natomiast marzy nam się zaczarowany ogród z mnóstwem żywych roślin jako motyw przewodni ślubu, lepiej wybrać miesiące letnie, ponieważ kwiatów jest wtedy mnóstwo i mają znacznie niższe ceny niż zimą.
Ulubiony kolor również może zainspirować do wyboru konkretnego motywu. Jeśli kochamy żółty, motywem przewodnim mogą stać się słoneczniki, miłośnicy kolorów ziemi mogą zdecydować się na motyw przewodni wesela jesień. Kochacie kolor czerwony? Temat przewodni wesela pin-up jest właśnie dla was.
Ulubiony film - zdarza się, że narzeczeni są fanami jakiegoś filmu lub serialu. Scenografia z tego filmu może zainspirować i stać się motywem przewodnim wesela, dzięki czemu goście znajdą się na przykład w Krainie Czarów słynnej Alicji.
To tylko niektóre propozycje, ale inspiracji można szukać wszędzie, należy tylko uważać , aby nie przesadzić i nie przestylizować wesela.
Najpopularniejsze weselne motywy, czyli jak osiągnąć efekt wow
Nawet najpiękniejszy weselny motyw powinien być dobrze przemyślany i w żadnym wypadku nie powinien przesłonić tego, co w danym dniu najważniejsze, czyli pary młodej. To państwo młodzi grają w tym dniu pierwsze skrzypce i to ich miłość jest najważniejsza. Umiejętnie wybrany i odpowiednio zaaranżowany motyw stanie się znakomitym tłem dla nowożeńców. A oto kilkanaście propozycji weselnych motywów opartych o styl wesela, pory roku i zainteresowania państwa młodych.
1. Podróże to doskonały pomysł na motyw przewodni wesela, jeśli młodzi są z zamiłowania obieżyświatami lub jeżeli poznali się podczas wakacyjnych podróży, do dekoracji można wykorzystać rozmaite mapy, globusy, walizki, bilety lotnicze itp. Kontury kontynentów można umieścić nawet na torcie weselnym czy na tablicy informacyjnej. Świetnym pomysłem będzie umieszczenie na stołach nazw krajów zamiast numerów. Goście zamiast pod numerem 3 lub 5 będą siedzieć we Francji czy Belgii, a koperty dla młodych mogą lądować w globusie.
2. Styl glamour i filmy można świetnie połączyć, organizując wesele retro w stylu filmu Wielki Gatsby. Jak wiadomo, glamour to złoto, biel kryształy itp. Te elementy znakomicie współgrać będą z klimatem lat 20. XX wieku. Jak osiągnąć ten klimat? Złote podtalerze, szklano-złote ramki z numerami stolików i listą gości, białe orchidee, pióra w dekoracjach na stołach, kryształowe kandelabry, sporo złotych elementów to kwintesencja tego stylu. Motywy przewodnie wesel związane z filmami dają naprawdę mnóstwo możliwości.
3. Motyw weselny boho to jeden z najpopularniejszych motywów, lubiany za to, że kojarzy się z luzem, nonszalancją i oryginalnością. Często mylony jest z motywem rustykalnym, ale rustykalne i boho to nie to samo wesele. Motyw przewodni boho najlepiej pasuje do ślubu w ogrodzie, na plaży, jednak tradycyjny ślub także może mieć oprawę boho. Wystarczy tylko użyć do dekoracji polnych kwiatów, frędzli, makram, koronek i tak popularnych ostatnio łapaczy snów, a efekt boho murowany. Oczywiście strój państwa młodych także powinien być dopasowany do wybranego motywu przewodniego. Dekoracje powinny być lekkie i nawiązywać do kolorów natury.
Ślubne motywy inspirowane porą roku
Motyw przewodni dopasowany do pory roku także jest ciekawym pomysłem, a dodatkowo łatwiej o słoneczniki latem, a o wrzosy jesienią. Jakie zatem mogą być motywy przewodnie na wesele związane z miesiącem, w którym bierzemy ślub? Zacznijmy od lata, bo to najpopularniejsza pora na zawieranie związków małżeńskich i organizowanie wesel.
Lato (lipiec, sierpień) to przede wszystkim kwiaty, mnóstwo kolorów i zapachów i mnóstwo słońca, co bez problemu można wykorzystać, wybierając weselne motywy.
- Pierwsza propozycja to lawendowy ślub. Motyw przewodni lawenda może dotyczyć zarówno samej lawendy jak i koloru. Lawenda w Polsce kwitnie od czerwca do września, ale najpiękniej wygląda w połowie lipca. Roślina powinna pojawić się oczywiście w postaci bukietów i girlandó na stołach, można nią udekorować tort weselny, obowiązkowo powinna się znaleźć w bukiecie panny młodej. Motyw ślubny lawenda może pojawić się na zaproszeniach dla gości, winietkach, numerach stołów i tablicy informacyjnej. Świetnym upominkiem dla gości będzie saszetka z lawendą. Gałązki lawendy pięknie będą wyglądały w szklanych słojach ze świecami, natomiast kolor lawendowy może pojawić się na podtalerzach lub serwetkach. Zaletą lawendowego ślubu jest nie tylko piękny wygląd, lecz również delikatny zapach.
- Sezonowe letnie kwiaty mogą stać się inspiracją do stworzenia motywu ślubnego. Miłośnicy róż mogą wymyślić różany ogród, fani koloru żółtego mogą zdecydować się na motyw przewodni wesela słoneczniki. Te kwiaty znakomicie pasują do wesela w stylu rustykalnym. Niewielkie bukieciki można ułożyć w prostych wazonach lub po prostu w ozdobionych jutą słoiczkach. Świetnie jako wazony sprawdzają się butelki z przezroczystego szkła. Bardzo pięknie będą wyglądały słonecznikowe kule podwieszone nad stołami, a motyw słonecznika, podobnie jak w przypadku lawendy, może się znaleźć na wszystkich papierowych elementach. Kwiatami słonecznika można ozdobić ścianę za młodymi, a gościom weselnym podarować ziarenka słonecznika w jutowych woreczkach.
- Motyw przewodni wesela motyle to kolejna letnia propozycja. Jeśli jesteście romantykami, kochacie delikatność, magię, baśnie ten motyw jest właśnie dla was. Jak go wprowadzić? Można udekorować salę papierowymi, ażurowymi motylami zawieszonymi na przezroczystych żyłkach nad głowami gości. Motyle mogą pojawić się na bukietach zdobiących stoły, we włosach panny młodej, w charakterze winietek lub w postaci kolorowego konfetti rozrzuconego po stołach. Motyw przewodni motyle ma tę dodatkową zaletę, że jego realizacja jest niedroga, ponieważ motyle można przygotować samodzielnie z kolorowego lub białego papieru przy pomocy dziurkacza z odpowiednim wzorem.
- Morze i plaża to jedna z najbardziej oczywistych letnich propozycji. Morskie weselne motywy kojarzą się z bielą, odcieniami niebieskiego, kolorem żółtym. Wszystkie te barwy mogą pojawić się w postaci kwiatów, wstążek, nadruku na winietkach. Ponadto przydatne będą muszle, koła ratunkowe, kotwice. Ciekawą dekoracją mogą być butelki z tajemniczym listem w środku. Elementy żeglarskie mogą się pojawić w stroju państwa młodych, np. mucha pana młodego w granatowo - białe pasy.
Choć z reguły szkoda nam odchodzącego lata, jesień jest naprawdę wspaniałą porą na organizację ślubu i wesela. Jesienne kolory i rośliny idealnie nadają się do zorganizowania wesela w stylu boho czy rustykalnego, liście, owoce, wrzos dają mnóstwo możliwości.
- Pierwszym i najbardziej oczywistym motywem jesiennym może być owocowy sad. Będzie to znakomity motyw przewodni wesela we wrześniu lub październiku, bo owoców wówczas nie brakuje i są niedrogie. Oprócz skrzynek lub pater z owocami (te pierwsze raczej pasują do stylu rustykalnego), owoce powinny pojawić się na wszystkich elementach papierowych, można zainstalować na sali wyciskarkę do soków, postarać się o nakrycia stołowe ( półmiski, patery itp.) w kształcie owoców, również tort weselny może być bogato ozdobiony świeżymi sezonowymi owocami. Jedną z propozycji weselnego menu może być owocowa sałatka.
- Motywem przewodnim wesela jesienią może być po prostu jesień wraz z jej wszystkimi darami i kolorami. Do dekoracji można wykorzystać mnóstwo elementów: liście, jarzębinę, dynie czy niezwykle urokliwy wrzos. Goście jako upominek mogą otrzymać malutkie słoiczki z pierwszymi jesiennymi przetworami albo malutkie woreczki z suszonymi grzybami. No i oczywiście jesienne motywy powinny pojawić się na winietkach, zaproszeniach itp. Nie należy także zapominać o ozdobach w postaci kasztanów czy żołędzi. Zabawne ludziki znane z przedszkola ustawione gdzieniegdzie na stołach z pewnością oczarują i wzruszą niejednego gościa. Pięknym elementem dekoracyjnym może stać się również mech. W weselach, na których jest możliwość wyjścia do ogrodu, fajnym pomysłem będą kraciaste koce rozłożone w różnych miejscach, stojaki z parasolami czy bar kakaowy, w którym na gości czekać będą probówki z gorącym kakao. A co z wyglądem państwa młodych? Możliwości jest wiele: od jesiennych kwiatów w bukiecie i we włosach panny młodej po kraciaste skarpetki i muchę u pana młodego jako nawiązanie do wspomnianych wcześniej koców. Jesień to piękny, bardzo barwny i dający mnóstwo możliwości motyw wesela. Inspiracje, jeśli zabraknie wam pomysłów, z pewnością znajdziecie w internecie.
Zima nieodłącznie kojarzy nam się ze świętami i choć nie jest to popularny czas na organizację wesela, zimą na weselu także może być pięknie, a dodatkowo, ponieważ na dworze jest zimno, goście nie będą nam uciekać z sali weselnej na zewnątrz.
- Zimowe śluby i wesela nie są zbyt popularne, ale jeśli już ktoś się zdecyduje zawrzeć związek małżeński w grudniu, to zwykle ma to miejsce w Boże Narodzenie. I taki może być pierwszy motyw przewodni wesela zimą. W kolorystyce warto wówczas postawić na czerwień, złoto i zieleń, w dekoracjach mogą się pojawić oczywiście choinkowe światełka, bombki, papierowe śnieżynki, figurki reniferów, natomiast w weselnym menu nie powinno zabraknąć rozgrzewających napojów z pomarańczą i goździkami. Ciekawym upominkiem dla gości weselnych może być bombka udekorowana własnoręcznie przez państwa młodych.
- Lodowy pałac to już bardziej wymagająca i kosztowna propozycja. Do osiągnięcia pożądanego i spektakularnego wyglądu będziemy potrzebować śnieżnobiałych lub srebrnych obrusów, kryształowych girlandów lub takichże kandelabrów. Stoły powinny być udekorowane białymi i srebrnymi kwiatami, można także wykorzystać posrebrzane sprayem gałązki, papierowe śnieżynki, niewielkie lusterka. Elementy śniegu i lodu w postaci maleńkich dżecików mogą się znaleźć na papierowych elementach wystroju. Motyw lodowego pałacu spodoba się z pewnością tym, którzy chcieliby mieć srebrny kolor przewodni wesela. A co ze stylizacją młodych? Suknia ślubna - wiadomo - biała, a w bukiecie panny młodej lub jej biżuterii mogą się pojawić szklane kryształki albo kryształy Swarovskiego.
No i wreszcie przyszedł czas na wiosenne motywy. O tym, że wiosna (kwiecień, maj) jest najpiękniejszym okresem w roku, nikogo nie trzeba przekonywać. Każdy zna to uczucie, gdy po długich miesiącach zimna, deszczu, deficytu słońca czujemy, że znowu chce nam się żyć. To uczucie jest znakomitą bazą wyjściową do organizacji wiosennego wesela. A oto kilka propozycji.
- Wielkanoc nierozerwalnie kojarzy się z wiosną i właśnie wtedy organizowane są wesela. W tym wypadku nie ma się nad czym zastanawiać i zorganizować wesele z motywem przewodnim związanym z tym właśnie świętem. Recepta na wielkanocne wesele jest bardzo prosta: dużo żółtego koloru symbolizującego słońce, światło, nowe życie. W kwiatowych dekoracjach sezonowe kwiaty takie jak żonkile, narcyzy, tulipany, a oprócz tego bazie, rzeżucha, czekoladowe jajka i zajączki. Jeśli na weselu są dzieci, można dla nich zorganizować poszukiwanie zajączka. W menu mogą pojawić się wielkanocne baby i mazurki. Jeżeli ktoś nie lubi sztampy lub poszukuje oryginalności, zamiast bukietów może wykorzystać tzw. gaiki-maiki, czyli świeże gałązki udekorowane wstążkami, papierowymi kogucikami. Z takimi drzewkami chodzono kiedyś od domu do domu w okresie Wielkanocy. Wielkanoc i żółty kolor przewodni wesela doskonale ze sobą współgrają.
- Ogród botaniczny lub wiosenny las to kolejna wiosenna propozycja, która spodoba się wszystkim wielbicielom natury. Do dekoracji można wykorzystać liście paproci, konwalie. Liście pięknie będą wyglądały w towarzystwie szklanych talerzy i świeczników. Dekoracje powinny być naturalne, np. sztućce z drewnianym trzonkiem, plastry drewna położone na stołach i w różnych miejscach sali weselnej, romantyczna huśtawka opleciona bluszczem. Strój panny młodej powinien być delikatny, raczej suknia boho, konwalie lub liść paproci we włosach, paproć w butonierce pana młodego. Motyw przewodni wesela las pasuje w zasadzie do każdej pory roku, zmienią się tylko barwy.
Styl wesela a motyw przewodni
Wśród najbardziej popularnych weselnych stylów na plan pierwszy wysuwają się wesela w stylu glamour, boho, rustykalnym, klasycznym czy retro. Styl wesela może stać się jednocześnie motywem przewodnim wesela. Co powinno się uwzględnić, wybierając motyw przewodni wesela inspirowany stylem, oto kilka podpowiedzi.
- Motyw przewodni wesela - glamour- ten motyw spodoba się parom marzącym o królewskim ślubie. Najłatwiej wprowadzić go w pałacowych wnętrzach, ponieważ już sam wystrój daje wrażenie glamour, ale można oczywiście przystosować salę weselną do takiego motywu przewodniego. Dekoracje powinny być w kolorze bieli, beżu, złota i/lub srebra. Pożądane są również kryształy, szlachetne kwiaty, np. róże, orchidee zebrane w ogromne bukiety. Generalnie na takim weselu panuje przepych, taka też powinna być stylizacja państwa młodych.
- Motyw przewodni wesela - rustykalny - tutaj zacząć należy od wyboru odpowiedniego miejsca. Nie osiągniemy wymarzonego efektu, jeśli wybierzemy bardzo elegancką lub supernowoczesną salę. W klasycznych wnętrzach uda nam się ta sztuka, jeżeli do dekoracji wybierzemy drewno, proste dekoracje w postaci jutowego sznurka, drewniane beczki, kojarzone ze wsią stokrotki, margerytki, słoneczniki. Metalowe wiadra wypełnione gipsówką, ręcznie robione serwetki, drewniane skrzynki, słoiczki ozdobione jutą zamiast wazonów, proste drewniane krzesła to niektóre z propozycji. Dekoracje powinny być proste, a bukiet panny młodej zrobiony z polnych kwiatów.
- Motyw przewodni wesela - retro - zaczynając od ubioru, panna młoda powinna mieć suknię inspirowaną latami 50., 60. XX wieku, a pan młody powinien wyglądać jak dżentelmen. Do ślub młodzi powinni się udać samochodem retro. Dekoracja sali weselnej - elegancka i klasyczna: kaskadowe bukiety z róż, lilii, kryształowe wazony, perły, eleganckie białe obrusy, fikuśna retro zastawa stołowa. Całość romantyczna, sentymentalna. Zaproszenia, winietki, tablice informacyjne i pozostałe papierowe ozdoby powinny być drukowane piękną, ozdobną czcionką naśladującą stary wydruk, na eleganckim papierze.
- Motyw przewodni wesela- klasyka - ten styl to ponadczasowa elegancja. Wybierając paletę kolorów, należy postawić na biel, szarość, kość słoniową, ecru, można dodać odrobinę czerni lub czerwieni. Do tego niezbyt duże bukiety z delikatnych, białych kwiatów, trochę pereł, sporo bujnej zieleni, okrągłe stoły. Strój pary młodej także klasyczny, delikatna suknia bez przesadnych zdobień o klasycznym kroju sprawi, że nawet po latach wasze zdjęcia będą wyglądać jak współczesne.
Ślub w kolorze złota, czyli kolor jako motyw przewodni wesela
Zdarza się, że nie przychodzi nam do głowy żaden motyw, który chcielibyśmy wykorzystać na weselu albo po prostu żadnego motywu nie chcemy. Jakoś jednak powinniśmy udekorować salę weselną i kościół. I tu z pomocą przychodzą nam kolory. A jak wybrać kolor przewodni wesela? Odpowiedź jest bardzo prosta, wybieramy taki kolor, jaki nam się najbardziej podoba, w jakim czujemy się i wyglądamy dobrze. Możemy także dopasować kolor do pory roku. Kolor przewodni wesela w maju będzie nieco inny niż na przykład kolor wesela w grudniu, ale wszystko oczywiście zależy od pary młodej. A zatem prześledźmy najpopularniejsze kolory przewodnie wesela.
- Kolor przewodni wesela niebieski będzie pasował do wesela w stylu marynistycznym, dobrze będzie wyglądał również w połączeniu ze złotym i zielenią. takie zestawienie sprawdzi się w zimowych weselach. Kolor niebieski, chabrowy pięknie wygląda w połączeniu z bielą, może się zatem pojawić w bukiecie panny młodej, w jej włosach, na pantoflach, a pan młody może mieć chabrową muchę. Kolor przewodni wesela chabrowy aż się prosi o wykorzystanie chabrów w dekoracjach stołów.
- Kolor przewodni wesela fuksja. Fuksjowy to bardzo energetyczny i pełen temperamentu kolor, pasuje więc znakomicie do młodych, którzy są nowocześni pełni energii, radości życia. Kolor fuksjowy świetnie komponuje się z bielą, dlatego fuksjowymi kwiatami można udekorować stoły nakryte białymi obrusami, śmietankowy tort weselny, a także suknię panny młodej, tu świetna będzie fuksjowa szarfa w talii albo buty takiego koloru. Fuksja najlepiej pasuje do kobiet o ciemniejszej karnacji i ciemnych włosach, i to dla nich przede wszystkim jest wesele w kolorze fuksji. Wybierając kwiaty, warto pamiętać o fuksjowych orchideach, będą wyglądać nie tylko pięknie, ale również elegancko. Jeśli podoba wam się fuksja, ale wolelibyście coś spokojniejszego, dobrym pomysłem będzie kolor przewodni wesela bordo, który także świetnie wygląda z bielą.
- Pastelowe kolory przewodnie na weselu, pudrowy róż, brzoskwiniowy także wciąż są bardzo popularne, szczególnie róż zaskarbił sobie uznanie kobiet. Jednak w tym wypadku warto być ostrożnym, by kolor przewodni wesela pudrowy nie zmienił się w tzw. "majtkowy", który jest synonimem złego gustu. Kolor ten świetnie komponuje się ze złotem i bielą, nie należy jednak przesadzać z jego ilością, aby dekoracja nie stała się zbyt infantylna. Nieco zbliżonym kolorem do pudrowego różu jest brzoskwiniowy. Kolor przewodni wesela brzoskwiniowy świetnie będzie wyglądał w towarzystwie miętowego. Oba są bardzo delikatne i świetnie pasują do ślubu, i wesela odbywającego się w ciepły, letni dzień. To, że brzoskwiniowy może pojawić się na wszystkich drukowanych dodatkach, jest oczywiste, ale brzoskwiniowe mogą być słodkości, no i oczywiście wielki, brzoskwiniowy tort!
- Kolor przewodni wesela złoty to bardzo kusząca opcja. Złoto jest symbolem boskości, doskonałości, miłości, a także bogactwa. Wszystkie te cechy czynią z niego niezwykle atrakcyjny i pożądany kolor. Wesele w kolorze złota to często wesele glamour, ale nie tylko. Złoty ładnie komponuje się z wieloma kolorami: granatem, zielenią, bielą, użyte w odpowiedniej ilości doda wnętrzu ciepła, blasku. Złoto jest bardzo uniwersalne i pasuje do wielu ślubnych stylów, glamour, boho, klasycznego. Złota biżuteria ślubna doda blasku każdej pannie młodej. Ślub w kolorze złota to zdecydowanie dobry pomysł.
- Kolor przewodni wesela czerwony. Czerwień jest kolorem bardzo wyrazistym i jednoznacznie kojarzona jest z miłością, dlatego często wybierana jest jako motyw przewodni ślubu i wesela. Ponieważ jednak jest to bardzo wyrazista barwa, należy uważać, aby nie przesadzić z ilością dodatków. Ważne jest także to, jaki odcień czerwieni wybierzemy, czy będzie to intensywny czerwony, tzw. sprana czerwień, czy obecnie najmodniejszy odcień czerwonego-marsala. Zaletą koloru czerwonego jest to, że kwiaty w tym odcieniu można kupić przez cały rok i że pasuje on do każdej pory roku.
Gdzie i jak przemycić kolor przewodni wesela?
Kiedy już wybierzemy kolor przewodni wesela, należy się zastanowić, gdzie ma się on pojawić. Niezależnie od tego, jaki kolor wybierzemy, oczywiste jest, że powinien on się pojawić tylko w niektórych dodatkach. Gdzie zatem umieścić ten kolor. Oto lista elementów, w których można wykorzystać kolor przewodni.
1. Dekoracje kwiatowe całej sali i stołów.
2. Drukowane papierowe elementy ozdobne, winietki, numery stołów, tablice informacyjne.
3. Biżuteria panny młodej, dekoracja fryzury.
4. Krawat, mucha, butonierka, kamizelka pana młodego.
5. Stroje druhen.
6. Słodkie wypieki (nawet ciasteczka mogą przybrać wybrany kolor).
7. Samochód wiozący młodych do ślubu.
8. Pantofle panny młodej albo/i druhen.
9. Bukiet ślubny i/lub bukiety druhen.
10. Serwetki, podtalerze na stołach.
11. Ramki na zdjęcia, dekoracja samochodu, pudełko na koperty itp.
Możliwości jest naprawdę wiele, ale istotne jest to, aby dobrze przemyśleć, gdzie chcemy umieścić wybrany kolor. Zbyt duża ilość kolorowych elementów, zwłaszcza jeżeli wybierzemy bardzo wyrazisty kolor, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast efektu wow, powstanie wrażenie chaosu.
Najmodniejsze motywy i kolory przewodnie wesel w 2024 i 2025 roku
Moda ma to do siebie, że ciągle się zmienia, także ta ślubna. Jeśli nie gonicie za najnowszymi trendami, wybierzcie po prostu to, co wam się najbardziej podoba i co jest najbliższe naszemu poczuciu estetyki. Dla tych, którzy jednak starają się nadążać za aktualną modą, mamy garść informacji dotyczących weselnych trendów w 2024 i 2025 roku. Oto one.
Kolor i motyw przewodni wesela 2024:
- metaliczny różowy o złotym odcieniu, tzw. rosegold,
- biel w połączeniu ze złotem i zielenią,
- odcienie niebieskiego: morski, kobaltowy,
- odcienie żółtego tzw. Iluminating,
- odcienie szarego,
- styl minimalistyczny w biało-złotym wydaniu,
- motywy kwiatowe;
- dekoracje z paprocia i eukaliptusem,
- wesele w stylu industrialnym,
- nieustająco styl boho i rustykalny!
Motyw i kolor przewodni wesela 2025:
- sleet, czyli elegancki szary,
- głęboka zieleń z domieszką niebieskiego,
- bordo z odcieniem brązu,
- tzw. green sheen, czyli odważny kwaśno-zielony kolor,
- nadal pastele: błękit, róż, mięta i fiolet,
- kameralne wesela,
- ceremonie ślubne w plenerze,
- nadal styl boho,
- dekoracje ślubne zero waste.
Warto wyznaczyć sobie określony kolor lub motyw wesela i się go trzymać. Należy jednak stawiać na jakość, niekoniecznie na ilość, no chyba, że organizujemy wesele w stylu Bollywood. Zamiast dziesiątków takich samych elementów najlepiej postawić na dodatki, które same w sobie będą piękne. Prawie na każdym weselu pojawiają się kwiaty, które niestety po weselu trafiają na śmietnik, może więc - jeśli to pasuje do waszej koncepcji - sięgnąć po kwiaty doniczkowe, które po weselu będzie można posadzić w ogrodzie?