Ślub na plaży, czyli jak wygląda organizacja ślubu nad morzem
Ślub na plaży śni się z pewnością niejednej potencjalnej pannie młodej. Czy taki sen może się ziścić? Jest to możliwe, choć wymaga nieco więcej zachodu niż ślub w urzędzie czy kościele. Zobaczmy zatem, jakie przeszkody stoją na drodze do realizacji takiego marzenia.
Ileż to razy widzieliśmy na filmach romantyczny ślub na plaży! Szum fal, złoty piasek, mewy gdzieś na horyzoncie, a może zachód słońca? Czyż może być bardziej romantyczna sceneria, w której młodzi ślubują sobie miłość i przyrzekają spędzić ze sobą całe życie? Odkąd w marcu 2015 roku weszła w życie ustawa, na mocy której małżeństwo może być zawarte poza urzędem stanu cywilnego, coraz więcej par decyduje się na ślub w plenerze. Lokalizacje takiego ślubu mogą być różne, ale jedną z bardziej atrakcyjnych jest nadmorska plaża. Część par młodych decyduje się na polskie plaże, część - głównie z powodu niepewnych warunków pogodowych - wybiera zagraniczne lokalizacje. Bez wątpienia nadmorska plaża to jedno z bardziej romantycznych miejsc, gdzie można zorganizować ślubną ceremonię, ślub nad morzem jest jednak przedsięwzięciem wymagającym szeregu dodatkowych, czasem niełatwych przedsięwzięć.
Spis treści:
1. Ślub na plaży - organizacja
2. Ślubne formalności w Polsce
3. Formalności ślubne za granicą
4. Ślub kościelny na plaży
5. Czy ślub na plaży jest drogi?
6. W co się ubrać na ślub na plaży?
7. Popularne miejsca na ślub na plaży za granicą
8. Wesele nad morzem - sale weselne z widokiem na morze
Ślub na plaży – organizacja
Niezależnie od tego, gdzie ma się odbyć ceremonia ślubna, istotna jest właściwa organizacja, aby w dniu ślubu wszystko przebiegało bez zakłóceń. Tym bardziej ślub plenerowy nad morzem wymaga szczegółowego zaplanowania wszystkich kroków. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy zaplanować odpowiednią datę. Zależy ona od tego, czy zamierzacie zorganizować ślub na plaży w Polsce czy za granicą. W Polsce ograniczeniem będzie pogoda, dlatego najlepiej wybrać miesiące letnie: czerwiec, lipiec, sierpień. Także we wrześniu możecie trafić na piękną pogodę, ale to już trochę loteria. Co innego, jeśli planujecie ślub na plaży za granicą. W tym wypadku pogoda nie jest ograniczeniem i w zasadzie można zorganizować ślub na plaży w każdym miesiącu. Jeśli interesuje Was, jaka jest temperatura w wybranym miejscu, zawsze możecie to sprawdzić w internecie i od tego uzależnić wybór daty. Kolejny krok to ustalenie miejsca i to nie tylko kwestia wyboru państwa czy miasta, ale również miejsca na plaży, ponieważ, choć w myśl prawa możliwy jest ślub w plenerze, nie w każdym miejscu może się on odbyć. Miejsce musi być bezpieczne dla wszystkich uczestników i godne, czyli odpadają zatłoczone plaże pełne parasoli, roznegliżowanych turystów i biegających dzieci. Zresztą z pewnością nikt z młodych nie chciałby brać ślubu w takich okolicznościach. Odpowiednim miejscem będzie dzika plaża lub jakieś inne ustronne miejsce. Jeśli już zdecydujecie się na ślub nad Morzem Bałtyckim lub w innym nadmorskim kraju, musicie się zorientować, kto jest dzierżawcą wybranego przez Was terenu, może nim być urząd miasta, gminy, hotel lub osoba prywatna. Zanim jednak podejmiecie ostateczna decyzję, zastanówcie się nad Waszym ślubnym budżetem.Ślub na plaży za granicą jest bezpieczniejszy ze względu na pogodę, ale z pewnością znacznie droższy niż ślub na plaży nad polskim morzem. Organizując ślub cywilny nad polskim morzem, trzeba będzie pomyśleć jeszcze o innych kwestiach po dopełnieniu formalności. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci deszczu lub silnego wiatru, dobrze jest przygotować namiot lub jakieś inne zadaszenie, które uchroni wszystkich przed zmoknięciem. Dobrym pomysłem jest drewniany pomost, który z kolei ułatwi młodym, urzędnikowi i gościom poruszanie się po plaży. Trzeba także zadbać o miejsce dla urzędnika, godło państwowe, krzesła dla nowożeńców i dla gości. Aby ślub na plaży miał wymarzony nastrój, przyda się także odpowiednia dekoracja i ewentualnie nastrojowa muzyka.
Ślubne formalności w Polsce
Decyzja zapadła, data ustalona, miejsce wybrane, będzie ślub na plaży! Kolejnym krokiem jest załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Po pierwsze należy się udać do urzędu stanu cywilnego właściwego dla Waszego miejsca zamieszkania lub takiego, który znajduje się w pobliżu miejsca, w którym zamierzacie wziąć ślub, i załatwić wszystkie formalności, które są takie same jak w przypadku standardowego ślubu w urzędzie. Formalności związane ze ślubem cywilnym są takie same w całej Polsce i można o nich przeczytać na stronach internetowych wszystkich urzędów stanu cywilnego. Jednak wszyscy młodzi, którzy zamierzają zawrzeć ślub cywilny na plaży, zobowiązani są wnieść opłatę w wysokości 1000 złotych w kasie urzędu związaną z udzieleniem ślubu w plenerze. Kwota ta ustalona jest ustawowo i - podobnie jak formalności - jest taka sama w całym kraju. Wspomnieliśmy już wcześniej, że po wyborze miejsca na plaży musicie się dowiedzieć, do kogo ono należy, ale to nie wszystko. Po ustaleniu właściciela należy skierować do niego odpowiednie pismo z prośbą o wydzierżawienie terenu na czas uroczystości. Z tym także związana jest opłata, ale zależy ona od władz miasta lub gminy albo od prywatnego właściciela. Dobrze jest zorientować się, które hotele lub restauracje nad morzem organizują śluby na plaży. Być może przedstawią Wam atrakcyjne warunki, które zdejmą z Waszych ramion ciężar organizacji ślubu. Wesele na plaży raczej nie wchodzi w grę, ale można je będzie wówczas zorganizować właśnie we wspomnianym hotelu czy restauracji.
Formalności ślubne za granicą
Decydując się na ślub na plaży za granicą, najprościej byłoby powierzyć organizację uroczystości profesjonalnej firmie, która ma w tym względzie spore doświadczenie i pokieruje sprawnie całym przedsięwzięciem. Taka decyzja generuje oczywiście dodatkowe koszty i może dla niektórych stanowić barierę nie do pokonania. Alternatywą będzie samodzielna organizacja uroczystości. Od czego zatem zacząć? W takiej sytuacji należy udać się do USC, poinformować o swoich zamiarach i odebrać akt urodzenia oraz zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Dokumenty te muszą być przetłumaczone na język angielski lub na język kraju, w którym zamierzacie wziąć ślub. Następnie o swoich zamiarach musicie poinformować konsulat, trzeba to zrobić co najmniej, na dwa miesiące przed datą ślubu. W konsulacie zapłacicie również obowiązkową, wcale niemałą opłatę - ok. 500 euro. Następnie musicie wynająć fragment plaży, na której weźmiecie ślub. Ślubu za granicą może Wam udzielić tylko polski konsul lub lokalny urzędnik USC. Bardzo ważne jest, aby po powrocie do Polski dostarczyć do USC oryginał aktu zawarcia małżeństwa przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski. Nie jest to konieczne w przypadku ślubu humanistycznego.
Ślub kościelny na plaży
A co ze ślubem kościelnym? - zapytacie. W tym wypadku sprawa nie jest taka prosta, ponieważ, aby móc wziąć ślub kościelny na plaży, trzeba uzyskać zgodę od biskupa, a o to nie jest łatwo. Właściwie należałoby powiedzieć, że jest to wręcz niemożliwe z tej prostej przyczyny, że ceremonia kościelna powinna się odbyć w miejscu uświęconym, a plaża do takich miejsc z pewnością nie należy. Możecie oczywiście próbować składać podanie, ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie, bo na odpowiedź można czekać nawet rok, a ponadto musicie przedstawić przekonujące argumenty. Rozwiązaniem byłaby kapliczka usytuowana tuż przy plaży, więc jeśli znacie takie miejsce, to jest nadzieja, że Wasz ślub kościelny na plaży, a raczej przy plaży dojdzie do skutku. W ostateczności możecie wziąć ślub cywilny nad morzem, a kościelny ... w kościele.
Czy ślub na plaży jest drogi?
Rzadko która para młoda dysponuje takim budżetem, że nie musi myśleć o kosztach ślubu i wesela, dlatego pytanie o koszty ślubu na plaży jest jak najbardziej uzasadnione. Niestety, ślub w urzędzie zawsze będzie tańszy niż ślub na plaży. Cena ślubu w plenerze zawsze będzie wyższa o wspomniane już wcześniej 1000 złotych w Polsce, a w przypadku ślubu za granicą 500 euro. Do tego należy doliczyć opłatę za dzierżawę miejsca, w którym ma się odbyć ceremonia. Niektóre nadmorskie miasta w ramach reklamy nie pobierają żadnej opłaty za wydzierżawienie plaży, dlatego warto poszukać takich miejsc. Koszty dodatkowe to także wynajem namiotu, krzeseł, zorganizowanie dekoracji, oprawy muzycznej. W przypadku dekoracji można poprosić o pomoc przyjaciółki, natomiast muzyką może się zająć ktoś z młodzieży obecnej na ślubie. Jeśli miejsce, w którym będziecie chcieli wziąć ślub na plaży, będzie bardzo oddalone od lokalu, w którym odbędzie się wesele, to może jeszcze dojść koszt transportu gości. W przypadku ślubu nad morzem za granicą dojdą Wam na pewno koszty dojazdu ( lub przylotu ), zakwaterowania i wyżywienia, bo przecież raczej nie będziecie w stanie wrócić tego samego dnia. Ponadto trzeba zapłacić za niezbędne dokumenty:
- zaświadczenie uprawniające do zawarcia małżeństwa za granicą - ok. 40 zł;
- dokument potwierdzający brak przeciwwskazań w przypadku rozwodników i wdowców - ok. 20 zł;
- tłumaczenie zaświadczenia w konsulacie - ok. 40 zł;
- opłata konsularna - ok. 500 euro w państwach UE , wysokość opłaty w pozostałych krajach należy sprawdzać w poszczególnych konsulatach;
- koszty zezwoleń na ślub na plaży publicznej albo plaży prywatnej - od 300 euro.
W co się ubrać na ślub na plaży?
Słowa popularnej niegdyś piosenki “Ja nie mam co na siebie włożyć” można by sparafrazować przed ślubem na plaży "Ja nie wiem, co na siebie włożyć". I nie ma się czemu dziwić, ponieważ choć śluby na plaży stają się coraz bardziej modne, wybór sukni na plażowy ślub i wesele nie jest wcale łatwy. Oprócz własnych upodobań trzeba bowiem wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii. Pierwsza z nich to temperatura. Niezależnie od tego, czy ślub na plaży odbędzie się w Polsce, czy za granicą, zakładamy, że będzie bardzo ciepło, zatem suknia nie powinna być ciężka, wielowarstwowa z długimi, pełnymi rękawami. Druga sprawa to warunki, jakie będą panowały na plaży, czy będziecie szły po piasku, czy może po drewnianym podeście; czy wybrany zakątek jest bardziej zaciszny, czy też może mocno wiać. Jaka zatem powinna być sukienka na ślub na plaży? Jakie ubrać buty i jak się uczesać? Cóż, jeśli idzie o sukienkę, to postawcie na lekkość, delikatne, zwiewne tkaniny, proste fasony. Znakomitym pomysłem będą suknie boho ozdobione delikatną koronką. Zamiast ciasnych syrenek lepiej postawić na suknie o linii A lub tzw. “Józefinki”, czyli sukienki z podniesionym stanem ułatwiające poruszanie się po plaży. Nie ma sensu decydować się na długie, ozdobne treny, ponieważ będą one przeszkadzały. Fryzura powinna być naturalna, np. rozpuszczone włosy, lekkie warkocze, kwiaty we włosach, wianki. Buty to kolejna rzecz, o którą trzeba szczególnie zadbać, kiedy decydujemy się na ślub na plaży. Suknia w pewnym sensie determinuje wybór obuwia, ono też powinno być lekkie, ale raczej nie na szpilce, tylko płaskie lub na platformie, aby obcas nie zapadał się w piasku. No i jeszcze make - up - najlepiej delikatny, tak modny ostatnio no make - up.
Popularne miejsca na ślub na plaży za granicą
Jeśli zastanawiacie się, czy wziąć ślub cywilny nad polskim morzem, czy też za granicą, musicie rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Argumentem przemawiającym za Polską jest cena, ślub nad Morzem Bałtyckim będzie znacznie tańszy niż ślub na plaży za granicą. Cena tego drugiego będzie tym większa, im dalsze miejsce wybierzecie. Argumentem przemawiającym za ślubem w tzw. ciepłych krajach jest przede wszystkim pogoda, która w Polsce nawet latem jest bardzo nieprzewidywalna. Pary, dla których bariera finansowa nie jest problemem, wybierają następujące zagraniczne kierunki:
-Ślub na plaży w Grecji - Grecja jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na organizację ślubu na plaży, najlepszym czasem są miesiące między kwietniem a październikiem. Terminy jesienne, czyli poza sezonem są znacznie tańsze, a temperatura nieco niższa niż latem korzystniej wpływa na samopoczucie a niżeli letnie upały. Kraj ten słynie z przepięknych krajobrazów, pięknych wysp, romantycznych plaż, pysznej kuchni. Jeśli idzie o koszty, ślub cywilny nad morzem w Grecji zależy od tego, jaką wyspę wybierzecie. Najtańsze śluby można zorganizować na Rodos, Korfu, Zakynthos, znacznie drożej kosztuje ceremonia na Santorini.
-Ślub na plaży - Włochy to kolejny kraj, który bardzo chętnie wybierają nowożeńcy. Najbardziej popularny jest oczywiście pełen zabytków Rzym, w którym polskie pary mogą wziąć zarówno ślub cywilny jak i kościelny. No ale mówimy o ślubie na plaży, warto więc wziąć pod uwagę jeden z weneckich kurortów nad Adriatykiem lub plaże słynnej Sycylii.
-Ślub w Hiszpanii na plaży to propozycja dla tych, którzy szukają czegoś nietuzinkowego. Jedną z najpiękniejszych jest plaża w Bolonii z białym, mięciutkim piaskiem, krystalicznie czystą wodą. Popularne są również Baleary ze swoją turkusową wodą, bujną roślinnością i niezwykłą architekturą. Pięknych miejsc, w których można wziąć ślub cywilny w Hiszpanii na plaży, jest wiele, należy do nich także Majorka.
- Rajski ślub na plaży - Malediwy - Jest to prawdziwy raj na ziemi z czystymi, jasnymi plażami, turkusową wodą, zielonymi palmami i różowymi muszlami. Temperatura waha się między 25-30 stopni C, najlepiej wybierać terminy między styczniem i marcem.
Wesele nad morzem - sale weselne z widokiem na morze
Niektóre pary decydują się nie tylko na ślub na plaży, ale również na wesele z widokiem na morze. W tym wypadku najlepiej skorzystać z oferty sal weselnych położonych bezpośrednio przy plaży. Oto najpopularniejsze sale weselne, w których takie wesele nad morzem można zorganizować.
● Pałac Manowce nad Zalewem Szczecińskim,
● Sheraton Sopot Hotel,
● Restauracja Na Molo,
● Hotel Bryza w Juracie,
● Przystań Mechelinki “Marina del Mar” - Mechelinki,
● Apollo Hotel na Plaży w Darłowie,
● Hotel Nadmorski w Gdyni,
● Hotelik Nadmorski w Łebie,
● Zamek Łeba,
● Mielno Holiday Apartments.
Jeśli nie dysponujecie zbyt dużym budżetem, ale Waszym marzeniem jest ślub i wesele na plaży, zawsze możecie zdecydować się na kameralny ślub nad morzem w gronie najbliższych osób.