Opłata korkowa na weselu – wszystko co musisz wiedzieć!
Korkowe? Co to jest? To opłata, która może Was niemiło zaskoczyć, kiedy będziecie płacić za wesele, dlatego warto wcześniej wiedzieć, że taka opłata istnieje i odpowiednio się przygotować.
O tym, że ślub i wesele pociągają za sobą ogromne koszty, wiedzą wszyscy, nawet ci, którzy jeszcze takiej uroczystości nie organizowali, natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę z rozmaitych ukrytych kosztów, które ujawniają się dopiero przy podpisywaniu umów lub przy dokonywaniu opłat. Oczywiście największe koszty pociąga za sobą wynajem sali na wesele, zespołu muzycznego, opłacenie menu i strój państwa młodych, wśród ukrytych kosztów są rozmaite drobne i miej drobne opłaty, w tym tak zwane korkowe. Niektórym z Was ta nazwa jest doskonale znana, innym nic nie mówi. Sprawdźmy zatem, co to jest korkowe, czy wszędzie wymagana jest taka opłata i jaka jest wysoka.
Spis treści:
1. Co to jest korkowe na weselu?
2. Od czego i jak naliczana jest opłata korkowa?
3. Korkowe – ile wynosi?
4. Czy korkowe się opłaca?
Co to jest korkowe na weselu?
Produktem, bez którego nie może się obejść żadne wesele, jest z pewnością alkohol. Aby zmniejszyć koszty wesela, narzeczeni często poszukują hurtowni alkoholu, w której będą mogli nabyć rozmaite trunki po jak najniższej cenie. Po dokonaniu zakupów po prostu „wstawiają” alkohol do lokalu, w którym ma się odbyć wesele. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo albo manager sali się na to nie zgadza ( lokal może serwować własny alkohol, który oczywiście jest droższy niż ten zakupiony w hurtowni), albo narzeczeni będą musieli zapłacić wspomniane wcześniej korkowe. Czym zatem jest korkowe? Jest to po prostu opłata za każdą wniesioną lub otwartą na sali weselnej butelkę alkoholu. Nie w każdej sali weselnej opłata korkowa jest pobierana, dlatego warto o to spytać, decydując się na wynajęcie jakiegoś lokalu. Właściciele tłumaczą pobieranie korkowego tym, że alkohol trzeba gdzieś przechowywać, schładzać i oczywiście serwować podczas wesela. To prawda, ale chodzi również o to, aby zniechęcić narzeczonych do wstawiania własnego alkoholu i zarobić dodatkowo na trunkach, którymi dysponuje lokal.
Od czego i jak naliczana jest opłata korkowa?
Nie wszystkie lokale, które dysponują własnym alkoholem, naliczają korkowe, warto więc wziąć to pod uwagę, wybierając salę weselną. Również sposoby naliczania korkowego oraz jego wysokość bywają różne. Poszczególne lokale mają swoje zasady, co ujęte jest w umowie, którą podpisują młodzi. Lokale mogą naliczać korkowe od:
- przechowywania alkoholu,
- schłodzenia trunków,
- wynajmu szkła,
- podawania alkoholu do stołu.
W sposobie naliczania opłat także są różnice, trzeba liczyć się z tym, że im wyższy standard restauracji lub hotelu, w którym wynajmujemy salę, tym opłata może być wyższa. Naliczając korkowe, właściciele mogą to robić na kilka sposobów, oto one:
1. Pobieranie z góry ustalonej opłaty, która nie jest uzależniona od ilości wnoszonego przez narzeczonych alkoholu.
2. Pobieranie opłaty od każdej wniesionej butelki osobno, niezależnie od tego, czy będzie ona otwarta, czy też nie.
3. Pobieranie opłaty wyłącznie od butelek otwartych na weselu.
4. Pobieranie innej ( wyższej) opłaty od otwartej butelki i niższej od takiej, która nie została wykorzystana.
Z punktu widzenia budżetu ślubnego najbardziej opłacalna jest wersja 1. i 3.
Korkowe – ile wynosi?
Nie można podać jednej konkretnej kwoty, którą należy zapłacić za korkowe. Wszystko zależy od indywidualnych zasad panujących w poszczególnych lokalach. Z pewnością wyższe będzie korkowe na weselu niż korkowe na imprezach typu urodziny, rocznica itp. Inna będzie opłata korkowaw małej miejscowości, a inne korkowe w restauracji, cena będzie także zależała od standardu. Obecnie opłata korkowa wynosi od 5 do nawet 20 złotych za butelkę.
Czy korkowe się opłaca?
Przygotowując wesele, młodzi opracowują wstępny kosztorys i ustalają, jaką kwotę chcą lub mogą wydać, dlatego warto skalkulować, czy opłaca się zapłacić korkowe, czy lepiej skorzystać z alkoholu oferowanego przez wybrany lokal. Jeśli korkowe wynosi mniej niż 5 złotych i pobierane jest wyłącznie od otwartej butelki, można zdecydować się na wniesienie własnego alkoholu. Jest to jeszcze bardziej korzystne, jeśli umówicie się z hurtownią alkoholu tak, że będziecie mogli zwrócić niewykorzystane napoje. Jeżeli jednak opłata korkowa jest wyższa niż 5 złotych, a w dodatku lokal pobiera taksę od każdej wniesionej butelki, lepiej przeliczyć, ile zapłacicie za alkohol z hurtowni wraz z korkowym, a ile za ten z Waszej sali weselnej. Ta druga opcja też ma swoje zalety, ponieważ nie trzeba się przejmować, co zrobić z alkoholem, który pozostanie, w sytuacji gdy hurtownia nie zechce przyjąć pozostałego alkoholu z powrotem. Ponadto manager sali weselnej lepiej orientuje się, ile i jakiego alkoholu zużywa się podczas wesela. Właściciele lokali weselnych bywają dość elastyczni i być może uda się Wam wynegocjować niższa stawkę za korkowe lub nawet rezygnację z tej opłaty. Trzeba negocjować!