Czy warto zorganizować ślub i wesele w tygodniu?
Ślub i wesele to wspaniałe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Niestety, generuje mnóstwo stresów i jest kosztowne. A może choć trochę zaoszczędzić sobie nerwów i zorganizować ślub i wesele w tygodniu?
Ślub w tygodniu? Wesele w czwartek? To stosunkowo nowe zjawisko. przyzwyczailiśmy się do tego, że śluby i wesela odbywają się w soboty, w niedzielę są poprawiny, a w poniedziałek po południu ewentualnie poprawiny poprawin. Niedawna pandemia sprawiła, że wiele par odłożyło swój ślub na tak zwane lepsze czasy i kiedy one wreszcie nadeszły, okazało się, że oprócz “starych” par młodych pojawiły się “nowe” i brakuje sobotnio-niedzielnych terminów, a co za tym idzie trzeba będzie znowu przełożyć ślub na bliżej nieokreśloną przyszłość. Okazuje się jednak, że jest wyjście z tej patowej sytuacji - wystarczy zorganizować ślub i wesele w tygodniu! Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy, ale może się okazać, że tych pierwszych jest znacznie więcej. Zobaczmy zatem, jakie są zalety takiego niestandardowego rozwiązania i w jakie dni tygodnia można zorganizować ślub i wesele.
Czy warto zorganizować ślub i wesele w tygodniu?
Spis treści
• Jakie są zalety ślubu i wesela w niestandardowej dacie?
• Czy ślub w tygodniu ma wady?
• Ślub i wesele w tygodniu - przesądy
• Ślub poza sezonem? Czemu nie!
Jakie są zalety ślubu i wesela w niestandardowej dacie?
Aby ułatwić podjęcie decyzji o zorganizowaniu ślubu i wesela w tygodniu, i przekonać nieprzekonanych, że to naprawdę dobre rozwiązanie, zacznijmy od przedstawienia zalet. Jedną z nich jest z pewnością to, że wesele zorganizowane w tygodniu jest tańsze!
• Finanse - Managerowie sal weselnych już dawno łamali sobie głowy nad tym, co zrobić, aby nie stały one puste w środku tygodnia. Jednym z pomysłów były oferty zorganizowania przyjęć weselnych atrakcyjniejszych cenowo od tych sobotnio - niedzielnych, takie oferty są wciąż aktualne i warto z nich skorzystać. Można także pokusić się o negocjowanie dodatkowych upustów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć np. na podróż poślubną. Warto zaznaczyć, że niższa cena wesela w tygodniu absolutnie nie wpływa na jakość świadczonych usług. Oszczędności nie dotyczą tylko sali weselnej, taniej zapłacicie także zespołowi muzycznemu czy fotografowi.
• Miejsce - Choć miejsc, w których organizuje się wesela, nie brakuje, to jednak te najbardziej atrakcyjne mają zarezerwowane terminy na lata do przodu. Jeśli komuś bardzo zależy na zorganizowaniu wesela w określonym miejscu - zabytkowym pałacyku, romantycznej sali nad jeziorem itp. - decyzja o zorganizowaniu ślubu i wesela w tygodniu może spowodować, że wymarzone miejsce będzie dostępne w wybranym przez Was terminie. A jeśli nawet ten konkretny pałacyk będzie zajęty, z pewnością znajdziecie równie atrakcyjną lokalizację.
• Podwykonawcy - Sale weselne najczęściej współpracują z wieloma podwykonawcami, ale niektóre usługi musimy lub po prostu chcemy zamówić sobie indywidualnie. I w tym wypadku wesele w tygodniu ułatwia działanie, ponieważ wspomniani podwykonawcy w tygodniu często mają wolne terminy i łatwiej będzie znaleźć takiego, który Wam odpowiada lub sprawdzonego i poleconego przez zaprzyjaźnione pary młode. Jeśli zależy Wam na konkretnym obleganym usługodawcy, warto zorientować się, w jakie dni tygodnia nie pracuje. Często jest to poniedziałek lub czwartek, czyli dzień po lub przed sobotnio-niedzielną uroczystością. Mając taką wiedzę, ślub w tygodniu można zaplanować na wtorek lub środę.
• Oferty specjalne - Może się okazać, że firmy działające w branży ślubnej, aby pozyskać klientów na wesele w tygodniu, przygotowują rozmaite oferty specjalne, może to być np. darmowy stół ze słodkościami, zdjęcia z drona, pokrowce na krzesła, czy nawet darmowe noclegi dla gości. Warto poszukać takich ofert i z nich skorzystać.
• Terminy - Zanim zaczniemy się świetnie bawić na weselu, musimy wziąć ślub, co z kolei jest poprzedzone wizytą w USC lub kancelarii parafialnej. Ustalenie terminu na ślub cywilny w tygodniu będzie znacznie łatwiejsze, co jest istotne dla tych par, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą czekać na wolny sobotni termin.
• Data - Decydując się na ślub w tygodniu, możecie wybrać datę, która z jakiegoś powodu jest dla was ważna, a w danym roku nie wypada w sobotę. Może to data waszego poznania albo pierwszego pocałunku lub innego ważnego wydarzenia.
Czy ślub w tygodniu ma wady?
Przyzwyczailiśmy się do ślubów i wesel sobotnio - niedzielnych, i dlatego trudno przestawić się na inne myślenie, a co za tym idzie dopatrujemy się w ślubach w tygodniu rozmaitych wad. Wady oczywiście są, ale jest ich naprawdę niewiele.
• Goście - Narzeczonym oraz ich najbliższym z tytułu ślubu przysługują dni wolne, gości weselnych ten przywilej nie dotyczy. I tutaj pojawia się problem, bo może się okazać, że niektórzy goście, na których Wam zależy, nie będą mogli przyjechać na wesele. Jedni nie będa mieli urlopu, inni po prostu nie będą mogli go wziąć. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie poinformuje zaproszonych, że będzie ślub w czwartek ( warto kilka miesięcy przed ślubem rozesłać karty save the date ), być może wszystkim uda się “załatwić wolne”. W ostateczności możecie wyznaczyć taką godzinę uroczystości, aby Wasi goście w tym dniu byli już po pracy.
• Czas świętowania może ulec skróceniu, zwłaszcza przy weselach jednodniowych, jeśli goście następnego dnia będą musieli wrócić do codziennych obowiązków.
• Usługodawcy - Może się okazać, że niektórzy usługodawcy nie będą dostępni w tygodniu, ponieważ jednak ślubów w tygodniu jest zdecydowanie mniej, z pewnością znajdziecie zastępstwo.
Ślub w tygodniu - w jakie dni?
Przyjęło się, że najlepszym dniem na ślub jest sobota, bez względu na to czy mówimy o ślubie cywilnym czy kościelnym. Jedynie śluby w obrządku prawosławnym odbywają się w piątki lub niedziele. Trudno powiedzieć, skąd taka tradycja. Prawdopodobnie chodzi o to, że sobota i niedziela to dni wolne od pracy, zatem nie trzeba będzie brać urlopu. Inne wytłumaczenie związane jest z tradycją chrześcijańską, która mówi, że sobota jest dniem Matki Boskiej - opiekunki rodzin. Ten ostatni argument nie ma uzasadnienia w przypadku par, które biorą ślub cywilny. W jakie dni tygodnia można zatem wziąć ślub w USC? Prawie wszystkie urzędy stanu cywilnego udzielają ślubów w dni robocze od poniedziałku do piątku, często także w sobotę. Ślubu cywilnego nie można raczej wziąć w niedzielę, ponieważ wówczas urzędy nie pracują. Jeśli natomiast chcecie zorganizować uroczystość w plenerze w niedzielę, warto o taką możliwość zapytać kierownika wybranego USC. Jeśli idzie o ślub kościelny / konkordatowy to po uzgodnieniu z księdzem można go wziąć w każdym dniu tygodnia, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań w prawie kanonicznym. Warto się jednak zastanowić nad wyborem dnia, ponieważ o ile ślub w poniedziałek jest możliwy, o tyle wesele już niekoniecznie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jeśli w wybranym przez Was lokalu w sobotę i niedzielę odbywało się inne wesele, trudno będzie przygotować odpowiednio salę na Waszą uroczystość, a tym bardziej weselny poczęstunek. Zdecydowanie lepiej jest celować w środek tygodnia. Mimo że coraz więcej par decyduje się na wesele w tygodniu, opinie internautów na ten temat pełne są obaw o frekwencję gości weselnych. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się śluby i wesela organizowane w czwartek lub piątek niż ślub w poniedziałek. Decydując się na ślub cywilny w tygodniu, warto wziąć pod uwagę dodatkowe dni wolne od pracy, np. środę przed Bożym Ciałem czy majowy weekend.
Ślub i wesele w tygodniu - przesądy
Tak jak z każdą ważną uroczystością, również ze ślubem i weselem związanych jest wiele przesądów. Ten najbardziej znany dotyczy miesięcy posiadających w swojej nazwie literkę r, która ponoć przynosi szczęście. Inne związane są ze strojami ślubnymi, kolejnością wchodzenia do kościoła itp. Również z dniami tygodnia związane są liczne, często sprzeczne wierzenia. Zobaczmy zatem, które dni tygodnia zwiastują szczęście w małżeństwie, a które lepiej omijać.
• poniedziałek - według jednych wierzeń gwarantuje zdrowie, natomiast według innych jest to dzień niekorzystny, w którym nie należy brać ślubu;
• wtorek - zwiastuje nowożeńcom bogactwo;
• środa - to z jednej strony dzień poświęcony św. Antoniemu - patronowi szczęśliwych małżeństw, inne przesady mówią, że panna młoda, która weźmie ślub w środę, szybko wróci do rodzinnego domu;
• czwartek - ten dzień ma przynieść straty finansowe małżonkom albo wręcz przeciwnie - szczęście, ale tylko tym z elit społecznych;
• piątek według religii chrześcijańskiej ma przynieść nowożeńcom cierpienie, natomiast wierzenia greckie i rzymskie wiązały z tym dniem jak najlepsze przepowiednie za sprawa bogini Venus - patronki miłości, płodności i szczęśliwych małżeństw;
• sobota przynieść ma nowożeńcom na zmianę szczęście i nieszczęście;
• niedziela daje gwarancję szczęścia.
Wygląda na to, że aby mieć gwarancję szczęścia w małżeństwie, trzeba by było brać ślub we wtorek lub niedzielę. Ale czy warto się kierować tymi przesądami? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć, jednak niejeden z Was zna szczęśliwe małżeństwa, które wzięły ślub w maju albo styczniu i brak literki r w nazwie miesiąca w niczym im nie przeszkodził.
Ślub poza sezonem? Czemu nie?
Ślub w tygodniu to jedno z rozwiązań w sytuacji, kiedy nie możecie znaleźć innego terminu, lub kiedy chcecie znacząco zaoszczędzić. Alternatywą jest także ślub i wesele poza sezonem, czyli w mało popularnych miesiącach, np. ślub zimą w styczniu, lutym czy listopadzie. Te miesiące rzadko są brane pod uwagę z dwóch powodów: po pierwsze z powodu pogody, po drugie z powodu braku literki r w nazwie. Jeśli jednak niestraszny wam chłód lub chcecie zorganizować wesele za granicą jest to dobry pomysł. Kiedy nie powinno się brać ślubu? Zgodnie z tradycją nie powinno się wstępować w związek małżeński w czasie adwentu i Wielkiego Postu, głównie z powodów religijnych. Warto się również zastanowić nad ślubem i weselem w czasie Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, ponieważ nie wszyscy Wasi goście (nawet wcześniej uprzedzeni) odliczą się na uroczystości ze względu na charakter tych świąt.