Ile się daje na wesele?
Ile się daje na wesele? Ile włożyć do koperty? Te pytania spędzają sen z powiek każdemu potencjalnemu gościowi. Spróbujemy pomóc w rozwiązaniu tego dylematu w naszym artykule.
Ślub i wesele w rodzinie lub u przyjaciół to zawsze powód do radości, okazja do spotkania z dawno niewidzianymi krewnymi i znajomymi, możliwość przeżycia wspaniałych chwil w dobrym towarzystwie, przy muzyce i pysznym jedzeniu. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie kwestia prezentu, który wypada/trzeba wręczyć nowożeńcom. Do niedawna goście ofiarowywali młodym rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego, które miały ułatwić start w małżeńskie życie. Zakup prezentu też nie był łatwy, bo trudno przewidzieć, co przydałoby się młodym lub co przyniosą inni goście. Obecnie coraz częściej na zaproszeniach pojawia się dyskretna sugestia w postaci wierszyka lub piktogramu, która informuje, że nowożeńcy wolą pieniądze niż prezenty. I tu pojawia się zasadnicze pytanie: Ile się daje na wesele? Dzwonimy do znajomych i rodziny, którzy ostatnio byli na ślubnej uroczystości i zasypujemy ich pytaniami w stylu: Ile teraz daje się na wesele?, Ile wypada dać na wesele?, Ile wkłada się do koperty na wesele itp. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na niektóre z tych pytań.
Ile się daje na wesele?
Spis treści:
1. Weselny savoir vivre, czyli ile dać na wesele?
2. Ile włożyć do koperty na wesele jedno- i dwudniowe?
3. Zaproszenie do kościoła - ile dać na ślub bez wesela?
4. Prezenty od najbliższej rodziny, czyli ile dać na wesele rodzeństwu, dzieciom?
5. Chrzestni rodzice na weselu
6. Chrzestni rodzice na weselu
7. Ile dać na wesele w 2025 roku?
Weselny savoir vivre, czyli ile dać na wesele?
Każdy ślub, a tym bardziej wesele generuje spore koszty. Im więcej gości zostaje zaproszonych na uroczystość, tym wyższe będą koszty, które pokrywają albo rodzice młodych, albo sami młodzi. Każda dodatkowa atrakcja, która pojawia się na weselu, powoduje podwyższenie kosztów. Wprawdzie oficjalnie najczęściej słyszy się, że nowożeńcom i ich rodzicom zależy przede wszystkim na obecności gości, z którymi chcą się razem cieszyć i świętować swój ślub, jednak nie oszukujmy się, wszyscy liczą na to, że młodzi zbiorą sporą sumę pieniędzy albo przynajmniej wesele się zwróci. Oczywiście sama obecność gości także jest ważna dla nowożeńców. A zatem, ile dać w kopercie na wesele, aby młodzi cieszyli się nie tylko z towarzystwa swoich gości, ale także byli usatysfakcjonowani otrzymanymi upominkami? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. W zasadzie należałoby odpowiedzieć, że każdy daje tyle, ile może i na ile go stać, ale to nie jest takie proste. Najprostszą i najpopularniejszą zasadą jest dać przynajmniej tyle, aby zwrócić młodej parze za tzw. talerzyk, czyli opłatę, którą ponoszą narzeczeni za jednego gościa. Jest to kwota od 300 złotych wzwyż, chyba że wesele jest jednodniowe, wówczas opłata może być niższa. Uznaje się również, że kwota, jaką należy lub powinno się ofiarować, zależy od tego, iludniowe jest wesele, czy będzie tylko sam ślub oraz jak bliską jesteśmy rodziną z młodymi.
Ile włożyć do koperty na wesele jedno- i dwudniowe?
Jest oczywiste, że dwudniowe wesele generuje o wiele większe koszty niż wesele jednodniowe, dlatego goście zaproszeni na takie wesele czują się zobowiązani, aby włożyć do koperty odpowiednio więcej, zwłaszcza jeśli nowożeńcy sfinansowali im także nocleg. Ile dać na wesele z poprawinami? Jeśli kierujemy się wspomnianą już wcześniej zasadą talerzyka, wypadałoby dowiedzieć się, ile płacą młodzi za ów talerzyk od osoby i ewentualnie dołożyć coś jeszcze na nową drogę życia. Może się zdarzyć, że narzeczeni na miejsce swojego wesela wybiorą jakiś ekskluzywny, drogi lokal i wówczas wyasygnowanie odpowiedniej kwoty za talerzyk będzie dla gościa dużym obciążeniem lub przekroczy znacznie jego możliwości finansowe. W takiej sytuacji wyjścia są dwa: albo podarujecie młodym jakiś gustowny podarunek, albo przeznaczycie na upominek taką kwotę, na jaką was stać. Narzeczeni z reguły znają możliwości finansowe swoich gości i nie powinni mieć pretensji, jeśli otrzymają skromniejszy prezent. A ile dać na wesele jednodniowe? Tu także można się kierować zasadą talerzyka, ponieważ jednak takie wesele jest tańsze, w kopercie znajdzie się mniejsza kwota, choć oczywiście można powiększyć tę kwotę według uznania.
Zaproszenie do kościoła - ile dać na ślub bez wesela?
Prawie na każdym ślubie pojawiają się goście, którzy zostali zaproszeni wyłącznie do kościoła. Jest to podyktowane z reguły koniecznymi oszczędnościami, krótko mówiąc rzadko która para może pozwolić sobie na zaproszenie wszystkich przyjaciół i znajomych, których lubią i z którymi chcieliby dzielić swoją radość. Zaproszeni do kościoła goście rozumieją motywy młodych, z reguły przyjmują zaproszenie, a w związku z tym czują się zobowiązani do obdarowania małżonków prezentem. Bywa również tak, że narzeczeni w ogóle nie robią wesela i zapraszają gości wyłącznie na ślub. A ile dać do koperty na ślub bez wesela? W pierwszym przypadku nie trzeba dawać pieniędzy ( choć oczywiście można), wystarczy wręczyć młodym piękny bukiet i książki lub album, albo jakiś inny gustowny upominek. Jeśli ślubu w ogóle nie ma, bliżsi krewni mogą dać taką kwotę, na jaką ich stać.
Prezenty od najbliższej rodziny, czyli ile dać na wesele rodzeństwu, dzieciom?
Powszechnie utarło się, że im bliższe pokrewieństwo z młodymi, tym wyższa kwota, którą przeznaczamy na prezent dla nowożeńców. Jest oczywiste, że najbliżsi chcieliby obdarować młodych spora kwotą, aby ułatwić im start w nowe życie. I w tym przypadku trzeba postępować rozsądnie, przecież nikt nie będzie się zapożyczył po to, aby dać w kopercie jakąś astronomiczną kwotę, zresztą młodzi z pewnością by tego nie chcieli. Ile dać siostrze na wesele? Ile dać bratu na wesele? Te pytania pojawią się prędzej czy później w głowie każdego, kto ma rodzeństwo. Przyjęte jest, że rodzeństwo daje więcej niż wynosi talerzyk, przy obecnych cenach będzie to kwota 800-1000 złotych. Jest to kwota orientacyjna, bo - podobnie jak w innych przypadkach - wszystko zależy od zamożności brata czy siostry. Rodzeństwo niepełnoletnie lub takie, które jeszcze nie zarabia ( np. studenci) z reguły ofiarowuje nowożeńcom jakiś drobny upominek, który sponsorują rodzice. Problem pojawia się wtedy, kiedy taki młody człowiek przychodzi z niepełnoletnią lub niepracującą osobą towarzyszącą. Kto wówczas sponsoruje prezent takiego gościa? Z tym bywa różnie. Najczęściej jego rodzice czują się zobowiązani do zakupu jakiegoś prezentu lub wyasygnowania niewielkiej kwoty. Ten obowiązek mogą również na siebie przejąć rodzice nowożeńców. A co z rodzicami? Czy rodzice powinni dać młodym jakiś prezent lub kopertę? Wszystko zależy od tego, kto finansuje wesele. Jeśli rodzice płacą za przyjęcie weselne, to z reguły traktują to jako prezent dla nowożeńców. Natomiast jeśli młodzi sami finansują swoje wesele, rodzice dają spory prezent. Ile dać do koperty na ślub dzieci? Odpowiedź jest prosta: tyle, na ile was stać, najczęściej od 1000-2000 wzwyż. Często rodzice ofiarowują dzieciom znacznie cenniejsze upominki.
Chrzestni rodzice na weselu
Jednymi z najważniejszych osób na weselu są rodzice chrzestni, często uczestniczą oni w błogosławieństwie młodej pary. Czy w związku ze specjalnymi przywilejami mają specjalne obowiązki? Ile matka chrzestna powinna dać na wesele? Ile dać na wesele chrześnicy, a ile dać chrześniakowi? Na wesele idziemy wprawdzie raz na jakiś czas, ale trudno zaciągnąć kredyt na prezent, tym bardziej, że upominek to nie jedyny wydatek związany z uroczystością. Każdy z gości, także matka chrzestna i ojciec chrzestny muszą ponieść koszty związane z dojazdem, odpowiednim ubiorem, kwiatami itp. Z reguły rodzice chrzestni wkładają do koperty około 1000 złotych lub więcej.
Świadkowie, bliscy i dalsi znajomi, i krewni - ile daje się na wesele znajomym i dalszym krewnym?
Świadkowie na weselu mają specjalne obowiązki, ale i przywileje. Młodzi z reguły na świadków wybierają kogoś z rodziny, np. kuzynów lub rodzeństwo. Jeśli świadkami są brat i siostra młodych, kwota, którą włożą do koperty, jest z reguły wyższa niż w sytuacji, gdy świadkami są przyjaciele ( pisaliśmy o tym wcześniej). Ile się daje w kopercie na wesele, gdy jest się świadkiem niespokrewnionym lub dalszym kuzynem? Biorąc pod uwagę, że świadkami są z reguły osoby bardzo młode, zwykle niepracujące lub mające niewielki dochód, wystarczy, jeśli ofiarują młodym kwotę za wspomniany już kilkakrotnie talerzyk. Mogą również podarować jakiś upominek związany np. z pasjami państwa młodych. Podobnie rzecz ma się ze znajomymi i kuzynostwem. Oczywiście jeśli kogoś stać, może dać nowożeńcom znacznie wyższą kwotę, wszystko jak zwykle zależy od zasobności portfela ofiarodawcy.
Ile dać na wesele w 2025 roku?
Szalejąca od jakiegoś czasu inflacja powoduje, że koszty wesela znacznie wzrosły. Na przykład w jednym z domów weselnych o dobrym standardzie koszt za jednego gościa wynosi aż 500 złotych. W związku z tym ten tradycyjny talerzyk dla pary, która została zaproszona na wesele, wyniesie co najmniej 1000 złotych. Mogłoby się wydawać, że nie jest to astronomiczna kwota, jednak wszystko zależy od sytuacji finansowej gości. Zdarza się, że z powodów finansowych niektórzy zaproszeni rezygnują z pójścia na wesele, nawet jeśli młodzi zapewniają, że najważniejsza jest ich obecność na uroczystości. Czy to dobra postawa? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, nie można się zapożyczać, aby pójść na wesele, a młodzi nie powinni liczyć, że wesele się zwróci lub, co gorsza, że na nim zarobią. Traktowanie zaproszenia jak biletu wstępu na charytatywne przyjęcie to ewidentne faut pas.