Ślub za granicą – jak zorganizować destination wedding
Kilka słów wypowiedzianych przez księdza lub urzędnika staje się potwierdzeniem zawarcia związku małżeńskiego przez dwoje zakochanych ludzi. Pary młode chcą, aby ten dzień był spełnieniem ich marzeń, a tak wiele znaczące “Tak” zostało wypowiedziane w wymarzonych warunkach. Właśnie dlatego coraz częściej narzeczeni decydują się na ślub za granicą.
Organizacja ślubu za granicą, na przykład w pięknej Grecji, Hiszpanii czy Włoszech, to marzenie wielu zakochanych. Niezwykłe widoki, a także ciepły klimat przyciągają narzeczonych jak magnes. Oczywiście zaplanowanie całego przedsięwzięcia wymaga odrobiny wysiłku. Należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi formalnościami, a także wziąć pod uwagę większe koszty. Sama uroczystość to tylko jeden punkt programu. Jeśli para młoda chce również urządzić wesele za granicą, dochodzi do tego wiele dodatkowych komplikacji. Jak zorganizować ślub za granicą i wesele? O czym nie można zapomnieć, aby nie mieć problemów urzędowych? I z czyjej pomocy najlepiej skorzystać podczas planowania? Na te pytania warto poznać odpowiedź, zanim podejmie się ostateczną decyzję.
Ślub za granicą - formalności i dokumenty
Ile kosztuje ślub za granicą?
Ślub na plaży za granicą
Ślub w ambasadzie lub konsulacie
Ślub za granicą we dwoje
Ślub za granicą - organizacja z biurem podróży lub agencją ślubną
Jak zorganizować ślub za granicą?
Jeśli zdecydowaliście się na ślub za granicą i zastanawiacie się nad tym, jak samodzielnie go zorganizować, warto przygotować dobry plan. Postępując według wyznaczonych kroków, będziecie mieć pewność, że o niczym nie zapomnicie i wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. Śluby za granicą są coraz powszechniejsze, dlatego załatwienie wszystkich formalności nie jest już tak uciążliwe. Nie od tego należy jednak zacząć. Co w takim razie powinno znaleźć się na pierwszym miejscu? Oto nasza lista:
> wybierzcie miejsce i zobaczcie je na własne oczy - zazwyczaj ślub i wesele planuje się z wyprzedzeniem. Jeśli zatem chcecie zorganizować ślub kościelny lub ślub cywilny za granicą, najpierw pojedźcie do wybranego kraju na wakacje. Dzięki temu na własne oczy zobaczycie całą okolicę i będziecie mogli wytypować miejsce, w którym powiecie sobie tak. W przypadku organizacji wesela będziecie mogli porozmawiać z właścicielami restauracji, w której chcielibyście bawić się do białego rana.
> formalności i dokumenty - ten aspekt jest jednym z najważniejszych. Bez dopełnienia wszelkich formalności ślub za granicą nie będzie ważny na terenie kraju. Gdzie zatem należy się udać? Musicie wybrać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ambasady czy konsulatu danego kraju, aby dowiedzieć się dokładnie, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą i przywieźć z powrotem do Polski. Warto wziąć pod uwagę to, że każdy kraj, a nawet jego region może mieć swoje odgórnie ustalone zasady, o których należy dowiedzieć się wcześniej.
> ślub kościelny - jeśli macie zamiar wziąć ślub kościelny za granicą, koniecznie udajcie się do proboszcza waszej parafii i dowiedzcie się, jakich formalności dopełnić. Musicie również znaleźć księdza, który udzieli wam ślubu w wybranym przez was kraju. W tym pomóc mogą polskie placówki dyplomatyczne.
> rezerwacje i detale - po załatwieniu wszystkich kwestii prawno-formalnych przychodzi czas na sprawy związane z weselem i podróżą. Poszukajcie najlepszych połączeń i biletów, zadbajcie o oprawę muzyczną i dekoracje, zarezerwujcie na miejscu fotografa, kamerzystę, makijażystkę czy fryzjera.
Ślub za granicą na własną rękę i jego organizacja to duże przedsięwzięcie, z tego też względu nie można zapomnieć o najmniejszym szczególe. W dzień wyjazdu może towarzyszyć wam wiele emocji, dlatego nieco wcześniej warto przygotować:
dowód osobisty potrzebny na terenie Unii Europejskiej lub paszport wymagany poza granicami Unii;
wizę, jeśli wybieracie się do kraju, w którym jest wymagana;
bilety lotnicze i na komunikację miejską;
walutę obowiązującą w danym kraju;
wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu;
stroje ślubne i dodatki do nich, ubrania, kosmetyki itp.
Ślub za granicą - formalności i dokumenty
Śluby za granicą są bardzo pociągające, jednak jednocześnie wymagają wiele przygotowań. Najważniejszymi kwestiami są oczywiście te prawne. Bez względu na to, czy jest to ślub cywilny za granicą, czy ślub konkordatowy za granicą, pewne procedury muszą zostać dopełnione.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, to, jaka lista dokumentów będzie potrzebna, uzależnione jest od przepisów prawnych danego kraju. W wielu przypadkach wymagane jest również ich przysięgłe tłumaczenie. Bez tego w obliczu również polskiego prawa nie będzie liczył się ślub za granicą. Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego i ślubu cywilnego różnią się między sobą.
Ślub kościelny za granicą: formalności
Część dokumentów potrzebna jest jedynie na terenie naszego kraju. Podobnie jest w przypadku dopełnienia niektórych formalności. Zatem, aby móc przystąpić do ślubu kościelnego za granicą należy:
> uzyskać zgodę proboszcza na ślub poza rodzimą parafią;
> w kościele muszą zostać wygłoszone zapowiedzi;
> należy odbyć nauki przedmałżeńskie;
> od proboszcza należy zdobyć delegację pozwalająca na zdobycie honorowanego w Polsce świadectwa ślubu.
Warto pamiętać o tym, że sam ślub kościelny nie łączy zakochanych w obliczu polskiego prawa. Z tego względu należy również dopełnić formalności związanych z zawarciem ślubu cywilnego.
Ślub cywilny za granicą: formalności
Jakie dokumenty do ślubu za granicą są potrzebne w przypadku ślubu cywilnego/konkordatowego? W tym wypadku mowa o kilku procedurach, dzięki którym będzie możliwy ślub za granicą. Formalności w Polsce są najważniejsze. Chęć zawarcia związku małżeńskiego należy zgłosić w konsulacie minimalnie 2 miesiące przed wybranym terminem. Obecny podczas ślubu musi być polski konsul lub urzędnik stanu cywilnego. Wymagane dokumenty to:
> zaświadczenie o prawnej zdolności do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju i jego przysięgłe tłumaczenie w języku używanym w kraju, w którym odbędzie się ślub;
> dodatkowe dokumenty wymagane w kraju, w którym odbędzie się ślub
Po powrocie do urzędu stanu cywilnego należy dostarczyć:
> oryginał aktu małżeństwa;
> tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa w j. polskim;
> do wglądu dowód osobisty.
Ile kosztuje ślub za granicą?
Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje ślub za granicą i czy aby na pewno jest ich stać na taki wydatek. Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, jak będzie wyglądał ten wymarzony ślub za granicą. Cena uzależniona jest od mnóstwa czynników, między innymi:
jak wielu gości chcecie zabrać ze sobą;
czy będzie wyprawione również wesele za granicą;
jaki kraj wybierzecie;
jak długo będzie trwał wasz pobyt i czy chcecie, aby zaraz po odbyła się wasza podróż poślubna;
gdzie się zatrzymacie;
czy będzie organizować sami ślub za granicą. Biuro podróży lub agencja ślubna to dodatkowy wydatek.
Jak zasobny musi być zatem portfel, aby zorganizować ślub za granicą? Koszty stałe, które musi ponieść każda para młoda to:
ok 40 złotych za zaświadczenie o możliwości zawarcia związku poza granicami Polski;
ok. 40 złotych za tłumaczenie zaświadczenia w Wydziale Konsularnym;
ok. 500 Euro na terenie Unii Europejskiej za opłatę konsularną (wysokość opłat na terenach poza Unią Europejską należy sprawdzić na stronie konsulatu wybranego kraju);
od 200 do 2000 Euro za możliwość wzięcia ślubu na plaży i przygotowanie altanki.
Ślub na plaży za granicą
Szum morza lub oceanu, lekko połyskująca woda, fale delikatnie uderzające o brzeg i piękny zachód słońca. Taka sceneria marzy się niejednej parze młodej, która chciałaby zorganizować swój ślub na plaży. Za granicą można znaleźć wiele niezwykłych miejsc wprost idealnie nadających się na romantyczne zaślubiny. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy będzie je na to stać i jak wygląda organizacja wydarzenia. Na szczęście marzenie o powiedzeniu sobie “tak” w otoczeniu niezwykłych i egzotycznych widoków jest również na wyciągnięcie ręki osób, które zarabiają średnią krajową.
Greckie wyspy będą jedną z tańszych opcji. Jak podają agencje ślubne zajmujące się organizacją ślubów na plaży, od około 8000 złotych za parę można wyprawić ślub na Zakynthos. Warto jednak pamiętać o tym, że w cenie tej nie znajduje się nocleg czy wyżywienie. Zazwyczaj pakiet zawiera wszelkie opłaty administracyjne, a także konsultacje z wedding plannerem czy przygotowanie oprawy muzycznej. Destynacje nieco bardziej egzotyczne są zdecydowanie droższe. Aby wziąć ślub na plaży na Zanzibarze, należy przygotować się na koszty od 10000 złotych wzwyż. Można oczywiście wszystko zorganizować samemu. Wtedy kwota zostanie pomniejszona o prowizję, jaką pobiera agencja czy biuro podróży. Na cenę ma również wpływ to, czy wybierze się plażę publiczną czy prywatną. W przypadku tej drugiej można liczyć na większą kameralność i jednocześnie wyższe opłaty za organizację ślubu.
Ślub w ambasadzie lub konsulacie
Wiele zakochanych par przebywających poza krajem decyduje się na ślub w ambasadzie polskiej za granicą lub ślub w konsulacie za granicą. Jaka jest różnica między tymi dwoma placówkami? Na początku należy zauważyć, że ambasada to najważniejsza zagraniczna placówka, do której udajemy się w sprawie ślubu wtedy, kiedy w danym kraju nie ma konsulatu. W takim wypadku ambasada przejmuje obowiązki związane z pomocą turystom, udzielaniem porad czy wydawaniem dokumentów.
Przed konsulem ślub mogą zawrzeć jedynie obywatele Polski, którzy aktualnie przebywają poza jej granicami. Aby mogło dojść do zaślubin, potrzebne są dokumenty takie jak:
odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia obojga przyszłych małżonków;
ważny polski paszport lub dowód osobisty (dokumenty muszą być ważne zarówno w dniu składania zapewnień małżeńskich, jak również w wyznaczonej dacie ślubu);
zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (np. w przypadku zawierania związku małżeńskiego przez kobietę, która ukończyła 16 rok życia, ale nie ukończyła lat 18);
pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa;
listę imienną gości (liczba gości musi być dopasowana do zasad panujących w danym konsulacie).
Niezwykle istotne jest to, że zapewnienie składa się osobiście. Kopię dokumentów należy przesłać do urzędu, umawiając się na konkretny termin. W dniu ślubu obowiązkowo trzeba okazać oryginały dokumentów, a także złożyć pozostałe zaświadczenia.
Jak zaplanować ślub za granicą w ambasadzie czy konsulacie? Przede wszystkim należy skontaktować się z konsulem i ustalić termin. W urzędzie nie ma możliwości na świętowanie wydarzenia, z tego też względu organizacja nie jest niezwykle skomplikowana. Zazwyczaj zezwala się na wzniesienie symbolicznego toastu. W trakcie rozmowy z konsulem warto zapytać o wszelkie szczegóły, na przykład możliwość udostępnienia kieliszków (z takim zachowaniem można spotkać się w konsulacie w Paryżu). Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opłata konsularna na terenie Unii Europejskiej wynosi 500 Euro. Jak przebiega ceremonia? Nieco więcej na ten temat przeczytać można na stronie radcaprawy.pl.
Oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński składane są przed konsulem i w obecności dwóch pełnoletnich świadków (nie muszą mówić po polsku, ale konsulat nie organizuje tłumacza). Konsul sporządza protokół z przyjętych oświadczeń. Protokół przedślubny podpisany przez małżonków, świadków i konsula stanowi podstawę do sporządzenia aktu małżeństwa w polskich księgach stanu cywilnego.
Ślub za granicą we dwoje - czym jest elopement?
Coraz więcej młodych, zakochanych par dąży do tego, aby ich zaślubiny były jak najbardziej intymne i kameralne. Ślub za granicą tylko we dwoje staje się kuszącą opcją i dodatkowo jego koszty są znikome. Chęć ucieczki od zgiełku, tłumów i ciekawskich spojrzeń to prawdziwa potrzeba. Ślub za granicą bez rodziny ma swoje plusy i minusy. Jeśli zatem zastanawiacie się nad taką opcją, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Z pewnością dużą zaletą jest łatwość planowania. Skromna i intymna ceremonia może zostać połączona z miesiącem miodowym, który rozpocznie się tuż po wypowiedzeniu tych znaczących słów. Koszty ślubu we dwoje to kolejny pozytyw. Dzięki temu, że nie będzie żadnych dodatkowych gości, można pozwolić sobie na wybranie nieco bardziej egzotycznej i jednocześnie droższej destynacji, na przykład można polecieć na Hawaje, do Stanów Zjednoczonych czy do Chin. Nie można również nie wspomnieć o tym, że para młoda nie musi przejmować się żadnymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, a także czasochłonnymi i stresującymi przygotowaniami. Ślub za granicą tylko we dwoje może wyglądać dokładnie tak, jak zawsze marzyliście. To wy decydujecie, jaka będzie sceneria, stroje i co wydarzy się po ceremonii. Co najważniejsze, pełną uwagę można poświęcić drugiej połówce, z którą chce się spędzić resztę życia.
Minusy ślubu bez rodziny? Jeśli jesteście mocno związani z rodzicami, rodzeństwem czy dziadkami, może w głowach pojawić się wiele wątpliwości. W końcu to tak szczęśliwe i radosne wydarzenie, że wasi bliscy z pewnością chcieliby móc być przy was. Jak rozwiązać tę zagwozdkę? Jeśli planujecie wziąć ślub konkordatowy, rozdzielcie go na dwie osobne uroczystości. Na ślub kościelny zaproście rodzinę, a na ślub cywilny ucieknijcie gdzieś we dwoje.
Ślub za granicą - organizacja z biurem podróży lub agencją ślubną
Wyprawienie ślubu za granicą to zadanie wymagające od pary młodej dużego zaangażowania, szczególnie jeśli zakochani nie mieszkają w miejscu, w którym ma się odbyć uroczystość. Nie wszyscy czują się na siłach, aby zupełnie samemu zorganizować ślub cywilny czy ślub kościelny za granicą. Biuro podróży czy agencja ślubna przychodzą w takiej sytuacji z pomocą. Organizacja wesel za granicą również mieści się w zakresie ich usług, szczególnie w przypadku wedding plannerów. Na co można liczyć, jeśli zdecydujecie się na profesjonalną pomoc? W wielu przypadkach, aby poznać ostateczną ofertę, należy wypełnić formularz, w którym odpowiada się na najważniejsze pytania:
kiedy ma się odbyć ślub;
gdzie się ma odbyć ślub;
czy przewidziane jest również wesele;
ilu gości ma pojawić się na wydarzeniu;
jakie dodatki ślubne nas interesują itp.
Agencje pomagają w zorganizowaniu nie tylko ślubu cywilnego czy konkordatowego, ale także humanistycznego. Ślub homoseksualny za granicą również znajduje się w pakiecie usług, jednak w przypadku polskiego prawa warto pamiętać o tym, że pary jednopłciowe wciąż prawnie nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczcić miłość podczas symbolicznego obrzędu.
Co zazwyczaj zawiera oferta prezentowana przez agencje ślubne? Oto najczęściej pojawiające się zagadnienia:
pełna organizacja ślubu i wesela;
pomoc w legalizacji małżeństwa w Polsce;
pomoc w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów;
rezerwacja hoteli, biletów;
przygotowanie dokumentów związanych z ubezpieczeniem;
zapewnienie polskojęzycznej obsługi;
pomoc w znalezieniu polskojęzycznego księdza (w przypadku ślubu konkordatowego/kościelnego).
Z pewnością wybranie agencji ślubnej sprawia, że myśl o tym, że coś może nie wyjść, nie jest tak przerażająca. Jakie są zatem minusy tego, że agencja zorganizuje wasz ślub za granicą? Cena całości może znacznie wzrosnąć ze względu na wynagrodzenie, jakie należy wypłacić firmie pomagające w wyprawieniu ślubu i wesela.
Poradan od redakcji: Organizujac egzotyczny ślub poza granicami Polski warto przy okazji zrobić sesję ślubną za granicą - będzie to piękna pamiatka!
Kilka istotnych porad dotyczących organizacji ślubu za granicą znajdziesz w tym przewodniku.