Ślub homoseksualny-jak wziąć ślub jednopłciowy
Polskie prawo nie zezwala na zawieranie małżeństw jednopłciowych, jaką zatem alternatywę mają pary homoseksualne? Czy myśl o zawarciu związku małżeńskiego z ukochaną/ukochanym tej samej płci na zawsze ma pozostać w sferze marzeń? Zobaczcie, jak wziąć ślub jednopłciowy w Polsce i za granicą.
Czy się to komuś podoba, czy też nie pary jednopłciowe zawsze istniały, istnieją teraz i będą istniały w przyszłości. Wraz ze zmianą świadomości społecznej zmieniła się również pozycja par homoseksualnych, a co za tym idzie na przestrzeni kilku ostatnich dekad w wielu krajach związki takie mogą być zalegalizowane. Jednak sytuacja prawna par jednopłciowych w wielu krajach na świecie jest nadal bardzo trudna. Istnieją państwa azjatyckie, w których do dzisiaj obowiązuje prawo kolonialne nakazujące karanie za utrzymywanie kontaktów intymnych między mężczyznami. W wielu krajach arabskich, zwłaszcza tych, w których obowiązuje prawo szariatu, homoseksualizm jest jednym z najpoważniejszych przestępstw, za które grozi chłosta, a nawet kara śmierci. Prawo do legalizacji związków jednopłciowych istnieje w 26 krajach na świecie, jest ono wyznacznikiem postępu, demokracji i szeroko pojętej tolerancji. W Polsce, mimo że coraz więcej osób uważa, iż małżeństwa jednopłciowe powinny być prawnie dozwolone, na razie śluby LGBT są niemożliwe i nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy szybko się zmienił. Gdzie można wziąć ślub homoseksualny? Dlaczego śluby jednopłciowe w Polsce są niemożliwe? Jak wziąć ślub homoseksualny? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w tym artykule.
Spis treści
1. Małżeństwa jednopłciowe w Polsce
2. Ślub homoseksualny za granicą
● Holandia
● Belgia
● Niemcy
● Czechy
● Hiszpania
3. Inne kraje, które zalegalizowały związki homoseksualne
4. Jak wziąć ślub homoseksualny za granicą – formalności, legalizacja
5. Ślub humanistyczny LGBT - alternatywa dla par homoseksualnych
6. Organizacja ślubu humanistycznego LGBT
7. Stroje na ślub humanistyczny LGBT
Małżeństwa jednopłciowe w Polsce
Tolerancja społeczna dla osób homoseksualnych w Polsce wzrasta z każdym rokiem, ale według badań, o ile ponad połowa Polaków uważa, że konieczne jest prawne usankcjonowanie niemałżeńskich związków lesbijskich i gejowskich, to ponad 70% badanych nie godzi się na ślub gejów lub lesbijek. Konstytucja RP w artykule 18 stanowi, że "małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny". Ślub osób tej samej płci w Polsce jest zatem niemożliwy, ponieważ usankcjonowanie takiego związku byłoby niezgodne z konstytucją. Możliwe jest natomiast przyznanie parom homoseksualnym prawa do rejestrowania swoich związków oraz przyznania pewnych praw, takich samych jakie mają małżeństwa, np. do dziedziczenia lub informacji o stanie zdrowia. Małżeństwo osób tej samej płci zawarte za granicą w świetle polskiego prawa także nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ byłoby to sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. Nie ma również możliwości, aby urzędnik stanu cywilnego wydał zaświadczenie o możliwości zawarcia związku homoseksualnego za granicą, ponieważ wnioskodawca jest zobowiązany podać imiona i nazwiska osób biorących ślub, wnioskodawca może natomiast uzyskać zaświadczenie informujące o jego stanie cywilnym, gdyż nie musi informować urzędnika, do jakich celów jest mu ono potrzebne.Małżeństwa jednopłciowe nie mogą też być wpisane do polskich ksiąg aktów małżeństwa, dopuszczenie transkrypcji oznaczałoby akceptowanie przez polską administrację małżeństw osób tej samej płci, a prawo tego nie przewiduje.
Ślub homoseksualny za granicą
Legalne związki partnerskie można zawrzeć za granicą, nie tylko w Europie. Pierwszym państwem, które zalegalizowało ślub gejowski i lesbijski była Holandia, drugim Belgia, a następnym Hiszpania.
Ślub homoseksualny w Holandii jest możliwy od 1 kwietnia 2001 roku. Ślub lesbijek w Holandii w myśl prawa jest odpowiednikiem małżeństwa heteroseksualnego z wyjątkiem jednego ograniczenia, które dotyczy adopcji dzieci przez związki lesbijskie. Jeśli kobieta będąca w związku z inną kobietą urodzi dziecko, to jej partnerka nie staje się automatycznie matką. Aby tak było, musi wystąpić o adopcję. Istnieje również opcja przerejestrowania związku małżeńskiego na związek partnerski, daje to możliwość łatwiejszego rozwiązania związku niż w przypadku małżeństwa. Jeśli idzie o kwestie obywatelstwa, to przynajmniej jeden z partnerów musi mieć obywatelstwo holenderskie lub posiadać prawo pobytu w Holandii. Małżeństwo jednopłciowe nie może być zawarte na Antylach Holenderskich ani na Arubie, ale małżeństwa zawarte w Holandii muszą tam być uznane. Poszczególne kościoły protestanckie mają prawo same decydować o tym, czy pobłogosławią takie związki. A jak wziąć ślub homoseksualny w Holandii? Uprawnienie do zawarcia związku małżeńskiego w Holandii przysługuje zarówno Holendrom, Holendrowi i osobie nieposiadającej obywatelstwa holenderskiego, jak również dwóm osobom nieposiadającym tego obywatelstwa. W tym ostatnim przypadku wymagane jest, by co najmniej jedno z partnerów widniało w gminnej bazie danych osobowych, tzw. Centralnej Ewidencji Ludności. Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy najpierw złożyć deklarację w gminie, w której zamieszkuje zainteresowany. Dopiero wtedy można ubiegać się o zawarcie ślubu kościelnego. Kościół następnie rozważa i decyduje, czy chce pobłogosławić związek. Deklarację należy złożyć najpóźniej 14 dni przed ślubem, ale nie wcześniej niż 1 rok przed planowaną datą ślubu. W deklaracji należy także wskazać osoby, które będą świadkami (minimum 2 i maksymalnie 4 pełnoletnie osoby). Poszczególne gminy stosują różne taryfy opłat za ślub, przy czym ślub w poniedziałek jest darmowy, w inne dni opłata wynosi 150 € za krótką ceremonię i 550 € za długą. Ślub w weekend, jak również w wybranym przez małżonków miejscu, podlega wyższej opłacie. Małżonkowie otrzymują odpłatnie tzw. książeczkę ślubu. Wymagane jest, by osoba innej narodowości w wystarczającym stopniu rozumiała język niderlandzki. W przeciwnym razie, podobnie jak w Polsce, konieczna jest obecność tłumacza w czasie zaślubin.
Belgia była drugim państwem, które zalegalizowało małżeństwa jednopłciowe. Początkowo, choć legalne, związki homoseksualne nie mogły adoptować dzieci, jednak ograniczenie to zostało zlikwidowane. Po legalizacji małżeństw jednopłciowych cudzoziemskie pary homoseksualne mogły zawrzeć związek małżeński w Belgii tylko, jeśli było to legalne w ich kraju, obecnie to ograniczenie nie istnieje, ale jedno z małżonków musi mieszkać w Belgii co najmniej trzy miesiące. Pary homoseksualne mogą zawrzeć małżeństwo na takich samych warunkach jak małżeństwa heteroseksualne. Muszą mieć ukończone 18 lat, dobrowolnie wyrazić zgodę na małżeństwo, nie być zbyt blisko spokrewnione i nie być już żonatym z kimś innym. Należy zadeklarować zamiar zawarcia związku małżeńskiego u urzędnika gminy, w której jeden z małżonków mieszka i jest zarejestrowany w ewidencji ludności. Belgia uznaje wszystkie związki homoseksualne zawarte za granicą
W Niemczech wszyscy mają prawo do decydowania, kogo chcą poślubić, także homoseksualiści. Zatem jak wziąć ślub homoseksualny w Niemczech? Małżeństwo musi zostać zawarte w urzędzie stanu cywilnego. Jeżeli partnerka / partner nie pochodzi z Niemiec, wówczas w urzędzie stanu cywilnego odbywa się uprzednio bezpłatna rozmowa konsultacyjna. Narzeczeni mogą również wziąć ślub w ramach ceremonii religijnej, na przykład przed kapłanką / księdzem lub imamem, jednak po takiej ceremonii nie jest się oficjalnie po ślubie. Dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa homoseksualnego to ważny paszport lub dowód osobisty, akt urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu oraz zaświadczenie o wolnym stanie cywilnym. Rodzaj wymaganych dokumentów może różnić się w zależności od kraju pochodzenia narzeczonych. W urzędzie stanu cywilnego można dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne.
Czechy - małżeństwa jednopłciowe nie są tutaj jeszcze legalne, choć Czechy to jedno z najbardziej liberalnych państw, jeśli idzie o prawa lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych. W 2006 roku zalegalizowano w Republice Czeskiej rejestrowane związki partnerskie dla osób tej samej płci, a od 2018 roku czeski parlament rozważa wprowadzenie małżeństw homoseksualnych.
Legalne związki partnerskie w Hiszpanii stały się możliwe od 2005 roku. Ustawa pozwala homoseksualnym obywatelom hiszpańskim poślubić cudzoziemca, nawet jeśli w jego kraju jest to niemożliwe. Aby zawrzeć takie małżeństwo, co najmniej jeden z narzeczonych musi być obywatelem Hiszpanii albo obaj muszą mieć prawo stałego pobytu w tym kraju. Śluby jednopłciowe w Hiszpanii można zawierać również w konsulatach, ale przynajmniej jeden z obywateli musi być Hiszpanem.
W Danii do zalegalizowania związku homoseksualnego wystarczy być posiadaczem paszportu i przygotować się na wydatek rzędu około 500 koron. Para narzeczonych powinna dokonać przelewu na wskazane konto, a następnie wysłać skan dokumentów do urzędu. W dalszej kolejności narzeczeni otrzymają mailowe potwierdzenie, na kiedy została ustalona data stawienia się w urzędzie. Urząd kopenhaski proponuje zawarcie związku małżeńskiego nie tylko w budynku urzędu, ale także poza nim, np. na plaży, o czym marzy wiele par nie tylko homoseksualnych.
Inne kraje, które zalegalizowały związki homoseksualne
Śluby jednopłciowe w Europie i na świecie zalegalizowane zostały w 26 krajach. Poza wymienionymi krajami, gdzie homoseksualiści mogą wziąć ślub są:
- Kanada,
- RPA,
- Norwegia,
- Szwecja,
- Islandia,
- Portugalia,
- Argentyna,
- Dania,
- Urugwaj,
- Nowa Zelandia,
- Francja,
- Brazylia,
- Wielka Brytania (z wyjątkiem Irlandii Północnej),
- Luksemburg,
- Irlandia,
- Meksyk,
- USA,
- Kolumbia,
- Finlandia,
- Australia,
- Austria,
- Malta.
W Izraelu małżeństwa jednopłciowe są honorowane tylko, jeśli zostały zawarte za granicą. W Ameryce sa to stany Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont, Maine, Nowy Jork, New Hampshire, Dystrykt Kolumbii. W wielu z wymienionych krajach dopuszcza się również adopcję dzieci. Pary gejów i lesbijek marzą o tym, aby zawrzeć związek małżeński. Zastanawiają się nad tym, gdzie wziąć ślub homoseksualny za granicą. Największą popularnością cieszy się Belgia i Holandia, kraje te uchodzą za najbardziej liberalne. Szczegółowych informacji na temat ślubów udzielanych w Holandii i Belgii oraz formalności, jakich należy dopełnić, udzielają ambasady.
Jak wziąć ślub homoseksualny za granicą - formalności, legalizacja
Małżeństwa homoseksualne na świecie wciąż budzą wiele kontrowersji, nawet w krajach, w których takie śluby są zalegalizowane. A przecież powinniśmy zrozumieć marzenia geja lub lesbijki o wspaniałej uroczystości, pięknej sukni czy eleganckim garniturze. A jeśli to nie przemawia do oponentów, to koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kwestie prawne i ekonomiczne, czyli sprawy związane z dziedziczeniem, wspólnotą majątkowa, dostępem do dokumentacji medycznej itp. Szukając odpowiedniego miejsca, najprościej będzie wynająć dobrą firmę, która zajmuje się organizacją ślubów i wesel. Pracownicy takiej instytucji poinformują narzeczonych, gdzie homoseksualiści mogą wziąć ślub, jakie dokumenty są niezbędne, ustalą wszystkie terminy itp. Oto lista działań, które bierze na siebie taka firma:
- sprawdzenie dokumentów zgodnie z wymogami danego państwa,
- tłumaczenie dokumentów,
- zatrudnienie tłumacza, jeśli będzie taka potrzeba,
- dokonanie wymaganych opłat,
- czuwanie nad przebiegiem ceremonii,
- wynajem sali na wesele,
- catering i inne atrakcje zamówione przez nowożeńców.
Jeżeli sami zamierzacie wszystko zorganizować, w/w zadania musicie wypełnić na własna rękę. Aby wstąpić w związek małżeński za granicą, należy uzyskać z urzędu stanu cywilnego zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających ślub. Jeśli zdecydujecie się na ślub homoseksualny przed zagranicznym urzędnikiem, to musicie spełnić wymogi zawarcia małżeństwa przewidziane w tym państwie. Szczegółowych informacji na temat ślubów udzielanych w poszczególnych państwach, gdzie zalegalizowano związki homoseksualne oraz informacji na temat formalności, jakich należy dopełnić, udzielają ambasady tych państw.
Ślub humanistyczny LGBT - alternatywa dla par homoseksualnych
Nie każda para homoseksualna, która chce wziąć ślub może pozwolić sobie wyjazd za granicę. Przeszkodą najczęściej są względy finansowe, ale nie tylko. czasem po prostu narzeczeni chcieliby po prostu wziąć ślub w swoim kraju, w Polsce. Co więc zrobić, skoro ślub homoseksualny w Polsce jest niemożliwy? Alternatywą pozostaje ślub humanistyczny. Ślub humanistyczny LGBT może spełnić marzenie par homoseksualnych o ślubowaniu sobie miłości i wierności, ale nie ma skutków prawnych zgodnie z prawem polskim. czym jest ślub humanistyczny? To uroczystość prowadzona przez mistrza ceremonii, którym może być profesjonalista, ale również ktoś z rodziny lub przyjaciół. Taka ceremonia może odbyć się w dowolnym miejscu, które wybiorą nowożeńcy. Może to być ogród, plaża, polana w lesie itp. Narzeczeni wygłaszają przyrzeczenia, które sami układają, mogą oczywiście wygłosić taką samą formułkę, jak w urzędzie, ale najczęściej jest to coś oryginalnego, słowa płynące prosto z serca. Podobnie jak podczas uroczystości w urzędzie lub kościele młodym towarzysza świadkowie, goście, a po ślubie odbywa się wesele. Różnica polega tylko na tym, że ślub humanistyczny ( również zawarty przez pary heteroseksualne) nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. Aby uzyskać część praw, które w Polsce posiadają małżeństwa dwupłciowe, pary homoseksualne mogą podpisać dodatkowo notarialną umowę partnerską. Ślub humanistyczny ma tę zaletę, że jest bardzo indywidualny, spersonalizowany, dostosowany do gustu narzeczonych.
Organizacja ślubu humanistycznego LGBT
Ślub humanistyczny dla homoseksualistów tak naprawdę niczym nie różni się od ślubu par heteroseksualnych. Jego organizację można powierzyć specjalistom, którzy zadbają o wszelkie szczegóły. Wybiorą mistrza ceremonii i wspólnie z narzeczonymi ustalą charakter całego przedsięwzięcia, tj. miejsce, w jakim stylu ma być ceremonia, co po kolei będzie się działo. Po prostu zostanie opracowany scenariusz ślubu. Taki ślub można zorganizować również samodzielnie, ale wówczas trzeba zadbać o następujące elementy:
- wybór miejsca,
- zamówienie celebransa,
- przygotowanie dekoracji i krzeseł dla gości,
- przygotowanie nagłośnienia,
- zadbanie o katering,
- zabezpieczenie w razie niepogody,
- zamówienie fotografa i/lub kamerzysty,
- opracowanie scenariusza.
Stroje na ślub humanistyczny LGBT
Stroje narzeczonych są zawsze bardzo ważnym elementem ślubu i wesela. I w tym wypadku stroje mogą być podobne jak do ślubu heteroseksualnego. Humanistyczny ślub lesbijek w Polsce nie jest jeszcze częstym zjawiskiem, ale śledząc zagraniczne trendy w modzie można stwierdzić, że panuje w tym zakresie dużą dowolność. Obie panie mogą iść w jednakowych sukienkach, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. Lepiej dopasować model do sylwetki i charakteru dziewczyny. Zdarza się również, że jedna z pań lub obie idą do ślubu w damskim garniturze. W przypadku panów biorących ślub gejowski w Polsce lub za granica dominuje oczywiście garnitur lub smoking. Strój swoim charakterem powinien być dopasowany do motywu przewodniego ślubu i wesela.