Błogosławieństwo pary młodej - inspiracje
Skąd się wzięło błogosławieństwo pary młodej i co oznaczało? Czy warto rezygnować z tej tradycji? Jak powinno wyglądać tradycyjne i nowoczesne błogosławieństwo? Spróbujmy odpowiedzieć na te i inne pytania i wesprzeć tych, przed którymi udział w tym niezwykłym obrzędzie.
• Historia obrzędu
• Znaczenie błogosławieństwa
• Błogosławieństwo tradycyjne i nowoczesne -różnice
• Jak wygląda tradycyjne błogosławieństwo pary młodej?
• Przebieg nowoczesnego obrzędu
• Tradycyjny i nowoczesny tekst błogosławieństwa pary młodej-przykłady
Skąd się wzięło błogosławieństwo pary młodej i co oznaczało? Czy warto rezygnować z tej tradycji? Jak powinno wyglądać tradycyjne i nowoczesne błogosławieństwo? Spróbujmy odpowiedzieć na te i inne pytania i wesprzeć tych, przed którymi udział w tym niezwykłym obrzędzie.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że ślub i wesele to wyjątkowa chwila nie tylko w życiu pary młodej, ale także całej rodziny. Wydarzenie to wiąże się z wieloma zabobonami. Oprócz przesądów mamy także liczne tradycje ślubne i tych staramy się przestrzegać. Jedną z najważniejszych i najbardziej wzruszających jest błogosławieństwo. Ta tradycja kultywowana jest od wieków i przestrzegają jej nie tylko pary katolickie, lecz także ci młodzi, którzy decydują się na ślub cywilny. Błogosławieństwo rodziców przed ślubem to jeden z najstarszych obrzędów, a mimo to młodzi ludzie nie chcą z niego rezygnować. W dalekiej przeszłości odmowa błogosławieństwa przez rodziców czy dziadków była wręcz przeszkodą w zawarciu związku małżeńskiego, wystarczy przypomnieć sobie słynny film “Trędowata”. Słowo błogosławieństwo wywodzi się od łacińskiego “benedicto”, co oznacza mówić o kimś dobrze, chwalić go, dziękować, życzyć szczęścia i łaskawości Bożej. Według religii błogosławieństwo dla pary młodej pochodzi od Boga, o czym świadczą te słowa z Biblii: Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Tak będą wzywać imienia mojego nad Izraelitami, a Ja im będę błogosławił ( Lb 6, 24-27).
Jakie znaczenie ma błogosławieństwo młodych?
Błogosławieństwo młodej pary od rodziców zwane było dawniej przenosinami i oznaczało przeniesienie młodych małżonków, a częściej dziewczyny od rodziców do domu pana młodego lub własnego domu. Staropolska ceremonia przewidywała, że błogosławieństwo młodej pary zaczynało się od podziękowań, przeprosin dla wszystkich członków najbliższej rodziny, a nawet sprzętów domowych i całego domu. Składano również wówczas dziękczynienie za życie dziewczyny. Prośba o błogosławieństwo jest nie tylko wyrazem wdzięczności za opiekę, ale i szacunku do rodziców, którzy zaakceptowali partnera córki i wyrazili zgodę na ślub. W Polsce błogosławieństwo młodej pary pozostaje w sferze sacrum i uważa się, że błogosławieństwo rodziców zapewnia młodym opiekę Boga, w imieniu którego rodzice przemawiają. Błogosławieństwo dla młodej pary od rodziców ma im zapewnić szczęście, pomyślność i dostatek, natomiast znak krzyża na czole młodych jest prośbą do Boga. Jako że zwykle to kobieta opuszczała rodzinny dom, pan młody wraz ze swoimi rodzicami przyjeżdżał do jej domu i to tam właśnie miało miejsce błogosławieństwo przed ślubem. Współcześnie, kiedy wiele par mieszka ze sobą przed ślubem, błogosławieństwo nowożeńców odbywa się w ich domu, choć bywa i tak, że wiele par na krótko przed ślubem postanawia przenieść się do domu rodzinnego i tam wówczas ma miejsce błogosławieństwo ślubne. Jak widać, współczesne błogosławieństwo ma już nieco inną symbolikę, ale i tak jest to jeden z najbardziej wzruszających i trudnych momentów uroczystości. Nie warto rezygnować z tej tradycji, gdyż błogosławieństwo pary młodej zawsze jest wyrazem miłości rodziców do dzieci.
Tradycyjne czy nowoczesne błogosławieństwo- co wybrać?
Obecnie wiele par decyduje się na związek na tzw. kartę rowerową, zmieniają się standardy dotyczące ubioru państwa młodych, przebiegu i miejsca uroczystości, a nawet kwestie dotyczące menu, trudno się zatem dziwić, że zmianie ulega również błogosławieństwo dla pary młodej. Ci, którzy uważają, że tradycji należy przestrzegać, decydują się oczywiście na tradycyjne błogosławieństwo, ale są i tacy, którzy wolą bardziej nowoczesne, niestandardowe rozwiązania i dlatego decydują się na nowoczesne błogosławieństwo. Czym się różni tradycyjne błogosławieństwo młodych od nowoczesnego? Różnice mogą dotyczyć w zasadzie wszystkiego, od miejsca, w którym się odbywa, poprzez uczestników, wykonywane gesty, aż po wygłaszaną formułkę. Wspólnym elementem jest fakt, iż zawsze jest to błogosławieństwo przed ślubem. Błogosławieństwo dla młodej pary ma szczególne znaczenie w rodzinach katolickich, w których poszczególni członkowie rodziny są praktykującymi katolikami i oni właśnie starają się, aby miało jak najbardziej uroczystą oprawę. Inaczej jest, jeśli błogosławieństwo ślubne jest bardziej traktowane jako element tradycji lub gdy jeden z małżonków jest innego wyznania, czy też jest osobą niewierzącą. Wówczas błogosławieństwo młodych może mieć nieco swobodniejszy charakter. Oto podstawowe różnice.
Tradycyjne błogosławieństwo:
• Błogosławieństwo pary młodej odbywa się w domu panny młodej.
• Młodzi proszą rodziców o błogosławieństwo.
• Błogosławieństwa udzielają rodzice i dziadkowie młodych.
• Rodzice przygotowują krzyż i wodę święconą.
• Młodzi klękają przed rodzicami.
• Rodzice wygłaszają tekst błogosławieństwa i czynią znak krzyża nad głowami dzieci.
• Młodzi całują krzyż.
• W niektórych domach błogosławi się również obrączki, wianek i kwiaty panny młodej.
Nowoczesne błogosławieństwo:
• Błogosławieństwo młodej pary przez rodziców może się odbyć w domu obojga młodych, może mieć miejsce w ogrodzie lub innym miejscu na świeżym powietrzu.
• Błogosławieństwa mogą udzielić bliskie młodym osoby, nie tylko rodzice.
• Błogosławieństwo dla pary młodej może się ograniczyć do złożenia życzeń młodej parze.
• Nie ma ceremoniału odnoszącego się do Boga i wiary.
Oczywiście każda rodzina może wprowadzić do obrzędu błogosławieństwa swoje elementy, które spowodują, że błogosławieństwo dla młodej pary od rodziców będzie miało bardziej osobisty charakter. Tutaj jedno z przykładowych błogosławieństw:
Jak wygląda tradycyjne błogosławieństwo pary młodej?
Od czego zacząć przygotowania? Oczywiście od wyznaczenia miejsca w domu panny młodej. Na błogosławieństwo młodej pary przez rodziców wyznacza się zwykle najbardziej reprezentacyjne i największe pomieszczenie w domu. Dobrze jest przygotować niewielki stolik nakryty piękną serwetą i ozdobiony bukietem kwiatów, na którym stanie krzyż i woda święcona, można postawić świecę i położyć Biblię. Do pokropienia młodych można użyć gałązki mirtu, małego bukiecika, rzadziej kropidła ( kropidło pozostawmy dla księdza). Pan młody po przyjeździe do domu panny młodej wita się z przyszłą żoną i wręcza jej bukiet, a następnie wita się z przyszłymi teściami i dziadkami panny młodej. Po powitaniu rozpoczyna się błogosławieństwo pary młodej przez rodziców. Na początku wygłaszana jest przez młodych prośba o błogosławieństwo. Tekst prośby o błogosławieństwo rodziców może być spontaniczny lub wcześniej przygotowany. Oto kilka propozycji.
• Kochani rodzice! Jesteśmy głęboko przekonani, że bez Waszego błogosławieństwa nie możemy dostąpić również błogosławieństwa Bożego, dlatego bardzo serdecznie prosimy, abyście zechcieli nam pobłogosławić na nową drogę życia.
• Dzięki waszej miłości narodziliśmy się. Dzięki waszej miłości nauczyliśmy się kochać, dlatego będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli zechcecie nas pobłogosławić w tym ważnym dla nas dniu, gdy wobec Boga i bliskich ślubować będziemy wzajemną miłość,wierność i uczciwość małżeńską.
• Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze i przebacza, odepchnięta wraca - to miłość rodzicielska. Będziemy bardzo szczęśliwi, wiedząc że będziecie obok i pobłogosławicie nas w tym szczególnym dniu, Kiedy sami przed sobą, wobec Boga i osób nam bliskich przyznawać się będziemy do gotowości pójścia wspólną drogą życia I bycia dla siebie na zawsze!
Następnie młodzi klękają . Prośba o błogosławieństwo rodziców przed ślubem może być poprzedzona następującym fragmentem Pisma Świętego:
W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.
Właściwą ceremonię rozpoczyna mama panny młodej, która czyni nad głową córki, a potem przyszłego zięcia znak krzyża i wypowiada wcześniej przygotowany tekst błogosławieństwa. Następnie tę samą czynność powtarzają w kolejności: ojciec pani młodej, mama pana młodego, a następnie tata. Jedno z rodziców daje młodym do ucałowania krzyż. Błogosławieństwo rodziców jest najważniejsze, ale mogą go również udzielić dziadkowie i rodzice chrzestni.
Nowoczesne błogosławieństwo, czyli jak zrobić to inaczej
Czy tradycyjne, czy nowoczesne błogosławieństwo rodziców zawsze jest jednakowo ważne, jednak w rodzinach, w których nie przywiązuje się tak wielkiej wagi do wiary, może ono mieć znacznie prostszą formę. Nowoczesne błogosławieństwo pary młodej przed ślubem może się odbyć w domu młodych, jeśli już wcześniej ze sobą mieszkają lub w jakimś romantycznym miejscu, jeśli ślub odbywa się na świeżym powietrzu. Podziękowanie i prośba o błogosławieństwo rodziców może być wyrażona kilkoma prostymi słowami płynącymi prosto z serca, natomiast tekst błogosławieństwa pary młodej można zastąpić po prostu życzeniami szczęścia. Świecki charakter uroczystości podkreśli brak krzyża i wody święconej.
• Synu/Córko na nową drogę życia niech Cię błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen.
• Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.
• Na drodze życia są światła i mroki,
Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,
Ale gdy razem się idzie we dwoje,
Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
Więc błogosławimy was drogie dzieci,
życząc wam szczęścia , radości i wiecznej miłości.
Czasem rodzice podczas błogosławieństwa korzystają ze znanych cytatów.
• Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie. Jan Paweł II
Te cytaty na błogosławieństwo pary młodej mogą się podobać zwolennikom nowoczesności.
„A kiedy nam trzeba pójść przez życie razem, pójdziemy zachwyceni wraz, miłość nam będzie drogowskazem. A wiec podajmy sobie dłoń i złączmy serc swych bicie. Wspólny nam los i wspólny dom na całe nasze życie”
„Ten dzień to szczególna chwila, w której każdy z nas może się przekonać, jak cenna i piękna może być prawdziwa miłość. Dlatego tak serdecznie życzymy Wam dzisiaj, aby szczęście i miłość trwały przez całe Wasze wspólne życie”
„Dziś w Dniu Ślubu moi mili życzę ciesząc się do łez byście w swej miłości tkwili aż po swego życia kres. Byście w zdrowiu, szczęściu byli razem, dzieląc życia trudy, aby Wasze wspólne życie nie zaznało nigdy nudy”
W niektórych domach oddzielnie odbywa się błogosławieństwo syna i córki. Sam obrzęd wygląda podobnie, natomiast tekst może brzmieć tak:
• Ukochany Synu. Od dziś Ty będziesz Mężem, Ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie - na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością - Ojciec i Syn i Duch święty.
• Moja Córko! Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką, byś była oparciem dla Twego męża, radością dla Twych dzieci. Polecam Cię Maryi, Matce pięknej miłości i z serca błogosławię cię na nową drogę twego życia - w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Choć błogosławieństwo to uroczysta chwila, nie warto wprowadzać do niej zbyt wielu dodatkowych wzruszających motywów, bo nawet najprostsze błogosławieństwo dzieci przed ślubem jest dla młodych i dla rodziców bardzo emocjonujące. Wybór obrzędu należy do młodych i ich rodziców, jeśli jednak rodzicom zależy na tradycyjnej formie obrzędu, może warto w tym dniu zrezygnować z nowoczesności i sprawić bliskim dodatkową przyjemność.