Wesele w stylu włoskim w toskańskim klimacie
Włoska moda, włoskie buty, włoski styl - jednym słowem la dolce vita! A może włoskie wesele w Polsce? Piękne, romantyczne, klimatyczne. Warto wziąć pod uwagę ten styl.
Wesele w stylu włoskim w toskańskim klimacie
Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów Włoch. Słynie z zachwycających krajobrazów, szczyci się prostą, zdrową i smaczną kuchnią oraz doskonałymi winami. Czegóż zatem trzeba więcej, aby w takim klimacie i atmosferze zorganizować wymarzone, eleganckie i jedyne w swoim rodzaju wesele? Włoskie wesela są wystawne i romantyczne. Wszak mówimy o kraju Romea i Julii, o miejscu, w którym wiedzie się la dolce vita. A co, jeśli nie mamy możliwości zorganizowania ślubu i wesela we Włoszech? Jest na to rada, wystarczy zorganizować wesele w stylu włoskim. Inspiracja włoskim stylem weselnym sprawi, że Wasze wesele będzie naprawdę niezapomnianym wydarzeniem. Mimo że Włosi słyną z rozmachu podczas organizowania uroczystości weselnych, aby osiągnąć pożądany efekt, wcale nie trzeba się zastawiać, wystarczy skorzystać z naszych rad. Zatem, jak zorganizować włoskie wesele w Polsce? Sprawdźcie.
Spis treści:
1. Miejsce na włoskie wesele
2. Motyw przewodni na weselu w stylu włoskim
3. Jak się ubrać na włoskie wesele?
4. Włoskie wesele krok po kroku
5. Menu na wesele w stylu włoskim
Miejsce na włoskie wesele
Włoskie wesele to połączenie elegancji, pysznej kuchni i wspaniałej zabawy. Aby spełnić marzenie o takim weselu, należy wybrać odpowiednie miejsce. Może to być elegancka, ale przestronna restauracja urządzona w stylu toskańskim z naturalnymi materiałami takimi jak nielakierowane drewno, naturalny kamień, cegła, terakota czy ręcznie formowane, niewygładzone płytki. Charakterystycznym elementem wystroju są również stare okiennice lub nowoczesne shuttersy w rustykalnym odcieniu. Zresztą wnętrze toskańskie ma wiele wspólnego ze stylem rustykalnym, dlatego należy raczej unikać elementów glamour. Wesele w stylu toskańskim może się świetnie udać w plenerze, a zwłaszcza w winnicy. Na wesele możecie wybrać elegancką willę, dworek lub bajkowy, pełen kwiatów ogród. Oczywiście idealnie by było zorganizować włoskie wesele we Włoszech. Jest to możliwe, choć wymaga sporo zabiegów i jest kosztowne. Wesele we Włoszech można zorganizować samodzielnie lub wynająć firmę, która specjalizuje się w tego typu usługach.
Motyw przewodni na weselu w stylu włoskim
Wesele włoskie kojarzy się z elegancją i taki też powinien być wystrój sali weselnej. Dominujące kolory to różne odcienie bieli, ecru, beżowego. Sprawdzi się także kolor pudrowy, żółty - kojarzący się z włoskim słońcem i oczywiście mnóstwo zieleni. Te kolory podkreślą elegancję wnętrza. Głównym elementem zdobniczym są kwiaty ( dużo kwiatów!), które dekorują stoły, wejście i każde możliwe miejsce: parapety, okolice sceny, ścianę za państwem młodymi. Szczególnie pożądane są łuki kwiatowe nad wejściem, pięknie wyglądają również girlandy zwisające z sufitu. Girlandy mogą być wykonane z kwiatów, ale równie atrakcyjnie i świeżo wyglądają te z zielonych liści. Jeśli wesele w stylu włoskim to raczej latem, a więc do dekoracji można wykorzystać piwonie, róże czy hortensje. Na stołach powinny się znaleźć białe obrusy, można na nich rozsypać płatki kwiatów, a oprócz tego postawić masywne świeczniki, lampiony, świece - wszystko po to, aby wprowadzić do wnętrza jak najwięcej światła, z którego Toskania słynie. Jeśli chcecie skopiować włoski styl idealnie, sala weselna powinna być wyposażona w drewniane stoły i krzesła, które również można ozdobić kwiatami albo zwiewnymi, szyfonowymi wstążkami. Ten styl koresponduje z tak modnym stylem rustykalnym lub boho. Takimi samymi wstążkami można przewiązać ślubną papeterię, która powinna być bardzo elegancka z subtelnymi dekoracjami, dopasowana do całego wystroju. Jeśli idzie o bukiet, zamawia go pan młody, a narzeczona otrzymuje go rano w dniu wesela. Kwiaty w bukiecie powinny być takie same jak te w dekoracjach.
Jak się ubrać na włoskie wesele?
Ubiór na wesele to jedna z najważniejszych spraw, dotyczy to zwłaszcza państwa młodych, ale i goście miewają z tym problem, szczególnie jeśli wesele ma temat przewodni i goście są poproszeni, aby się dostosować do tego motywu. Zatem jak się ubrać na włoskie wesele, żeby wyglądać i czuć się znakomicie, i dodatkowo dopasować się strojem do motywu przewodniego? Oto kilka podpowiedzi.
● Strój panny młodej - Włoska panna młoda powinna być ubrana z przepychem, włoskie sukienki na wesele są raczej białe, chociaż Włoszki ubierają także stroje w innych kolorach, jeśli w rodzinie obojga młodych nie przestrzega się tak bardzo tradycji. Suknie włoskie na wesele powinny być zwiewne, bardzo kobiece i uszyte z wysokiej jakości tkanin, bogato zdobione haftami, kamieniami… O ich urodzie świadczy fakt, że panny młode kupują je chętnie w polskich salonach nie tylko na wesele po włosku. Bardzo pożądany jest długi, efektowny welon lub tren, raczej nie praktykuje się wianków. W niektórych regionach Włoch welon ma tyle metrów długości, ile lat młodzi są razem. Mile widziana jest efektowna biżuteria. Podobnie jak w Polsce panna młoda powinna mieć na sobie coś nowego, coś pożyczonego od bliskiej osoby, coś starego, coś niebieskiego oraz coś, co się dostało od kogoś bliskiego. Włoskie panny młode noszą pod suknią podwiązkę, którą podczas wesela pan młody rzuca kawalerom zamiast muszki. Makijaż panny młodej na włoskie wesele powinien być wyrazisty, dotyczy to zarówno oczu jak i ust, natomiast Włoszki unikają sztucznych rzęs i wypełniaczy.
● Strój pana młodego - Pan młody, podobnie jak w Polsce, występuje w dobrze skrojonym garniturze, nie za dużym i nie za małym, dlatego przy zakupie garnituru warto poprosić o radę fachowca. Do tego klasycznie krawat oraz świetnej jakości skórzane buty, z których Włosi słyną. Włoski pan młody powinien być ubrany modnie, ale klasycznie i elegancko.
● Goście na włoskim weselu dopasowują swój strój do miejsca i pogody, ale z pewnością nie należy zakładać czarnej sukienki, która kojarzona jest z żałobą, choć w niektórych regionach jest to praktykowane. Włoskie sukienki na wesele mogą być za kolano lub długie, fasony kopertowe lub rozkloszowane, zwiewne i bardzo kobiece. Modne są również sukienki koronkowe z dużym dekoltem na plecach. Kolory można dopasować do kolorów wesela, jeśli młodzi Was o to poproszą przy pomocy zaproszenia. Jeśli nie macie takiej informacji, bezpieczniej będzie wybrać różne pastelowe odcienie. Strój należy uzupełnić eleganckimi butami i torebką. Jeśli wesele ma się odbyć w plenerze, warto zadbać o wierzchnie okrycie na wypadek chłodu. Na wesele w ogrodzie lepiej wybrać fason z szerokim dołem, będzie wygodniejszy.
Włoskie wesele krok po kroku
Podobnie jak Polacy Włosi także mają swoje weselne zwyczaje, jednych przestrzegają, inne przechodzą powoli do lamusa. Przede wszystkim według Włochów nie każdy dzień nadaje się na wesele. Ślubów nie bierze się we wtorki i w piątki. Nazwa wtorek oznacza boga wojny Marsa, a w piątki podobno narodziły się złe moce.
● Obyczaje przedślubne - Włosi nie przywiązują dużej uwagi do zaręczyn, nie są one obligatoryjne, za to - głównie na południu - kultywuje się tak zwane serenaty, które polegają na tym, że w wieczór przed ślubem i weselem pan młody pod oknem narzeczonej śpiewa romantyczne piosenki. Jeśli chcecie, możecie przenieść ten zwyczaj na nasz polski grunt. Po występie w domu panny młodej odbywa się uczta.
● Włoski ślub ma podobny przebieg jak w Polsce, ale do kościoła pannę młodą wprowadza ojciec lub oboje rodzice. W kościele po przysiędze powtarzanej za księdzem młodzi mogą wygłosić swoją własną. Ten zwyczaj pojawia się także w naszym kraju i coraz więcej księży wyraża na to zgodę.
● Włoskie wesele: zwyczaje - Jeśli chcecie zorganizować typowo włoskie wesele, możecie wykorzystać zwyczaje kultywowane we Włoszech podczas wesela. Możecie również zorganizować wesele polsko-włoskie ( zwłaszcza jeśli jedno z narzeczonych jest Włoszką/Włochem) i pomieszać rodzime tradycje z włoskimi. Oto najpopularniejsze zwyczaje weselne z Italii:
- Bezpośrednio po ślubie młoda para wypuszcza dwa białe gołębie, które symbolizują miłość i wierność;
- Uroczystość zwykle rozpoczyna się obiadem, który składa się z klasycznych włoskich dań, podawane jest również danie charakterystyczne dla danego regionu Włoch. Obiad trwa do późnych godzin, składa się z ogromnej ilości przystawek do wyboru, pierwszego i drugiego dania, oprócz tego jest również szwedzki stół z rozmaitymi wytrawnymi daniami, bufet ze słodkościami i oczywiście tort krojony podobnie jak w Polsce;
- W czasie posiłku raczej się nie tańczy, a jeśli są jakieś zabawy, to dotyczą wyłącznie pary młodej. Tańce rozpoczyna się dopiero po deserze, czyli po kilku godzinach biesiadowania. Takie podejście do zabawy jest dość ryzykowne, ponieważ po kilku godzinach siedzenia przy stołach trudno się podnieść i szaleć na parkiecie, raczej się u nas nie sprawdzi;
- W trakcie przyjęcia weselnego młodzi jedzą z jednego talerza zupę i miód, co ma zwiastować chwile radości i słodyczy w trakcie trwania małżeństwa;
- Prawie zawsze po jedzeniu wyświetlany jest film ze zdjęciami pary młodej. Nierzadko są to zdjęcia z przygotowań do wesela;
- Na niektórych włoskich weselach goście śpiewają razem z młodymi do mikrofonu włoskie piosenki weselne oraz najpiękniejsze włoskie przeboje np. ”Ci Sara" – Al Bano & Romina Power, "Volare" – Domenico Modugno czy “Più Bella Cosa" – Eros Ramazzotti;
- Włoskie wesele trwa maksymalnie do drugiej w nocy i nie ma poprawin, ale w niektórych regionach tańce weselne trwają nieraz i kilka dni;
- Na zakończenie goście otrzymają od młodych bombonierkę wykonaną najczęściej z kryształu i srebra, są w niej cukierki z migdałem w środku. Innym upominkiem są woreczki, w które też wrzuca się 5 cukierków.
Menu na wesele w stylu włoskim
Kuchni włoskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na weselach nie podaje się jakichś wymyślnych dań, tylko to, co Włosi jedzą na co dzień. Kuchnia śródziemnomorska uchodzi za najzdrowszą na świecie z uwagi na jej oparcie na bardzo zdrowych produktach, czyli rybach, owocach morza, oliwie z oliwek, świeżych warzywach i owocach. Jeśli więc Wasze wesele ma być w stylu włoskim, na takich produktach powinno się opierać menu. Możecie podać słynne makarony, pizzę, czy sery, oprócz tego ravioli, lasagne w wersji mięsnej i wegetariańskiej. Nie powinno także zabraknąć charakterystycznych dla kuchni włoskiej przekąsek z dodatkiem mozzarelli, mascarpone, pesto, szynki dojrzewającej, w potrawach powinny się pojawić suszone pomidory czy oliwki. A na deser słodkie pyszności znane również w Polsce, czyli panna cotta, kolorowe makaroniki, tiramisu, lody gelato, sycylijski mrożony deser galateo, czy rurki z chrupiącego ciasta z kremem z ricotty. Jeśli idzie o alkohol, to w grę wchodzi wyłącznie wino dobrej marki, białe i czerwone. Czy Wasze wymarzone wesele w stylu włoskim będzie się opierało wyłącznie o włoskie menu? Decyzja należy do Was, ale jeśli jest to wesele polsko- włoskie, to może lepiej, aby takie samo było menu, ponieważ kuchnia włoska - choć to mało prawdopodobne - może nie każdemu przypaść do gustu.