Wesele industrialne
Jaki styl lub motyw przewodni wesela wybrać? A może coś dla odważnych, czyli wesele w stylu industrialnym? Ten styl spodoba się młodym parom szukającym oryginalnych, nieszablonowych rozwiązań. Przeczytajcie i oceńcie, czy to coś dla Was.
Prawie każda dziewczynka marzy o idealnym ślubie i weselu, zdarza się to nawet teraz w dobie feminizmu. Wraz z dorastaniem ta wizja się zmienia, ewoluuje tak jak zmieniają się nasze upodobania. Kiedy już jednak stajemy przed zadaniem zorganizowania wesela, z reguły już wiemy, jak powinno ono wyglądać. W ostatnich latach bardzo modne stało się organizowanie uroczystości z określonym motywem przewodnim lub w konkretnym stylu: glamour, boho, rustykalnym, romantycznym… Jednym z popularniejszych stylów aranżacyjnych wnętrz stał się ostatnio styl industrialny, z mieszkań powędrował dalej. Wesele w stylu industrialnym to niebanalny pomysł na niezapomnianą uroczystość w pięknym i oryginalnym wnętrzu.
Spis treści
1. Industrialny? Co to znaczy?
2. Jak powinien wyglądać industrialny ślub i wesele?
● Ślub industrialny
● Strój industrialny
● Sala weselna w stylu industrialnym
3. Weselna papeteria industrialna
4. Najpiękniejsze sale industrialne w Polsce
Industrialny? Co to znaczy?
Na początek trochę historii. Styl industrialny powstał w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, wywodzi się z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk, w których początkowo zamieszkali lokalni artyści. Pustoszejące fabryki przejmowała bohema artystyczna i urządzała w nich spotkania, wydarzenia kulturalne i wernisaże. Styl industrialny doskonale opisują trzy słowa: surowość, minimalizm, naturalność. Jego najważniejsze cechy to duże okna pozbawione jakichkolwiek zdobień, mało dekoracji, duża ilość czarnych metalowych lub szklanych lamp, materiały to: beton, cegła, stal, drewno; dość naturalna paleta barw od czerni poprzez srebrny, złoty, biały, brązowy, miedziany. Industrialne stylizacje stawiają na proste, geometryczne formy, elementy w stylu pop - art, ale także meble i dodatki z odzysku, z tak zwana duszą. Jakim parom spodoba się ślub industrialny i takież wesele? Przede wszystkim takim, które doceniają historię społeczeństwa, fanom minimalizmu, prostoty i przestrzeni, tym, którzy kochają modę i nowoczesne trendy, są odważni i nieco ekscentryczni.
Jak powinien wyglądać industrialny ślub i wesele?
Z reguły pary młode, decydując się na określony styl lub motyw przewodni swojej uroczystości, dbają o spójność wizualną ślubu i wesela, co oznacza, że wystrój kościoła lub sali ślubów i sali weselnej jak również strój ślubny państwa młodych są w takim samym stylu. Jest to właściwe podejście, ponieważ trudno sobie wyobrazić parę młodą w stroju glamour podczas wesela w rustykalnej stodole. Zobaczmy zatem, jak dopasować poszczególne elementy, jeśli zdecydujecie się na wesele w stylu industrialnym.
● Ślub industrialny - Raczej trudno będzie znaleźć kościół lub urząd stanu cywilnego utrzymany w stylu industrialnym. Można jednak nieco "podrasować" wybrane wnętrze i nadać mu charakteru przy pomocy odpowiednich dekoracji. Trzeba to jednak robić z wyczuciem, ponieważ w barokowym kościele zbyt wyraziste elementy industrialne będą wyglądać anachronicznie. Co zatem wykorzystać na ślub w stylu industrialnym? Można użyć prostych drewnianych klęczników i krzeseł dla państwa młodych bez ozdabiania ich dodatkowymi elementami, w bukietach powinna dominować zieleń i nie powinny być one zbyt okazałe, ponadto sporo prostych świec w szklanych wazonach i rozmaite elementy miedziane, np puszki na kwiaty. Całość mogą dopełnić dodatki w typowych dla stylu kolorach.
●nStrój industrialny - To, że strój państwa młodych powinien być dopasowany do motywu wesela, jest dla wszystkich oczywiste. Jak zatem powinni być ubrani młodzi? Do stylu industrialnego z pewnością nie będzie pasować frak i raczej nie smoking.
- Industrialny pan młody powinien postawić na jednorzędowy garnitur w kolorze granatowym lub szarym, białą koszulę i czarne buty. Odpowiedni będzie garnitur trzyczęściowy z kamizelką w tym samym lub kontrastowym kolorze. Do granatowego garnituru najodpowiedniejsza będzie kamizelka szara. Industrialny krawat powinien być gładki lub w skośne paski, może być również mucha granatowa, bordowa lub ciemnozielona w białe grochy lub inny wzór. Industrialny strój pana młodego można podkreślić butami, najlepiej rzadko spotykanymi czarnymi monkami.
- Industrialna panna młoda powinna postawić na proste, delikatne kreacje, do tego biżuteria w geometrycznych kształtach w kolorze złota lub miedzi. Ciekawie będzie wyglądała koronkowa narzutka lub etola nawiązująca kolorem do krawata pana młodego. Prosta fryzura może być udekorowana kwiatami lub wiankiem.
● Sala weselna w stylu industrialnym - Najprościej byłoby znaleźć salę weselną, która zaaranżowana jest w stylu industrialnym, wówczas wystarczy tylko trochę świeżych roślin i gotowe. Szukajcie sal przerobionych ze starych gorzelni, młynów, stajni, czy innych budynków gospodarskich, no i oczywiście wszelkich hal i magazynów fabrycznych. O takich salach napiszemy w dalszej części artykułu. Jeśli jednak w Waszej okolicy nie ma dokładnie takich sal, trzeba będzie znaleźć taką, którą będzie można odpowiednio przystosować i udekorować. Od razu należy zaznaczyć, że sale pałacowe nie wchodzą w tym wypadku w grę, ponieważ z takiego wnętrza nie da się wyczarować industrialnej sali. Trzeba poszukać takiego miejsca, które będzie miało betonową lub kamienną podłogę, cegłę lub drewno, może jakieś fragmenty metalowej instalacji. Może być wysoki drewniany sufit z belkami, wielkie okna, podłoga z desek. Taka baza pozwoli stworzyć industrialny styl przy pomocy odpowiednich dekoracji. Czego użyć do dekorowania? Sala weselna industrialna powinna być pełna świec, tzw. gołych żarówek zwisających z sufitu, zdobiących stoły czy tworzących girlandy. Dekoracje kwiatowe można ustawić w betonowych lub miedzianych donicach. Jako dekoracje świetnie sprawdzą się rozmaite konstrukcje z miedzianego drutu. Idealne byłyby drewniane stoły wyglądające jak stare. Nie należy ich zakrywać obrusami, wystarczy minimalistyczny bieżnik biegnący przez środek, na nim świece w szklanych naczyniach i skromne bukiety w zieleni, i bieli. We wnętrzu, w którym dominuje drewno i beton, można oczywiście postawić na kolor. Jeśli chcecie mieć obrusy na stołach, to można je nakryć ciemnoczerwonymi serwetami, a dookoła ustawić proste czarne krzesła, zwisające spod sufitu żarówki można ozdobić wstążkami w takim samym kolorze i zielonymi gałązkami, i sala weselna w stylu industrialnym gotowa.
Weselna papeteria industrialna
Ślub industrialny i wesele nie mogą się oczywiście obyć bez rozmaitych elementów papierowych tzw. weselnej papeterii, na którą składają się zaproszenia, winietki, plan stołów itp. Podobnie jak wszystkie dekoracje także papeteria powinna być prosta i minimalistyczna. Kolory zaproszeń i winietek warto zharmonizować z barwami dominującymi w dekoracjach, czyli czernią, szarością, miedzią, zielenią i oczywiście złotem. Na papierowych elementach mogą się pojawić geometryczne wzory, metaliczne ozdoby. Numery stolików mogą być metalowe, a lista gości oprawiona w szklane lub metalowe ramki. Za tablice informacyjne mogą posłużyć drewniane lub metalowe drabinki lub kratki. Upominki dla gości można ustawić w metalowych koszykach.
Najpiękniejsze sale industrialne w Polsce
Na koniec prezentujemy najpiękniejsze sale, w których możecie zorganizować wesele industrialne, nie martwiąc się, jak odpowiednio zaaranżować przestrzeń.
1. Przestrzeń Reduta Banku Polskiego w Warszawie usytuowana jest w pobliżu Placu Teatralnego i Starego Miasta, dysponuje salą gwarantującą komfortową zabawę dla 100 do 160 gości.
2. Fabryka Wełny Hotel & SPA to miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnym designem, a surowy industrialny klimat z eleganckim komfortem. Obiekt mieści się w budynku dawnej fabryki rodziny Baruchów w samym centrum Pabianic, w niedalekiej odległości od Łodzi.
3. Browar Lubicz mieści się w Krakowie przy ulicy Lubicz 17 w pofabrycznym budynku Dawnej Słodowni z drugiej połowy XIX wieku. Nazwy pięciu sal są powiązane z procesem produkcji piwa i wykończone w różnych stylach, mogą pomieścić nawet do 500 osób.
4. Hotel Koszary położony jest w centrum Góry Kalwarii 25 km od Warszawy. W budynku zachowano oryginalne elementy w postaci charakterystycznej czerwonej cegły, która nadaje wnętrzom loftowy styl. Do dyspozycji młodej pary i gości jest sala w stylu industrialnym mieszcząca do 130 gości.
5. Stodoła Rasztów mieści się w Rasztowie w woj. mazowieckim, dysponuje dużą, loftową przestrzenią, która pomieści do 200 gości. Wokół znajduje się teren zielony, gdzie goście mogą zaczerpnąć świeżego powietrza.
6. Tektura Boho w Łodzi mieści się w łączniku zabytkowego budynku, który ponad 100 lat temu pełnił rolę fabryki bawełny. Organizowane są tutaj wesela i ceremonie zaślubin, także na świeżym powietrzu.
7. Restauracja Tabun w Gdańsku przy ul.Konnej 29 dysponuje trzema salami restauracyjnymi: dwoma mniejszymi oraz dużą dla 120 osób, posiada także chatę krytą strzechą, która może pomieścić do 40 osób.
8. ArtBistro Stalowa52 w Warszawie dysponuje szklanym patio i odrestaurowaną kamienicą w sercu Pragi. Oryginalna, industrialna przestrzeń restauracji jest doskonałym tłem dla fotografii ślubnej.
9. Ceglarnia to stary folwark mieszczący się w Jarosławkach (Wielkopolska), posiada dwie sale weselne. Obiekt ma industrialne wnętrze i nawiązuje do oryginalnego charakteru budynków.
10. Stara Fabryka we wsi Myślniew, w południowej Wielkopolsce to pozostałość po Fabryce Ceramiki Budowlanej, obiekt cechuje surowy, industrialny klimat, połączony z przytulną atmosferą i niesamowitym plenerem.