Wesele w stylu folkowym
Twoim marzeniem jest ślub i wesele w stylu folkowym? To znakomity pomysł, jeśli jednak nie wiesz, jak się zabrać za jego przygotowanie, koniecznie przeczytaj, jak się ubrać, gdzie zorganizować wesele i jak udekorować salę. Znajdziesz tu także garść informacji na temat muzyki folkowej i ludowych przyśpiewek.
Decydując się na organizację wesela, pary młode z reguły mają już pomysł, w jakim stylu ma być ich weselna uroczystość. Najbardziej popularne obecnie są wesela w stylu boho, klasycznym, rustykalnym lub glamour. Powoli do łask wkrada się styl minimalistyczny zgodnie z zasadą zero waste, w myśl której należy odchodzić od nadmiernego konsumpcjonizmu w trosce o planetę. Stylów weselnych jest oczywiście o wiele więcej, ale jednym z ciekawszych i wartych rozważenia jest wesele w stylu folk. Styl folkowy odwołuje się najczęściej do tradycji ludowej jednej kultury albo jednego regionu. Polskie wzornictwo ludowe jest piękne i oryginalne, dlaczego zatem nie wykorzystać go w tak uroczystym dniu jak wesele, tym bardziej, że mamy się czym pochwalić zarówno w dziedzinie strojów, muzyki czy dekoracji. Jak powinno wyglądać wesele w stylu folkowym? Oto garść propozycji.
Wesele w stylu folkowym - krótka charakterystyka
Wybierając styl wesela, młoda para kieruje się zwykle swoimi zainteresowaniami, terminem wesela lub kulturą, z jaką jest związana. To dobry punkt wyjścia, ponieważ małżonkowie powinni się dobrze czuć w wybranym przez siebie stylu. Jeśli zatem lubią ludowe wzory, które mogą być różne w zależności od wybranego regionu kraju, nie są przywiązani do jednolitej gamy kolorystycznej, ale przeciwnie - kochają wielobarwny energetyczny wystrój, wesele folk jest właśnie dla nich. Śląskie, łowickie, krakowskie czy podhalańskie wzory, które zachwycają swoją różnorodnością, formą i kolorami, mogą pojawić się nie tylko na strojach weselnych państwa młodych, lecz również w dekoracjach, na serwetkach, winietkach i innych tego typu ślubnych gadżetach. Folkowe wesele to przywiązanie do tradycji, natury, to ludowa muzyka, stare przyśpiewki i weselne obyczaje. Jedno jest pewne, wesele w stylu folk może zorganizować każdy, niezależnie od tego, czy mieszka na wsi, czy też w mieście.
Kolorowy zawrót głowy, czyli sukienki folkowe na wesele i nie tylko
Jednym z najistotniejszych elementów każdego wesela jest oczywiście strój pary młodej. Jeśli ktoś decyduje się na wesele i ślub w stylu folk, to musi zapomnieć o strojnej księżniczkowej sukni, a w przypadku pana młodego o smokingu czy fraku. W niektórych regionach kraju zarówno panny młode jak i panowie idą do ślubu w oryginalnych strojach regionalnych, a dopiero na weselu przebierają się w bardziej “cywilne” ubranie, najczęściej z elementami folkowymi. Jeśli jednak nie jestesmy gotowi na tak radykalne posunięcie, możemy w inny sposób podkreślić ubraniem wesele ludowe. Suknia folkowa, a właściwie jej folkowy charakter, może być podkreślony jakimś ludowym detalem, na przykład kolorowym, haftowanym paskiem, pięknie zdobionym na ludowo serdakiem, czerwonymi koralami lub kolorową wstążką w pasie. Bardzo pięknie prezentują się białe suknie pokryte jakimś regionalnym haftem, to prawdziwe dzieła sztuki. Można jeszcze inaczej ozdobić suknie, folkowe chusty narzucone na ramiona dodają im ludowego charakteru, a podczas wesela łatwo je można zdjąć i zastąpić jakimś innym małym ludowym elementem. Istotnym elementem stroju panny młodej sa buty. Folkowe buty mają z reguły kwiatowe motywy na obcasach, mogą to być aksamitne, haftowane pantofle albo buty wzorowane na góralskich kierpcach. Pozostaje kwestia fryzury. Sukienki ludowe na wesele wymagają odpowiedniej fryzury. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się rozmaite warkocze, luźne, wiatrem czesane upięcia albo po prostu rozpuszczone włosy. Klasyczny welon najlepiej zastąpić wiankiem z dobranych do stroju kwiatów. We włosy można także wpleść kolorowe wstążki. Nieodłącznym elementem każdej ślubnej stylizacji jest oczywiście bukiet, w tym wypadku może być zrobiony z podobnych kwiatów jak te we wianku, a także z ziół i zbóż. Suknia w stylu folk to jedno, ale przecież trzeba jeszcze ubrać pana młodego. Jeśli pan młody nie decyduje się na typowy regionalny strój, w tym wypadku wesele na ludowo można podkreślić kolorową muchą lub krawatem, szerokim ludowym pasem, ewentualnie kapeluszem lub po prostu marynarką czy koszulą uszytą na wzór ludowych strojów.
Dekoracja sali weselnej w stylu folk - eksplozja kolorów!
Zanim powiemy kilka słów, jak powinna wyglądać dekoracja sali weselnej w stylu folk, zacząć należy od samej sali. Gdzie powinno się zorganizować wesele w stylu ludowym? Z pewnością nie w luksusowej restauracji czy sali weselnej glamour. Najlepiej byłoby urządzić zabawę pod gołym niebem, ale w naszym klimacie nie jest to raczej możliwe z powodu kaprysów pogody. Warto zatem zadać sobie trochę trudu i poszukać zajazdu, karczmy urządzonej w ludowym stylu. Wśród dostępnych na rynku ofert z pewnością można znaleźć lokal urządzony w starej stodole, taki wybór byłby najlepszy, ponieważ nie trzeba byłoby wówczas przygotowywać szczególnie dużo folkowych dekoracji. Niezależnie jednak od tego, jakie miejsce wybierzemy, jakieś dekoracje zrobić trzeba. Nie będzie z tym jednak wiele problemu, ponieważ do dekoracji można wykorzystać polne kwiaty, snopki zboża, gliniane dzbanki, bibułkowe ozdoby. Stoły można przyozdobić ręcznie robionymi, nicianymi lub wyszywanymi w regionalne wzory serwetkami, kolorowe wstążki, bibułowe pająki jak żywcem przeniesione z “Chłopów” Reymonta także podkreślą styl folkowy, wesele dzięki takiej dekoracji nabierze naprawdę ludowego charakteru. A co w prezencie dla gości? Mogą być własnoręcznie upieczone pierniczki w lnianych woreczkach, bukiecik zasuszonych kwiatów lub ziół albo maleńki słoiczek miodu.
“Owe krakowiaki, drygliwe...:” - kapela ludowa na wesele?
Nie ma wesela bez muzyki, zatem i wesele w stylu folk nie może się bez niej obyć, ale jak pogodzić gusta wszystkich gości, tych młodszych i tych starszych? Jeśli wesele ma regionalny, na przykład góralski charakter, kapela ludowa na wesele będzie jak znalazł, tym bardziej, że muzycy w takiej kapeli występują w regionalnych strojach. Nie zawsze jednak mamy możliwość wynajęcia takiej kapeli lub nie zawsze ten rodzaj muzyki będzie wszystkim odpowiadał. Możemy wówczas zatrudnić DJ-a, który w swoim repertuarze ma różne rodzaje muzyki i będzie przeplatał muzykę w stylu folk z nieco nowocześniejszym dźwiękami. Można również poszukać zespołu muzycznego, który ma w swoim repertuarze folkowe utwory a w ramach integracji przygotować dla członków kapeli folkowe gadżety, np. kapelusze. Dobrym pomysłem będzie także zatrudnienie wodzireja, który poprowadzi kilka ludowych weselnych tańców. Nauka takiego tańca będzie dodatkową weselną atrakcją.
Biesiada, czyli przyśpiewki ludowe na wesele
Wszyscy, którzy kiedykolwiek czytali “Chłopów” Wł. Reymonta lub mieli okazję obejrzeć ekranizację tego słynnego dzieła, z pewnością pamiętają, że opisanemu tam chłopskiemu weselu towarzyszyło mnóstwo ludowych zwyczajów, a także rozmaite weselne przyśpiewki ludowe. Teksty tych utworów nawiązywały do wiejskiego życia, odbytego ślubu, a często miały charakter żartobliwy. Jeśli nasze wesele ma mieć folkowy styl, nie może się obejść bez ludowych przyśpiewek i rozmaitych biesiadnych piosenek. Można także przygotować oczepiny w ludowym stylu, czyli na jakiś czas zamiast wianka na głowę panny młodej nałożyć gustowny koronkowy czepek. Piosenki ludowe na wesele są bardzo radosne, skoczne, często żartobliwe i rubaszne. Mogą dotyczyć państwa młodych, ich wspólnego przyszłego życia, teściów, bywają także związane z konkretnymi weselnymi zwyczajami, na przykład z oczepinami właśnie. Ponieważ nie wszyscy znają treść takich przyśpiewek, aby wszyscy goście dobrze się bawili, warto przygotować dla nich miniśpiewniczki z treścią przyśpiewek lub ekran, na którym będzie można wyświetlać ich treść. Teksty piosenek ludowych i biesiadnych można znaleźć w internecie, ale poniżej prezentujemy kilka przykładów.
Śmieszne przyśpiewki:
Pożałujesz młody swojej kawalerki,
Jak ci przyjdzie szukać w nocy akuszerki.
Oj dana, oj dana x 8
Pożałujesz młoda ty modnego tańca
Jak będziesz nosiła na ręku forfańca.
Oj dana, oj dana x 8
Dobrze jechać wozem, a lepiej rowerem
Dobrze być żonatym, lepiej kawalerem.
Oj dana, oj dana x 8
Dobrze jechać wozem, a lepiej samą,
Dobrze być mężatką, a lepiej i panną.
Oj dana, oj dana x 8
Posłuchaj no młody, już jesteś po ślubie,
Wypuść swego ptaszka, niech sobie podziubie.
Oj dana, oj dana x 8
Przyśpiewka na toast:
Gorzka wódka, gorzka wódka,
Trzeba ją osłodzić,
Młody młodą pocałuje,
Nie będzie im szkodzić.
Gorzka wódka gorzka wódka,
Nie będziemy pili,
Bo nam dzisiaj państwo młodzi,
Jej nie osłodzili.
Przyśpiewka na powitanie pana młodego
Drużbowie, drużbowie, z daleka jedziecie.
Zgubiłam wianeczek, czy mi go wieziecie?
Wieziemy, wieziemy, ale już nie cały.
Cztery rumianeczki z niego wyleciały.
Cztery rumianeczki, piąty parachwijał.
Co się pani młodej na głowie rozwijał.
Przyśpiewka na oczepiny:
Dzisiaj jest wesele, jutro poprawiny,
Teraz pani młoda czas na oczepiny.
Idziesz ty Marysiu do wielkiej niedoli,
A żadna ci sąsiadka nie pożyczy soli.
Panno młoda panno, tak się twój los przędzie,
Jutro już porady mamusi nie będzie.
Oprócz powyższych przykładów na weselu mogą się pojawić przyśpiewki na przyjazd pana młodego i rozmaite, często rubaszne wierszyki.
Wesele w stylu folk ma pokaźne grono gorących zwolenników, zarówno państwo młodzi jak i goście chwalą je za wspaniałą zabawę, integrację gości, ludowe piękno.
A może czas na wesele w stylu retro?