Wesele w stodole
Czas na wesele w stodole! wspaniałe wnętrza, swojskie klimaty i bliskość natury czynią wesela w stodole niezapomnianymi. Czy warto podążać za modą? w tym wypadku jak najbardziej!
Wesele w stodole
Zanim zorganizuje się wesele, trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Przede wszystkim dotyczą one wyboru zespołu, fotografa, motywu przewodniego, a co za tym idzie miejsca, w którym ma się odbyć uroczystość. Każda para pragnie, aby jej wesele było niezapomniane, najpiękniejsze, ale wielu młodych ludzi podąża również za aktualną modą. Dużą popularnością cieszą się obecnie wesela w stylu rustykalnym i boho. Jednak, aby zachować taki styl, należy znaleźć odpowiednie miejsce. Znakomitym pomysłem w tym wypadku jest wesele w stodole. Taka lokalizacja ma wiele zalet, wśród nich jest i taka, że stodoła weselna z reguły jest usytuowana w bardzo atrakcyjnych okolicznościach przyrody, z dala od zgiełku wielkiego miasta. Wesele w stodole zyskuje zwolenników także wśród tych, którzy cenią sobie przyrodę i ekologię lub par pragnących powrócić do korzeni, czyli tradycyjnych wiejskich wesel. Właściciele sal weselnych podążają za tym trendem, dlatego zainteresowani taką opcją mogą znaleźć wiele sal zaaranżowanych jak wiejska stodoła lub po prostu przerobionych z autentycznych stodół czy innych budynków gospodarskich. Jest jeszcze inna możliwość, jeśli Wy lub ktoś z Waszej rodziny posiada atrakcyjną stodołę w starym stylu, sami możecie ją przystosować i zorganizować tam wesele.
Spis treści:
1. Nowoczesna stodoła na wesele
2. A oto najpiękniejsze stodoły na wesele
3. Wesele w stodole - motyw przewodni
4. Wesele w wiejskiej stodole - jak zorganizować?
5. Ile kosztuje wesele w stodole?
6. Piękne dekoracje na wesele w stodole
7. W co się ubrać na wesele w stodole?
8. Ślub w stodole? Czy to możliwe?
Nowoczesna stodoła na wesele
Zacznijmy od miejsc, które są profesjonalnie przystosowane do organizacji przyjęć weselnych. Wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje przyjęcia w stodole. Takie miejsca są z reguły odpowiednio udekorowane i wyposażone, tak że państwo młodzi w zasadzie nie muszą się już o nic martwić. Wystarczy tylko wybrać weselne menu i sprawa załatwiona. Wybierając taką stodołę na wesele, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dobrze, aby stodoła weselna znajdowała się niezbyt daleko od kościoła, w którym ma się odbyć ślub. Długotrwała podróż z kościoła do sali ślubnej jest męcząca zarówno dla młodych jak i dla gości. Warto również dopasować liczbę gości do wielkości stodoły. Właściciele z reguły określają, ilu gości swobodnie mieści się w danej sali, ale lepiej samemu się przekonać, czy rzeczywiście w stodole pomieszczą się swobodnie wszyscy Wasi goście. Byłoby idealnie, aby stodoła weselna posiadał klimatyzację, zwłaszcza jeśli wesele odbywa się latem, natomiast jeśli przyjęcie ma być zimą, trzeba dowiedzieć się, jak wygląda kwestia ogrzewania. Jeśli macie gości z daleka i planujecie poprawiny, trzeba również zadbać o miejsca noclegowe. Obawy młodych par mogą budzić kwestie bezpieczeństwa, jednak jeśli wybierzecie “profesjonalną” stodołę, której właściciele mają zarejestrowaną działalność, nie musicie się martwić, ponieważ taki obiekt musi posiadać wszelkie atesty bezpieczeństwa. Niektóre stodoły na wesela oferują możliwość zabawy pod gołym niebem na drewnianym podeście. Jest to kusząca propozycja, ale trzeba się zorientować, co proponują właściciele na wypadek deszczu, czy jest możliwość zadaszenia takiego tarasu.
A oto najpiękniejsze stodoły na wesele
Nowe obiekty, w których można zrealizować marzenie o ślubie w stodole pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Właściciele prześcigają się w pomysłach, aby ich oferta była jak najatrakcyjniejsza. Nowoczesna stodoła na wesele zapewni wygodę i spełni wszystkie wymagania, a dodatkowo właściciele mają doświadczenie w organizowaniu weselnych przyjęć. Zobaczmy miejsca, w których warto zorganizować wesele w stodole.
● Folwark Ruchenka znajduje się w miejscowości Ruchna w województwie mazowieckim. Jest to rodzinna stodoła na wesele, powstała z oryginalnej stodoły zbudowanej w 1933 roku. Folwark Ruchenka posiada wszelkie atesty budowlane i bezpieczeństwa, jest zabezpieczony na wypadek niepogody, jeżeli zacznie padać deszcz, taras jest natychmiast zadaszony. Przeszklenia wierzei oraz zadaszenia tarasu dają stały dostęp do światła dziennego. Stodoła nie posiada własnej kuchni, ale młodzi mogą wybrać sobie dowolną firmę cateringową. Dodatkowym atutem Folwarku Ruchenka są miejsca noclegowe w tzw. “polnych domkach”.
● Folwark Wąsowo mieści się w miejscowości Wąsowo w okolicach Poznania. W pięknych, zabytkowych, odrestaurowanych wnętrzach Stodoły Wąsowo i w Źrebięciarni można zorganizować wesele w stylu vintage, boho, wiejskim, skandynawskim lub tradycyjne. Państwo młodzi mają do wyboru kilka wariantów menu tworzonego w oparciu o ekologiczne warzywa z wąsowskiej uprawy, a po hucznej zabawie państwo młodzi i goście mogą odpocząć w zabytkowych budynkach Folwarku. To wymarzone miejsce na wesele na wsi w stodole.
● Szklana Stodoła w Motyczu w pobliżu Lublina jest w całości przeszklonym budynkiem otwartym na otaczającą ją naturę Uroczyska Motycz. Prosty wystrój umożliwia stworzenie takiej aranżacji, o jakiej marzą młodzi. Jest to wspaniałe miejsce na wesele w stodole. Szklana Stodoła posiada profesjonalne zaplecze cateringowe, kamienny taras. Przeszklone ściany wychodzą na park, w pobliżu znajduje się kort tenisowy, dwa stawy, sad owocowy, a także plac zabaw dla dzieci z domkiem na drzewie.
● Sady Albigowa to pełen spokoju folwark położony 15 km od Rzeszowa na skraju sadów owocowych. Jego historia sięga czasów kiedy na zamku w Łańcucie mieszkali Potoccy. Znajduje się tutaj wspaniała historyczna stodoła z XIX wieku z oryginalną więźbą dachową, w której może się bawić do 180 gości. Folwark oferuje kompleksową obsługę na wesele w stodole, nie jest ona jednak klimatyzowana i ogrzewana, dlatego działa sezonowo. Na terenie folwarku znajduje się zielony dziedziniec, który może być wykorzystywany do tańców, odpoczynku czy gier terenowych. Można także tutaj zorganizować ślub w stodole lub plenerze.
● Cicha 23 to rewitalizowana przestrzeń starej cegielni i stadniny koni w Markach otoczona lasem. Wystrój stanowią ręcznie robione stoły, sofy, lustra, huśtawki, płotki i mnóstwo innych detali. Sala znajduje się ok. 20 km od centrum Warszawy. Obiekt oferuje dwa pomieszczenia - Małą Stajnię i Dużą Stajnię. Jest tu ogród, odkryte tarasy, w pobliżu las, za okrągłym tarasem znajduje się strefa leśna z miejscem na ślub cywilny.
● Czereśniowy Sad znajduje się niedaleko Grójca, jest to firma rodzinna z wieloletnią tradycją, dysponuje wielkim namiotem usytuowanym w rustykalnym otoczeniu, w sąsiedztwie świerkowego lasu i czereśniowego sadu.
● Osada Młyńska znajdująca się niedaleko Warszawy to idealne miejsce na wesele w stodole. Jest to zabytkowy folwark z wielowiekową historią sięgającą XV wieku, znajduje się tutaj 10 historycznych budynków okalających duży, brukowany dziedziniec, inne atrakcje to ekologiczny sad, starodrzew w parku oraz urocze łąki. Całość ogrodzona jest zabytkowym murem i pięknie oświetlona po zmroku.
● Oczyszczalnia Miejsce to 10 hektarów zielonych łąk, stawy i drzewa, można tutaj zorganizować wesele w plenerze lub w wielkoformatowymi obiekcie z przeszkleniami, rozsuwanymi ścianami i okazałą szklarnią. Znajduje się tutaj również duża przestrzeń rekreacyjna z leżakami, pufami, hamakami i ławkami, atutem jest pyszne jedzenie przygotowane w oparciu o produkty własne lub lokalne.
● Hacjenda Dolina Żab to stodoła weselna znajdująca się w Dębnikach, którą otaczają łąki i piękny dębowo-świerkowy las. Ściany stodoły są przeszklone, a mieści się w niej od 80 do 160 gości, wnętrze jest klimatyzowane i łączy romantyczną wizję rustykalnego wesela ze znakomitymi warunkami. Stodoła pełna jest światła, a przez jej okna do wewnątrz zagląda bujna zieleń. Organizowane są tutaj śluby plenerowe, czemu sprzyja piękne otoczenie, cywilny ślub w stodole także jest możliwy.
● Stodoła Borucza 43 w okolicach Warszawy to kreatywna przestrzeń do wynajęcia, składa się z dwustumetrowej stodoły, zaplecza kuchennego i pięciu sypialniami dla gości. Dzięki przeszkleniu goście mają wspaniały widok na ogród i las. Budynek wyposażony jest w kominek, ogrzewanie podłogowe oraz antresolę mogącą pełnić rozmaite funkcje. Można tutaj zorganizować ślub w plenerze.
● W Szczerym Polu to pensjonat położony w Popowie w samym środku pola, w sąsiedztwie urokliwego zbiornika Jeziorsko. W niedalekim otoczeniu znajduje się rezerwat ptaków. Można tutaj zorganizować wesele w stylu vintage, boho, skandynawskim, wiejskim czy tradycyjne lub imprezę plenerową w luźnej atmosferze.
● Stodoła weselna Dyrkowo w Szyszlowskich Holendrach została wybudowana w 1897 roku. Jest to znakomite miejsce na imprezę w stylu rustykalnym i boho, można tutaj wziąć ślub pod chmurką na pagórku w otoczeniu brzóz i zieleni. Gliniane ściany i drewniana podłoga tworzą specyficzny klimat. Oprócz stodoły znajduje się tutaj zadaszony taras, łącznie może się bawić w Dyrkowie około 100 gości, do dyspozycji których gospodarze oddają 30 miejsc noclegowych.
● Celinka to stodoła weselna w Wielkopolsce w miejscowości Kochłowy. Celinka organizuje wesela do 150 gości. Oprócz stodoły znajdują się tu zabudowania gospodarcze i domki noclegowe dla 23 gości. Swojska atmosfera, smaczne jedzenie, świeże powietrze i czarujący wystrój tworzą niezapomniana atmosferę.
● Folwark w Plenerze w województwie zachodniopomorskim ok. 50 km od Szczecina to 5 ha bajkowo zagospodarowanej przestrzeni. Znajduje się tutaj stodoła weselna na 120 gości. Jeśli uwzględni się parkiet plenerowy, na przyjęciu może się bawić nawet do 170 weselników. Dodatkową atrakcją jest minizoo.
● Między Deskami to restauracja nad samym brzegiem Jeziora Wulpińskiego we wsi Tomaszkowo, zaledwie 10 minut od granic Olsztyna. Z okien obiektu rozciąga się piękny widok na jezioro.
Wesele w stodole - motyw przewodni
Stodoły na wesela, jak sama nazwa obiektu wskazuje, mają swoją charakterystyczną architekturę, ale to nie znaczy, że młodzi nie mogą sobie wymyślić motywu przewodniego wesela. Oczywiście glamour nie pasuje do stodoły, ale jest kilka pomysłów, które z powodzeniem można zrealizować w takim miejscu. Jakie zatem mogą być motywy przewodnie na wesele w stodole?
● Wesele w stodole w stylu rustykalnym to pomysł bardzo oczywisty, ponieważ w wybranym obiekcie nie trzeba wprowadzać wielkich zmian i dekoracji, aby osiągnąć pożądany efekt. Styl rustykalny to dużo drewna, proste białe świece, wiklina oraz oczywiście bukiety i wianki z polnych kwiatów i traw.
● Wesele w stodole w stylu boho także łatwo bedzie zorganizować, ponieważ styl boho i rustykalny mają pewne cechy wspólne. Drewno oczywiście pozostaje, natomiast dodajemy makramy, koronki, koraliki i piórka, i … gotowe. Stodoła boho bedzie sie prezentowac naprawdę urokliwie.
● Stodoła w stylu greenery to obiekt udekorowany dużą ilością zieleni, także roślin doniczkowych.
● Tropikalne wesele w stodole także może się udać. Wystarczy wykorzystać egzotyczne rośliny, także cytrusowe, oraz kolorowe wyraziste tkaniny.
● Wesele w stylu eko to sezonowe kwiaty, naturalne materiały do dekoracji, czyli drewno i papier, a w menu lokalne produkty.
Wiejskie wesele w stodole - jak zorganizować?
Wesela w stodole lub innych budynkach gospodarczych to coraz żywszy trend, być może za jakiś czas to się zmieni, ale aktualnie wiele par młodych pragnie ślubu i wesela blisko natury, co jest spójne z aktualną ekologiczna filozofią życia. Najprostszym rozwiązaniem jest zdecydować się na wynajem stodoły na wesele, ponieważ o wszystko zadbają właściciele. Są jednak pary, które decydują się na zorganizowanie wesela w prawdziwej stodole lub innych zabudowaniach gospodarczych. Dzięki takiej postawie wiele z takich budynków, w tym zabytkowych, zostało uratowanych przed rozbiórką, jednak decyzja organizacji wesela w takiej stodole pociąga za sobą ogrom pracy i dużą odpowiedzialność.
Jak zatem zorganizować wesele w stodole? Co zrobić, aby impreza w stodole była udana?
● Wyposażenie stodoły - Zakładając, że w budynku jest prąd, koniecznie musicie zadbać, aby w już posprzątanej stodole znalazły się wszystkie niezbędne sprzęty, czyli stoły, krzesła ewentualnie jakieś dodatkowe meble. Trzeba będzie również wypożyczyć niezbędne naczynia, chyba że zajmie się tym firma cateringowa, którą wynajmiecie. W stodole trzeba będzie także wyznaczyć i odpowiednio przygotować miejsce do tańca. Warto również pomyśleć o dodatkowym źródle energii, gdyby na przykład wyłączono prąd.
● Bezpieczeństwo - Stodoła musi być bezpieczna, czyli zabezpieczona odpowiednio przed pożarem, ulewą, ewentualnym huraganem. Można poprosić straż pożarną, aby pomogła zabezpieczyć te kwestie. Konieczne będzie również zorganizowanie toalet dla gości.
● Catering - W stodole raczej nie będzie odpowiedniego miejsca do przygotowania posiłków, konieczne więc będzie zamówienie odpowiedniego cateringu. Warto wybrać firmę, która cieszy się uznaniem poprzednich klientów, a może ktoś ze znajomych poleci Wam taką. Dobra firma cateringowa otwarta jest na różne życzenia, także te dotyczące nietypowych diet, mile widziana jest wcześniejsza degustacja potraw. Warto zatrudnić taką firmę, która zapewni kompleksową obsługę logistyczną całego przedsięwzięcia. Można również pomyśleć o grillu przed stodołą, jeśli jest na to miejsce.
● Ustalenie planu wesela - Kiedy organizujecie wesele w profesjonalnym domu weselnym lub restauracji, to obsługa zajmuje się organizacją poszczególnych etapów przyjęcia. W przypadku ślubu w wiejskiej stodole sami musicie zadbać o ustalenie z wynajętą obsługą wszystkich kwestii z tym związanych.
● Noclegi - Jeśli macie gości z daleka, konieczne będzie zapewnienie im noclegu. Rustykalne sale weselne z reguły znajdują się blisko miasta, gdzie łatwo wynająć pokój w hotelu. W przypadku prywatnej stodoły usytuowanej gdzieś na odludziu nocleg może być problemem.
Ile kosztuje wesele w stodole?
Cena każdego wesela zależy od wielu czynników: od standardu lokalu, ilości gości, wybranego menu i innych atrakcji. Jeśli idzie o wesele w profesjonalnej stodole, to koszt jest mniej więcej taki sam, jak w tradycyjnym lokalu i zależy od standardu obiektu. Inaczej rzecz się ma w przypadku wesela w obiekcie, który sami chcecie przystosować. W zależności od tego, ile pracy wymaga przygotowanie stodoły na wesele, koszty mogą być mniejsze lub większe. Jeśli przygotowanie to tylko kwestia wysprzątania budynku i udekorowania, koszty mogą być mniejsze. Jeżeli natomiast trzeba będzie przeprowadzić w stodole jakieś prace budowlane lub poważny remont, koszty mogą znacznie wzrosnąć. Cena wesela w stodole zależy także od tego, czy sami zajmiecie się remontem, dekoracją, czy wynajmiecie profesjonalne firmy. Może się zdarzyć, że wesele w stodole okaże się znacznie droższe niż wesele w restauracji.
Wesele w stodole - dekoracje
Wnętrze stodoły na wesele w pewnym sensie determinuje dekoracje. Nie sprawdzą się tutaj raczej kryształowe kandelabry i dodatki w stylu glamour. Wystrój wnętrza stodoły zależeć będzie oczywiście od motywu przewodniego wesela, ale są dekoracje, które zawsze się sprawdzą. Należą do nich polne lub ogrodowe kwiaty, trawy, proste świece w drewnianych, szklanych lub metalowych świecznikach. Na stołach mogą się pojawić drewniane podtalerze, lniane serwetki, zielone wianki itp. Rustykalne sale weselne mają swój niepowtarzalny klimat, ale warto go trochę podkręcić oryginalnymi dodatkami, świetnie będą tu także wyglądały świetlne girlandy, a surowy wystrój można przełamać zasłonami lub drapowanymi pod sufitem tkaninami. Element drewniane można wykorzystać do wykonania numerów stołów, winietek, tablic informacyjnych. Do dekoracji można także wykorzystać małe metalowe wiaderka z gipsówką, a w przypadku wesela boho - makramy. Warto także wziąć pod uwagę rozmaitej wielkości lampiony, jutowe sznurki, drewniane skrzynie. Wszystko oczywiście musi być odpowiednio skomponowane. Architektura stodoły jest na tyle ciekawa, że nadmiar dodatków może wprowadzić chaos, dlatego lepiej postawić na kilka dobrze przemyślanych ozdób. Więcej pięknych inspiracji na wesele w stodole znajdziesz na platformie Pinterest.
W co się ubrać na wesele w stodole?
Państwo młodzi z reguły dopasowują swój strój do motywu przewodniego wesela. Podobnie jest w przypadku wesela w stodole. Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że suknia glamour i frak nie pasują do takiego otoczenia. W przypadku panny młodej najlepsze będą zwiewne suknie o dość prostym kroju z lejących materiałów lub koronki. Dobrym pomysłem będa także proste fryzury, np. warkocze czy rozpuszczone włosy ozdobione wiankiem lub opaską. Dobrze jest uprzedzić gości, gdzie będzie się odbywało wesele, aby i oni mogli dopasować swój strój do okoliczności. Goście na wesele w stodole także mogą się ubrać swobodniej, a panie raczej powinny zrezygnować z bardzo wysokich szpilek, bo taniec na deskach lub na trawie nie będzie w nich możliwy. Oczywiście goście mogą wybrać strój, jaki im się podoba.
Ślub w stodole? Czy to możliwe?
Równie modne jak wesela w stodole stają się śluby plenerowe. Powstaje więc pytanie, czy można wziąć ślub w stodole. Oczywiście jest to możliwe, ale tylko jeśli zamierzacie wziąć ślub cywilny lub ślub humanistyczny. Prawo dopuszcza wzięcie ślubu poza urzędem stanu cywilnego, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić urzędnika do takiej stodoły. Właściciele profesjonalnych stodół ślubnych często oferują zorganizowanie takiego ślubu. Jeśli natomiast sami przygotowujecie swoją stodołę na wesele, możecie także przygotować odpowiednie miejsce na ślub na powietrzu lub wewnątrz stodoły. Musicie tylko pamiętać, aby było to miejsce godne, dla wszystkich bezpieczne i ozdobione godłem państwowym. W przypadku ślubu humanistycznego nie ma takiego wymogu.