Przemowa weselna – garść porad dla ojca, świadków i Pana Młodego!
Organizatorzy wesel prześcigają się w pomysłach, aby ich wesele było najpiękniejsze i najbardziej oryginalne, stąd wzorem amerykańskim na weselach pojawiają się przemówienia. Chcecie poznać “przemówieniowy” savoir vivre i dowiedzieć się, jak ułożyć przemówienie? Wystarczy przeczytać nasze wskazówki.
Przemówienia weselne-jak to dawniej bywało?
Przemówienie albo inaczej oracja to ustna wypowiedź jednego mówcy skierowana do konkretnego odbiorcy. Przemówienia znane były już w starożytności i to starożytni osiągnęli mistrzostwo w wygłaszaniu rozmaitych oracji. Przemówienia weselne należą do tzw. mów pochwalnych. Przemówienie weselne nie jest niczym nowym, aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć fragmenty filmów historycznych, na których podczas szlacheckich wesel zawsze znalazł się ktoś gotów wygłosić przemowę weselną na cześć państwa młodych. Żadne z wesel przedstawionych w angielskich lub amerykańskich komediach romantycznych absolutnie nie może się obejść bez tego punktu. Przemawiają zwykle rodzice państwa młodych, starosta weselny, świadkowie, przyjaciele. Oczywiście przemówienie mogą wygłosić również państwo młodzi. Gdyby zadać pytanie, czy ten zwyczaj jest potrzebny, prawdopodobnie spotkalibyśmy tyleż samo zwolenników, co przeciwników wygłaszania mów weselnych. O ile przemowa starosty weselnego może być z góry zaplanowana, młodzi nie są w stanie przewidzieć, kto zechce zabrać głos na weselu. Jeśli jednak zdecydujemy się przemawiać, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami savoir vivre’u dotyczącymi wygłaszania przemówień.
Kilka zasad savoir vivre’u, czyli jak i kiedy wygłaszać przemówienia
Przemowa na weselu jest swego rodzaju publicznym wystąpieniem i prawie zawsze wiąże się ze stresem, bo przecież nie często przeciętnemu Kowalskiemu zdarza się przemawiać, w dodatku na weselu. Dlatego też nikogo nie należy zmuszać do takiego publicznego wystąpienia. Jeśli jednak chcemy wygłosić krótka przemowę, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Oto one.
> Z przemówieniem należy poczekać, aż goście zjedzą obiad i nieco ochłoną po emocjonującej ceremonii ślubnej.
> Jako pierwszy głos powinien zabrać ojciec panny młodej, toast ojca pana młodego to ważny moment. Po nim przemawia pan młody, następnie świadkowie i inni goście.
> Orator przemawia na stojąco, mówi wyraźnie, nie popełniając błędów językowych. Aby przemówienie było satysfakcjonujące, warto przygotować je wcześniej i przećwiczyć w domu. Chyba, że ktoś jest urodzonym mówcą i nie potrzebuje dodatkowych przygotowań.
> Absolutnie nie należy mówić niczego, co mogłoby urazić lub wprowadzić w zakłopotanie kogoś z obecnych.
> Przemówienia nie powinna wygłaszać osoba nietrzeźwa!
> Jeśli przemawiać ma kilka osób, warto ustalić wcześniej nie tylko kolejność, ale także czas poszczególnych wystąpień.
> Przemówienia weselne nie powinny być zbyt długie, aby nie zanudzić gości, optymalny czas to ok. 5 min.
> Początek przemówienia zależy od tego, kto przemawia i do kogo się zwraca, ale zawsze powinien zawierać zwroty grzecznościowe typu: Kochani Nowożeńcy, Drodzy Goście, Najdrożsi Rodzice…
Jak napisać przemówienie weselne?
Kiedy już zdecydujemy, że chcemy zabrać głos podczas wesela i wygłosić przemówienie weselne, warto się do tego wcześniej przygotować. Dobrze jest zapisywać wszystko, co chcielibyśmy powiedzieć. Można również przygotować sobie kilka sentencji lub zabawnych anegdot. Następnie cały zgromadzony materiał poddajemy analizie i tworzymy konspekt naszej wypowiedzi. Szczegółowa treść przemówienia zależy od tego, kto przemawia, ale podstawowe elementy są takie same. Ramowy konspekt wypowiedzi wygląda następująco:
- Powitanie ze szczególnym wyróżnieniem osoby, do której się zwracamy.
- Przedstawienie się.
- Część zasadnicza i anegdota nawiązująca do nowożeńców ( np. początek znajomości, zabawne zdarzenia, kim dla mówcy są młodzi itp).
- Życzenia dla nowożeńców.
- Toast.
Najtrudniejsza do napisania jest część zasadnicza mowy weselnej, można tutaj opowiedzieć o tym, co nas łączy z nowożeńcami, skąd się znamy, o wspólnych przygodach, wakacjach. Taki konspekt dobrze jest przygotować wcześniej, ponieważ zawsze można coś do niego dopisać. Przystępując do pisania przemowy weselnej, należy rozwinąć każdy z punktów w dwóch-trzech zdaniach. Nie rozpisujemy się, liczy się jakość, a nie ilość. Przemówienie nie powinno być zbyt patetyczne i raczej nie powinno się go czytać z kartki. Najlepiej widziana jest szczerość i spontaniczność. Bardzo dobrym pomysłem jest przemowa weselna na wesoło. Można w niej wspomnieć o wspólnych zabawnych przeżyciach, powiedzieć gustowny dowcip lub nawet wyświetlić jakieś śmieszne zdjęcie.
Przemówienie weselne ojca pana młodego, przykład
Jednym z najbardziej wzruszających momentów podczas wesela jest przemówienie ojca na ślubie córki. Przykłady można znaleźć w internecie albo-co będzie bardziej osobiste-spróbować jednak napisać je samodzielnie.Rodzice często rezygnują z tego punktu wesela, ponieważ są bardzo zajęci dopilnowaniem wszystkiego, a poza tym obawiają się, że nie zdołają opanować wzruszenia. Jednak nie ma się czego obawiać, wzruszenie na weselu jest czymś naturalnym. Przemawiając, rodzice wyrażają podziękowania dla gości weselnych, mogą się przedstawić tym, którzy ich nie znają, opowiedzieć jakąś ciekawą historię z życia swojego dziecka, wyrazić swoją dumę i miłość, i oczywiście złożyć życzenia dzieciom, wznosząc toast za ich pomyślność. Tekst przemówienia ojca pana młodego i matki ma podobną konstrukcję, choć tekst mamy bywa bardziej emocjonalny. Warto odnieść się do rodziców synowej lub zięcia i koniecznie wyrazić radość z pojawienia się nowej córki lub nowego syna w naszej rodzinie.
Przykładowy tekst przemówienia ojca pana młodego
Moje Drogie Dzieci, Szanowni Zebrani!
Mam wrażenie, że mój syn urodził się pod szczęśliwą gwiazdą, czego najlepszym dowodem jest fakt, że spotkał Ewę, Waszą, a od dzisiaj także moją córkę. Patrząc na tych dwoje młodych ludzi, nie można nie wierzyć w siłę miłości. Jestem przekonany, że mój syn w osobie Ewy zyskał nie tylko żonę, ale także wspaniała przyjaciólkę. Ewa jest nie tylko piękną, ale i bardzo mądrą dziewczyną. ( Tu można wtrącić jakiś żart na temat zdjęcia z rodziców obowiązku pilnowania syna itp.) Ja i moja żona serdecznie dziękujemy Wam- rodzicom Ewy, że przyjęliście naszego syna jak swojego. Bardzo się cieszymy, że Ewa weszła do naszej rodziny i że zyskaliśmy nie tylko synową, lecz również przyjaciół.
Ewo, jestem dumny, że mój syn potrafił rozkochać w sobie taką dziewczynę jak Ty. Im bardziej Cię poznawałem, tym bardziej przekonywałem się, że jesteś wspaniałą kobietą.
Piotrze, jestem z Ciebie dumny, bo jesteś odważnym, uczciwym człowiekiem i nie boisz się wyzwań. To dobrze, bo małżeństwo to również wyzwanie. Chciałbym, aby Ewa powiedziała kiedyś o Tobie: “Mój mąż jest moim najlepszym przyjacielem, największym wsparciem, największym pocieszeniem, najsilniejszą motywacją, najprawdziwszym uśmiechem, najgłębszą miłością, ukochaną, moją na zawsze. On mnie ma. Całkowicie.”
Przemowa starosty weselnego
Zostanie starostą jest swego rodzaju wyróżnieniem, zostaje nim zwykle zaufana osoba, ktoś komunikatywny i z dobrą prezencją, dlatego przemowa starosty weselnego powinna być na odpowiednim poziomie, przemyślana i wcześniej przygotowana. W swojej przemowie weselnej starosta powinien wszystkich przywitać, podziękować za przybycie, a także podziękować młodym i ich rodzicom za obdarzenie go zaufaniem. Następnie może powiedzieć humorystycznie o obowiązkach żony i męża, jeśli zna pana młodego lub panią młodą od dziecka, może nawiązać do ich dzieciństwa, przypomnieć jakieś zabawne zdarzenie. Dla nadania swemu wystąpieniu charakteru, może posłużyć się znaną sentencją. Na koniec starosta weselny powinien złożyć życzenia młodej parze i ich rodzicom oraz wznieść toast za ich zdrowie.
Przemówienie pana młodego
Pan młody najczęściej nie jest głównym gospodarzem uroczystości weselnej, razem z żoną są najważniejszymi gośćmi. Dzień ślubu i wesela jest bardzo emocjonujący, dlatego młodzi nie zawsze chcą wygłaszać na weselu toasty. Zdarza się jednak, że swoją mowę chce wygłosić pan młody. Przemówienie pana młodego, tak jak i inne powinno się zacząć od przywitania gości i podziękowania im za przybycie. W następnej kolejności pan młody powinien się zwrócić do rodziców żony i swoich, i podziękować za zorganizowanie uroczystości. Następnie powinien skierować kilka zdań w kierunku swojej żony. Podziękować jej, że zgodziła się za niego wyjść, podkreślić jej zalety, urodę, wyznać miłość czy wyrazić przekonanie o trwałości ich związku. Na zakończenie warto wygłosić toast na cześć żony, rodziców i gości. Przemówienie pana młodego też może zawierać elementy humorystyczne.
Przemówienie i toast świadka na weselu, przykład
Jeżeli na weselu przewidziane są przemówienia, to wystąpienie świadka lub świadkowej jest niemal koniecznością, tym bardziej, że z reguły role te pełni rodzeństwo młodych lub najbliżsi przyjaciele. Najczęściej występuje świadek, ale bardzo ciekawie wygląda wspólna przemowa obojga. Świadkowie mogą mówić “z podziałem na role”. Co powinno się znaleźć w takim wystąpieniu? Przemówienie świadka na weselu powinno się zacząć od powitania, przedstawienia się, a następnie podziękowania gościom za przybycie w imieniu państwa młodych. Następnie trzeba przedstawić relacje, jakie łączą nas z młodymi, można przedstawić zabawne historie z dzieciństwa ( w przypadku gdy świadkiem jest ktoś z rodzeństwa), opowiedzieć o szkole, wakacjach itp. Cała opowieść powinna być lekka, humorystyczna i zakończyć się życzeniami i toastem. A oto przykładowe przemówienie świadka na weselu.
Przemowa świadka – przykładowy fragment
Kochani Ewo i Pawle, Drodzy Goście, jestem przyjacielem Pawła, a teraz także Ewy.
Gdy kilka lat temu Paweł poznał Ewę, wszystko przestało mieć dla niego znaczenie. Wciąż powtarzał, jak ona piękna, jakie ma oczy, usta, jak jest mądra i dobra. Nie chciało mi się wierzyć, że spotkał taki ideał. Kiedy poprosiłem, aby mi ją opisał, powiedział, że wygląda jak Angelina Jolie. Ale, jak sami Państwo widzą, Ewa jest sto razy piękniejsza. Ewo, Pawle! Spędziłem z wami wiele wspaniałych chwil, pamiętacie wakacje w Grecji? ( tu może pojawić się jakaś anegdota) Wiem, że jesteście dla siebie stworzeni i będziecie się kochać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Nie mniej jednak, Ewuniu, dziękuję Ci, że zgodziłaś się wyjść za mąż za Pawła, ponieważ zaczęliśmy się już martwić, że zostanie starym kawalerem. Wszyscy odetchnęli z ulgą, a zwłaszcza pani Maria, która nareszcie przestanie zbierać jego skarpetki po całym domu. Gdyby nie Ty, to jeszcze po czterdziestce mówiliby do niego Bąbelek. Do dziś niektórzy tak się do niego zwracają. Ale od tej chwili, Paweł, jako głowa rodziny nie może być już tak nazywany. Niniejszym ogłaszam, że Paweł to od dzisiaj Pan Bąbel i tylko Ewa może nadal mówić „Ty mój kochany Bąbelku” (...)
Na zakończenie w imieniu własnym i świadkowej chciałbym życzyć Tobie, Ewo i Tobie Pawle, abyście byli zawsze tak szczęśliwi jak w dzisiejszym dniu, zdrowie Państwa Młodych!
Przemowa dla rodziców
Tradycją na polskich weselach stało się podziękowanie młodych złożone rodzicom za ich trud włożony w wychowanie. Jest to dobra okazja, aby wygłosić przemowę dla rodziców. Mówić mogą oboje młodzi na zmianę. Takie przemówienie nie powinno być zbyt długie, ponieważ rodzice i tak mają mnóstwo emocji podczas uroczystości. Warto zapewnić rodziców o swojej miłości, wspomnieć jakiś epizod z dzieciństwa i podziękować za wychowanie i przygotowanie wesela.
Podczas wesela mogą przemawiać także inni goście, jeśli zechcą, trzeba jednak uważać, aby przemówienia nie zdominowały zabawy weselnej.