Ustawienia stołów na weselu - pomysły na rozmieszczenie
Ustawienie stołów i odpowiednie usadzenie gości to jeden z podstawowych warunków udanego wesela. Sprawdźcie, jak to zrobić, aby było idealnie.
Ustawienia stołów na weselu - pomysły na rozmieszczenie gości weselnych
Przy planowaniu ślubu i wesela kluczowe znaczenie ma lista gości, czyli określenie, kogo chcemy lub kogo należy zaprosić. O ile sporządzenie listy gości nie nastręcza większych trudności ( chyba że rodzina duża, a budżet mały ), to już właściwe ich usadzenie na sali weselnej to nie lada kłopot. Rozmieszczenie gości weselnych jest o tyle istotne, że zależy od niego dobre samopoczucie weselników, a co za tym idzie wspaniała i udana zabawa weselna. Jeszcze jakiś czas temu młodzi nie zawracali sobie głowy, gdzie kto ma siedzieć, co skutkowało tym, że goście - zamiast w spokoju wypić lampkę szampana i zaśpiewać młodym "Sto lat"- biegiem zajmowali miejsca przy stołach, a i tak zdarzało się, że dla kogoś zabrakło wymarzonego miejsca i dochodziło do kuriozalnych sytuacji, na przykład takich, że mąż i żona lub partner i partnerka musieliby siedzieć oddzielnie, gdyby nie interwencja obsługi. Sensowne i przemyślane rozmieszczenie gości weselnych ma zapobiec tego typu sytuacjom i spowodować, że wszyscy będą się czuli komfortowo. Jeśli zatem macie problem z ustawieniem stołów i usadzeniem gości na swoim weselu, zapoznajcie się z naszymi propozycjami.
Spis treści:
1. Kogo zaprosić, czyli jak sporządzić listę gości na wesele?
2. Lista gości nr 2
3. Układ stołów na wesele
4. Układ stołów na wesele - najpopularniejsze konfiguracje
5. Jak usadzić gości weselnych?
6. Plan stołów-jak rozpisać?
7. Plan rozmieszczenia gości weselnych - pomysłów jest mnóstwo!
7.1 Tablica z rozmieszczeniem gości weselnych na wesele glamour
7.2 Tablice z rozmieszczeniem gości na wesela boho i rustykalne
7.3 Tablice z rozmieszczeniem gości na wesele - kreatywnie
Kogo zaprosić, czyli jak sporządzić listę gości na wesele?
Zanim zaczniecie sporządzać listę gości, musicie odpowiedzieć sobie na kilka najważniejszych pytań:
- Jakim dysponujecie budżetem?
- Jak wielka jest sala weselna, którą wynajęliście?
- Wobec kogo macie zobowiązania: rodzinne, towarzyskie, biznesowe i inne?
- Kogo bardzo chcecie mieć na swoim ślubie i weselu?
Jeśli idzie o pierwsze pytanie, jest ono istotne, ponieważ to właśnie od budżetu ślubnego będzie zależało, na ilu gości Was po prostu stać. Nie ma sensu zapożyczać się, a potem wiele lat spłacać kredyt zaciągnięty na wesele. Nie należy również ulegać presji życzliwych cioć i wujków co do osób, które powinniście zaprosić, bo to Wy, a nie oni będziecie ponosić koszty wesela. Równie ważna jest sprawa druga, a mianowicie wielkość sali, którą zamierzacie wynająć. Właściciele sal weselnych z reguły określają, ilu gości może się u nich swobodnie bawić. Aby zabawa była udana, goście muszą mieć odpowiednią ilość miejsca zarówno przy stołach jak i na parkiecie podczas tańca. Rozmieszczenie stołów powinno być takie, aby goście mogli swobodnie odsunąć krzesło, gdy będą chcieli wstać od stołu. Odpowiedź na pytanie, kogo chcielibyście widzieć na swoim weselu, może nie jest taka trudna, ale tutaj trzeba także wziąć pod uwagę, kto powinien się na nim znaleźć. Bardzo często zdarza się, że kiedy dodamy liczbę jednych i drugich gości, suma okazuje się być astronomiczna i trzeba kogoś z listy wykreślić. Często młodzi stają przed dylematem, czy zaprosić tych, z którymi naprawdę chcieliby się bawić, czy tych, których "należy" zaprosić. Co zatem wziąć pod uwagę, sporządzając listę, kogo zaprosić?
Z pewnością na liście gości powinna się znaleźć:
- najbliższa rodzina ( rodzice, rodzeństwo, dziadkowie obojga młodych);
- świadkowie ( mogą oczywiście być z rodziny);
- najbliżsi przyjaciele;
- dalsza rodzina, z którą jesteśmy blisko ( np. siostra/brat mamy lub taty oczywiście z małżonkiem).
Jednak dalsza rodzina to także kuzyni, kuzynki, a do tego dochodzą jeszcze znajomi z pracy lub jakieś inne "ważne" osobistości. Wybierając gości spośród tych osób, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i na tej podstawie dokonać selekcji. Zastanówcie się po prostu, jak blisko jesteście z tą osobą, bo nawet jeśli kiedyś byliście blisko, a teraz nie utrzymujecie kontaktów, to może warto ją pominąć. Ta sama zasada dotyczy znajomych z pracy, przecież nie ze wszystkimi się dobrze znacie lub przyjaźnicie. Byliście kiedyś u kogoś na weselu, ale nie widzieliście się już kilka lat i nie utrzymujecie kontaktu? W tym wypadku nie musicie się kierować zasadą: oni nas-my ich. Kompletując listę gości, nie zapomnijcie dodać siebie samych. Musicie również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na Waszym weselu będą dzieci, jeśli tak - je też trzeba doliczyć.
Lista gości numer 2
Zastosowaliście się już do powyższych zasad, a gości wciąż za dużo? I na to znajdzie się rada, może niezbyt komfortowa, ale w pewien sposób rozwiązująca problem
- Zapasowa lista gości - Goście z reguły mają określony czas, do którego potwierdzają, czy będą na ślubie i weselu. Jeśli ktoś z listy głównej odmówi, na to miejsce możemy zaprosić kogoś z listy zapasowej. Jeśli postawicie sprawę jasno, nie ma obawy o to, że ktoś się obrazi.
- Zaproszenie do kościoła - Od dość dawna praktykuje się, że niektórych dalszych krewnych czy znajomych zaprasza się tylko do kościoła. Takim gościom należy oczywiście wręczyć osobne eleganckie zaproszenie. Często także młodzi mają dla nich przygotowane słodkie upominki, które wręczają po ceremonii przed kościołem lub urzędem.
- Dzieci - Nawet jeśli bardzo lubicie dzieci, zrezygnujcie z ich obecności na weselu
( nie dotyczy to dzieci siostry czy brata, oni sami zdecydują, czy zabiorą pociechy, czy też nie).
Układ stołów na wesele
Układ stołów na sali weselnej powinien być dobrze przemyślany, aby był efektowny i efektywny. Co to tak naprawdę oznacza? Decydując się na konkretny układ stołów na wesele, należy wziąć pod uwagę rozmiar i kształt sali oraz całą jej architekturę ( np. kolumny i inne elementy architektoniczne, które mogą uniemożliwić gościom swobodne przemieszczanie się), a także liczbę gości i liczebność poszczególnych rodzin. Jest to konieczne, ponieważ przy okrągłych stołach, w zależności od ich wielkości, można usadzić określoną liczbę osób i może się okazać, że czworo gości będzie siedziało samotnie przy wielkim okrągłym stole. Jak ustawić stoły na wesele? Ustawienie stołów na wesele może mieć kompozycję zamkniętą lub rozrzuconą.
-Kompozycja zamknięta to jeden ogromny stół, wokół którego gromadzą się wszyscy goście, ustawiony w kształt kwadratu, prostokąta, koła, owalu, litery T, U lub E. Stół, przy którym siedzą państwo młodzi, powinien być usytuowany w najbardziej widocznym, reprezentacyjnym miejscu kompozycji, tak aby wszyscy goście widzieli głównych aktorów uroczystości. Taki plan stołów na wesele sprawdza się przy mniejszej liczbie gości.
-Kompozycja rozrzucona charakteryzuje się tym, że w centralnym miejscu stoi stół młodych, a pozostałe stoły rozstawione są dookoła, jednak żaden z nich nie może się znajdować za plecami nowożeńców.
Układ stołów na wesele - najpopularniejsze konfiguracje
Wybierając odpowiedni układ stołów, młodzi muszą się kierować również tym, jakimi stołami dysponuje lokal, w którym odbędzie się wesele. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych ustawień.
- Ustawienie w podkowę - Stół prezydialny (prostokątny) stoi w centrum, po jego prawej i lewej stronie po długości ustawione są kolejne dwa stoły dla rodziny i przyjaciół. Mogą one być połączone ze stołem młodych lub lekko odsunięte. Przy głównym stole siedzą państwo młodzi i na przykład świadkowie z osobami towarzyszącymi. Przy dwóch pozostałych goście zajmują miejsca z obu stron.
- Ustawienie w literę T - Do stołu państwa młodych pośrodku jest dostawiony jeden długi, prostokątny stół dla gości. Jest to ustawienie stołów na 50 osób, wesele, w którym bierze więcej gości, będzie potrzebowało innej konfiguracji stołów.
- Ustawienie w literę M - Do stołu głównego dostawione są po długości trzy prostokątne stoły. W tym ustawieniu trzeba zwrócić uwagę, aby goście siedzący tyłem do siebie mogli swobodnie odsunąć krzesło podczas wstawania od stołu.
- Ustawienie w literę L - Jest to rozwiązanie wygodne w przypadku niewielkiej sali, w wolnym miejscu można ustawić stół tematyczny. Na szczycie litery mogą usiąść nowożeńcy, w ten sposób będą dobrze widoczni dla wszystkich gości.
- Kameralnie - Na małym przyjęciu można ustawić jeden prostokątny stół lub zestawić cztery stoły w prostokąt, a w pustym środku umieścić ozdobny bukiet. W takim ustawieniu wszyscy goście będą siedzieli twarzami do siebie.
- Rozszerzone U - Zdarza się czasami, że sala nie ma osobnego miejsca do tańca, wówczas - dawnym sposobem - stoły ustawia się pod trzema ścianami, a po środku pozostaje wolne miejsce do tańca.
- Ustawienie mieszane - Stół państwa młodych jest prostokątny, a po obu jego stronach ustawia się okrągłe stoły dla gości. To ustawienie stołów na wesele dla większej liczby gości na dużej sali. Zaletą takiego ustawienia jest to, że można podzielić gości na grupy, kierując się wiekiem, stopniem pokrewieństwa lub innym kryterium.
- Stoły okrągłe - Jak ustawić okrągłe stoły na weselu? Najlepiej w centrum ustawić stół państwa młodych, a dookoła stoły dla gości. Można również stół młodych ustawić u szczytu tak, aby nowożeńcy siedzieli twarzą do gości, a pozostałe stoły usytuować z przodu sali.
Można oczywiście zmiksować różne ustawienia i połączyć ustawienie w kształcie U ze stołami okrągłymi, trzeba jednak zadbać o komfort wszystkich gości i dopilnować, aby ustawienie było estetyczne. Plan stołów na wesele warto przygotować sobie na papierze lub skorzystać z gotowych szablonów z internetu, ponieważ dzięki temu można będzie dowolnie "przesadzać" gości aż do uzyskania najbardziej optymalnego rozwiązania. Na taki rysunek można wciąż wprowadzać poprawki, na przykład gdyby któryś z gości poinformował, że jednak go nie będzie. Jeśli na weselu mają być dzieci, warto ustawić dla nich dodatkowy stół, w swoim towarzystwie będą się czuły swobodniej i nie będą przeszkadzały innym gościom. Nie można także zapomnieć o stole dla zespołu muzycznego, który z reguły ustawia się bliżej sceny. Stoły gości lepiej ustawiać dalej od sceny, ponieważ nie wszyscy idą tańczyć w tym samym czasie, a głośna muzyka uniemożliwia rozmowę. Wszyscy goście powinni być usadzeni tak, aby bez zbędnych kłopotów zobaczyć młodą parę.
Jak usadzić gości weselnych?
Ustawienie stołów na wesele to jedno, a usadzenie gości - drugie. To, że przy głównym stole mają siedzieć młodzi, wiedzą wszyscy, przy czym z prawej strony siedzi panna młoda. Ale co dalej? Z reguły obok młodych siedzą świadkowie z partnerami. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ świadkowa często pomaga pannie młodej na przykład w poprawieniu fryzury czy makijażu, a świadek panu młodemu. Jeśli miejsca przy stole młodych jest więcej, mogą tam jeszcze siedzieć rodzice. Współcześnie jednak coraz częściej rodzice zasiadają przy stołach najbliższych młodym, a z młodą parą siedzi rodzeństwo lub przyjaciele. Przy kolejnych stołach należy posadzić najbliższą rodzinę, a dalej wszystkich pozostałych gości.
Usadzając gości, należy się kierować następujacymi zasadami:
- zasadą precedencji, czyli ważności, która każe usadzać gości od najważniejszych ( jak w "Panu Tadeuszu") do najmniej ważnych;
- zasadą alternacji, według której sadzamy naprzemiennie kobietę i mężczyznę, choć nie zawsze jest to możliwe ( na przykład gdy kobiet jest więcej);
- nie należy sadzać obok siebie osób, o których wiemy, że się nie lubią lub są skłócone;
- warto wziąć pod uwagę sympatie towarzyskie, czyli po prostu usadzić razem osoby, które się lubią i przyjaźnią;
- warto sadzać przy jednym stole osoby w zbliżonym wieku;
- warto również razem usadzić singli, jeśli się znają, wówczas nikt nie będzie się czuł nieswojo, ale oczywiście, jeżeli mamy wiedzę, że samotna kuzynka woli siedzieć obok swojej siostry, to dobrze jest to uszanować;
- starszych osób nie sadzać blisko zespołu muzycznego, dobrze jest także, aby siedzieli dalej od parkietu, ale twarzą do tańczących. Ponieważ mniej tańczą, będą mogli sobie przynajmniej popatrzeć;
- dzieci usadzić tak, aby nie przeszkadzały zbytnio innym gościom;
- na końcu stołów nie powinny siedzieć kobiety;
- nie ustawiać stołu blisko wejścia do toalety lub blisko klimatyzatora. Jeśli nie ma innej możliwości, osłonić to miejsce parawanem.
Plan stołów - jak rozpisać?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto przygotować plan ustawienia stołów na weselu, ponieważ pozwala on w łatwy sposób rozplanować usadzenie wszystkich gości weselnych, ponadto łatwo na takim planie nanosić poprawki. Plan ustawienia stołów na weselu można przygotować ręcznie, ale można także ( co łatwiejsze ) skorzystać z rozmaitych aplikacji, które ułatwiają rozmieszczenie gości weselnych. Szablon word lub innej aplikacji bez trudu znajdziecie w internecie np. fancy.wedding lub goscieweselni.pl. Do takiego organizera należy wpisać lub dodać swoją listę gości, którą zwykle uzupełnia się o dodatkowe dane takie jak płeć, wiek, telefon kontaktowy itp. Jakie dane należy wpisać, zależy oczywiście od tego, jaką aplikację wybierzecie. Następnie wybiera się odpowiednie stoły ( ilość, kształt ), określa, ilu gości ma siedzieć przy danym stole, a potem rozmieszcza je na planszy, która jest wirtualną salą weselną. Następnie z łatwością, kilkoma kliknięciami można dokonywać zmian w usadzeniu gości. Na koniec gotowy szablon możecie sobie wydrukować. Posłuży on do stworzenia ozdobnego planu rozmieszczenia stołów, z którego będą korzystać goście, zajmując wyznaczone miejsca.
Plan rozmieszczenia gości weselnych - pomysłów jest mnóstwo!
Współcześnie nie spotyka się już prawie wesel, na których nie byłoby tablicy z rozmieszczeniem stołów i gości weselnych, no chyba że jest to kameralne przyjęcie w niewielkiej grupie osób i stół jest tylko jeden. Wtedy wystarczą tylko winietki. Pomysłów na atrakcyjną tablicę z rozmieszczeniem stołów jest naprawdę mnóstwo i wciąż pojawiają się nowe. Przy wyborze określonego wzoru należy się jednak kierować stylem wesela i/lub jego motywem przewodnim. Tablica boho nie będzie pasowała do wesela w stylu glamour. Wykonanie tablicy możecie powierzyć profesjonalistom lub też zrobić ją samodzielnie. Zobacz inspiracje na ślub i wesele DIY. Przedstawimy poniżej kilkanaście pomysłów na takie tablice w podziale na podstawowe style weselne.
●Tablica z rozmieszczeniem gości weselnych na wesele glamour
- Plan stołów na lustrze - Taki plan wygląda niezwykle elegancko, zwłaszcza jeśli umieścimy go na kryształowym lustrze. Nie trzeba do tego celu specjalnie kupować lustra, można wykorzystać to, które posiadacie w domu. Na lustrze naklejamy numery stołów i nazwiska gości z gotowych, zamówionych wcześniej, eleganckich szablonów.
- Złota tablica w pięknej ramie - W tym wypadku wykorzystujemy ozdobną złotą ramę, do której wkładamy plan stołów naklejony na białe lub złote tło. Tablicę można zawiesić przy wejściu lub ustawić na sztalugach.
- Tabliczki w złotych ramkach na szkle także będą wyglądały elegancko, zwłaszcza jeśli wszystko zostanie wypisane ręcznie pięknym kaligraficznym pismem.
- Obraz a'la drzewo genealogiczne - Na pięknie oprawionym obrazie można umieścić rozłożyste drzewo, na którym zamiast zdjęć znajdą się kartki ( mogą być w kształcie liści ) z numerami stołów i nazwiskami gości.
- Na kwiatowej ścianie - Cóż jest elegantszego od pięknych kwiatów? Jeśli na takiej kwiatowej ścianie umieścić małe ramki z numerami stołów i nazwiskami gości, będzie pięknie i wytwornie. Kwiaty na tablicę należy dopasować do pozostałych bukietów.
●Tablice z rozmieszczeniem gości na wesela boho i rustykalne
-Stare drzwi - Umieszczenie planu stołów na starych albo postarzanych drzwiach idealnie pasuje do wesela rustykalnego. Numery stołów i nazwiska gości można zapisać na papierze eko ozdobionym wyciętą z białego papieru koronką. Całość można ozdobić małymi białymi serduszkami z wikliny .
-Fragment drewnianego płotu jako tablica to także dobry pomysł . Można na nim zawiesić wianuszki z drobnych kwiatów lub gipsówki, a w środku umieścić napisy.
-Na sznurku - To bardzo ciekawe rozwiązanie, sznurek mocuje się do deski lub innej drewnianej powierzchni, a następnie za pomocą ozdobnych klamerek przypina się do nich kartki z numerami stołów i nazwiskami gości. Takie rozwiązanie jest praktyczne, ponieważ pojedynczą kartkę zawsze można wymienić, jeśli któryś z gości w ostatniej chwili poinformuje, że nie będzie mógł przyjść.
-Na drabinie - Na drewnianej drabinie ustawia się małe metalowe wiaderka wypełnione gipsówką lub drobnymi kwiatkami, do każdego wiadereczka wkłada się ozdobny papierowy lizak, na którym umieszczone są napisy. Na drabinie można też ustawić sukulenty lub inne naczynia.
-Na makramie lub łapaczach snów - Taki plan stołów przede wszystkim pasuje do wystroju w stylu boho. Na makramie lub łapaczu snów umieszczamy napisy, całość można ozdobić dodatkowo koralikami i piórkami.
-Na glinianych naczyniach - Pomysł jest prosty. W widocznym miejscu ustawiamy kolekcję glinianych czy kamionkowych naczyń o różnych kształtach i wielkości, i naklejamy na nich karteczki z napisami. Takie naczynia z pewnością znajdziecie u rodziny i przyjaciół, a po weselu można je zwrócić.
●Tablice z rozmieszczeniem gości na wesele - kreatywnie
- Tablica - mapa- Jeśli przyjąć, że każdy stół jest innym państwem, ich symbole można umieścić na wielkiej mapie ustawionej na sztalugach. Taką mapę można zamówić lub przygotować samodzielnie.
- Na kołach od roweru - Jeśli macie stary rower, na którym już nikt nie jeździ, możecie go pomalować na jakiś ciekawy kolor, postawić kołami do góry, a na szprychach przymocować kartoniki z numerami stołów i oczywiście nazwiskami gości. Koła można także ozdobić kwiatami, balonami lub innymi ozdobami.
- Na parawanie - Macie w domu ozdobny parawan? Świetnie! Wystarczy go pięknie ozdobić i przypiąć do niego kartki z informacją, gdzie kto siedzi.
- Na paterach z babeczkami - A to już słodki pomysł. Na blacie lub stole ustawiamy patery symbolizujące poszczególne stoły, a na paterach układamy słodkie babeczki. Do każdego ciasta wbijamy chorągiewkę z nazwiskiem gościa i mamy piękny, i smaczny plan stołów. Goście mogą oczywiście zabrać babeczkę ze sobą i ... zjeść.
- Plan stołów ze zdjęć - Przygotowanie takiego planu stołów wymaga trochę zachodu, ponieważ trzeba zgromadzić zdjęcia wszystkich gości. Mogą być pojedyncze lub zdjęcia par. Następnie trzeba je pogrupować zgodnie z przygotowanym planem stołów. Goście będą musieli najpierw odnaleźć swoje zdjęcie, aby zobaczyć, gdzie siedzą, ale z pewnością nikt się nie obrazi, że musi się trochę natrudzić.
Zobacz nasze inspiracje na tablice powitalne.